Wiadomosci.Goniec.pl Polska Agnieszka Woźniak-Starak apeluje do rządu: zabijanie zwierząt na futro to barbarzyństwo
Agnieszka Woźniak-Starak, fot. East News, Paweł Wodzyński

Agnieszka Woźniak-Starak apeluje do rządu: zabijanie zwierząt na futro to barbarzyństwo

24 kwietnia 2024
Autor tekstu: Janusz Schwertner

Chodzenie w futrze to zwykły obciach. Nie rozumiem, dlaczego lobby wciąż jest tak silne. Większość ludzi chce zakazu, a przegrywa z interesami małej grupki hodowców. To nonsens! - tak dziennikarka Agnieszka Woźniak-Starak komentuje w Gońcu nasz film "Krwawy biznes futerkowców. Post scriptum”. Jak mówi, „mamy ostatnią szansę”, by powstrzymać dalsze zabijanie zwierząt.

W SKRÓCIE:

  • W filmie "Krwawy biznes futerkowców. Post Scriptum” ujawniamy szokujące dowody na przemoc wobec zwierząt
  • Podstawiony przez Otwarty Klatki aktywista ukradkiem nagrywał powtarzające się przypadki agresji. Stowarzyszenie skierowało już sprawę do prokuratury
  • Nie bez powodu w tak wielu krajach zakaz hodowli istnieje. Jakimi my jesteśmy ludźmi, skoro nadal tak chętnie na to przyzwalamy? - pyta Agnieszka Woźniak-Starak

- Wszyscy wiemy, co się dzieje na fermach futrzarskich. Przykłady okrutnego znęcania się nad zwierzętami są na porządku dziennym. To się nie zmieni. Żyjemy w XXI wieku. Nie widzę sensu zabijania zwierząt po to, żeby wyprodukować futra, które są wyłącznie luksusowym zbytkiem. To nie jest produkt pierwszej potrzeby, nawet drugiej, czy trzeciej, tylko pięćdziesiątej. A my nadal na to pozwalamy - nie kryje zdenerwowania dziennikarka Agnieszka Woźniak-Starak, która sama od lat zaangażowana jest w walkę o prawa zwierząt.

Jej zdaniem, za chęcią chodzenia w futrach „stoi wyłącznie próżność”. - Kiedyś były czasy, że do kościoła trzeba było chodzić w futrze, aby pochwalić się swoim prestiżem. Ale to już przeszłość - mówi Gońcowi.

ZOBACZ ROZMOWĘ Z AGNIESZKĄ WOŹNIAK-STARAK:

Goniec ujawnia: Cierpienie bez końca. Tak w Polsce dręczy się zwierzęta zabijane na futro

Agnieszka Woźniak-Starak: jesteśmy coraz bardziej wrażliwi na los zwierząt

- Nie bez powodu w tak wielu krajach zakaz hodowli istnieje. Jakimi my jesteśmy ludźmi, skoro nadal tak chętnie na to przyzwalamy? W imię tego, że parę osób zarobi na tym duże pieniądze? - pyta Agnieszka Woźniak-Starak.

Równocześnie wskazując, że polskie społeczeństwo coraz mocniej zwraca uwagę na los zwierząt. - Nie chcemy być barbarzyńcami. Mam poczucie, że decyzja o wprowadzeniu zakazu spotkałaby się z wielkim aplauzem. Większość społeczeństwa byłaby wdzięczna za przegłosowanie takiej ustawy. Bo jesteśmy coraz bardziej wrażliwi na los zwierząt - mówi zdecydowanie.

- Chodzenie w futrze spotyka się  z dużym ostracyzmem. Nie akceptujemy tego, jesteśmy cywilizowanym krajem, który leży w środku Europy - dodaje.

- Ludzie już od dawna wiedzą, że zwierzęta cierpią podobnie jak ludzie. Czują strach, lęk. Nie ma powodu, by bez sensu odzierać je z futra - puentuje dziennikarka.

Agnieszka Woźniak-Starak komentuje film „Krwawy biznes futerkowców”

“Publikujemy dowody, że na fermie należącej do holenderskich gigantów branży futrzarskiej - zanim zabijano norki - wcześniej deptano je, bito pięściami i kijami, uderzano nimi o klatki oraz wykręcano im ogony” - ujawniliśmy w naszym najnowszym dziennikarskim śledztwie.

W filmie “Krwawy biznes futerkowców. Post scriptum” wracamy do śledztwa sprzed czterech lat, w którym Onet pokazał, w jaki sposób traktowano zwierzęta na fermie należącej do brata Szczepana Wójcika, jednego z liderów branży futerkowej. Materiał wywołał wówczas gorącą dyskusję i doprowadził do sporu o tzw. ”Piątkę dla zwierząt” , pakietu rozwiązań mających poprawić los zwierząt w Polsce.

W drugiej części filmu - którą można zobaczyć na kanale YouTube Gońca - udowadniamy, że przez ostatnie lata nic się nie zmieniło, a norki na fermach nadal są poddawane cierpieniu.

ZOBACZ FILM:

Marek Sawicki: jestem gotów przekonać cały klub PSL, by poparł zakaz hodowli zwierząt na futro
Obserwuj nas w
autor
Janusz Schwertner

Redaktor naczelny Goniec.pl. Zdobywca "europejskiego Pulitzera" 2021. Trzykrotnie zdobywał Grand Press (2018, 2020, 2022), dwukrotnie Nagrodę im. Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby (2018, 2021) oraz także dwukrotnie Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Dwukrotny finalista Nagrody im. Woyciechowskiego, finalista Nagrody im. Torańskiej oraz Nagrody "Kryształowe Pióra". Pięciokrotnie zwyciężał w konkursie "People Awards" Ringier Axel Springer Polska. Zwycięzca plebiscytu "Dobry Dziennikarz 2019", laureat nagród "Zielona Gruszka", "Zielony Prus" i "Człowiek z pasją". Zdobywca Grand Video Award. Współautor książek "Smoleńsk. 96 wspomnień", "Antyterroryści. Polskie siły specjalne w akcji", "Szramy", "Zwierzak. Spowiedź policyjnego przykrywkowca" i "Wałęsa '80". 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
polityka polska świat media opinie