Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Stanęła niemal cała Polska. Rolnicy rozpoczęli protesty
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 09.02.2024 10:10

Stanęła niemal cała Polska. Rolnicy rozpoczęli protesty

protesty
Wojciech Olkusnik/East News

W piątek 9 lutego niemal cała Polska może stanąć w ogromnych korkach. Wszystko w związku z wielkim protestem rolników, w ramach którego ciągniki zablokują setki dróg praktycznie w całym kraju. W przypadku przejść granicznych planowane są nawet miesięczne blokady. Wiemy, gdzie spodziewać się największych utrudnień.

Protest rolników. W piątek Polska stanie w korkach

W piątek 9 lutego ruszył ogólnopolski protest rolników. Zaplanowane działania obejmują ponad 260 miejsc w Polsce. Akcja prowadzona będzie z powodu przedłużenia do czerwca 2025 r. bezcłowego handlu towarami rolnymi z Ukrainą. Utrudnienia wystąpią na terenie niemal całego kraju już od samego rana. Protest prowadzony ma być na znacznie szerszą skalę, niż ten, który odbył się pod koniec stycznia. Rolnicy planują zablokować niektóre drogi krajowe i wojewódzkie. W niektórych miejscach utrudnienia mogą trwać nawet do godz. 18.

Protest odbywa się w związku ze sprzeciwem wobec wprowadzania Zielonego Ładu, napływowi towarów z Ukrainy. Rolnicy podkreślają spadek opłacalności produkcji. Blokowanie polskich dróg ma zwrócić uwagę rządu na straty, które ponoszą.

Ujawniamy fakty o majątku Daniela Obajtka. To tylko czubek góry lodowej

Wielki protest rolników w całej Polsce

NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" udostępniło w swoich mediach społecznościowych mapę protestów zaplanowanych na piątek. Rolnicy zapowiadają blokady także w pobliżu przejść granicznych z Ukrainą. 

ZOBACZ: Nowy sondaż. PiS jest w fatalnej sytuacji

Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli ws. handlu z Ukrainą z ostatniego dnia stycznia 2024 r. jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. [...] Bierność władz Polski i deklaracje współpracy z KE oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji KE w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawiają nam wyboru - podkreślają przedstawiciele NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”.

Policja apeluje do kierowców w związku z protestem rolników

Piątek będzie paraliżem komunikacyjnym w niemal wszystkich województwach w Polsce. Policjanci apelują do kierowców o poruszanie się alternatywnymi trasami i unikanie podróży, gdy nie jest to konieczne.

ZOBACZ: Sondaż Gońca: Polacy nie chcą Donalda Tuska na prezydenta

Protesty rolników są na bieżąco aktualizowane na stronie Instytutu Gospodarki Rolnej. Dyrektor Instytutu Monika Przeworska apeluje do mieszkańców Mazowsza. 

Ogromny apel do wszystkie podróżujących po Mazowszu, żeby kontrolowali, jak ta mapa wygląda, żeby dużo łatwiej było nam wszystkim razem przetrwać. Ogromny apel tez kieruję do Państwa. To, że rolnicy wychodzą na ulice, jest w interesie także Państwa i przyszłości Państwa dzieci, w związku z czym prosimy o wyrozumiałość i o wsparcie - mówi Przeworska.

Tagi: rolnicy