Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Andrzej Duda zaapelował o udział w wyborach. Powiedział, komu "dziękuje na kolanach"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 03.05.2023 15:26

Andrzej Duda zaapelował o udział w wyborach. Powiedział, komu "dziękuje na kolanach"

Andrzej Duda
Grzegorz Jakubowski/KPRP

Dziś (3.05) rocznica uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Podczas uroczystości celebrujących ten fakt prezydent Andrzej Duda opowiedział o wartościach dokumentu przez pryzmat współczesnych wyzwań. Przekazał też, komu i za co dziękuje na kolanach oraz poprosił Polaków o udział w wyborach.

Dziś rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja

Dziś 232. rocznica uchwalenia przez Sejm Czteroletni pierwszej polskiej konstytucji, która była także pierwszym tego typu dokumentem w Europie i drugim na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych).

Głównym celem Konstytucji 3 maja było usprawnienie systemu rządów Rzeczypospolitej oraz zwiększenie władzy króla. Wprowadziła wiele nowości, które miały na celu poprawić sytuację kraju, takie jak wprowadzenie trójpodziału władzy (na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą), zapewnienie równości przed prawem oraz ograniczenie nadużyć szlachty i magnaterii.

Konstytucja spotkała się z opozycją ze strony niektórych grup społecznych, które obawiały się utraty swoich przywilejów. Niemniej, dokument ten uważany jest za przełomowy w historii Polski, ponieważ wprowadził wiele postępów i zmian w organizacji państwa.

Niecodzienne zakończenie "Faktów" TVN. Piotr Kraśko nagle wydał oświadczenie

Andrzej Duda przemówił podczas uroczystości rocznicowych

Z okazji rocznicy w całej Polsce odbywa się szereg uroczystości celebrujących uchwalenie konstytucji 3 maja. Główne obchody z udziałem najważniejszych osób w państwie odbywają się w Warszawie. - Nie ma w Polsce obcych panów. Od stuleci powtarzamy, że jesteśmy z tego dumni - mówił prezydent Andrzej Duda, który tłumaczył, że"mieliśmy wtedy konstytucję, która ustanawiała w Polsce coś, co ustanawiało monarchię konstytucyjną, w której król odpowiada przed konstytucją, która mówiła o narodzie jako suwerenie".

Podkreślał, że przez "naród" uważano dzięki konstytucji nie tylko klasę najwyższą, ale także mieszczaństwo i włościaństwo. - Jakże to wtedy było wszystko nowe. Właśnie dlatego, że było tak nowe, to była to jedna z przyczyn, dla których ta konstytucja przetrwała tylko rok i dlaczego z taką zapalczywością wrogowie Polski rzucili się na to, by zniszczyć tę Polskę, która taką konstytucję zaczęła mieć - mówił. - Konstytucja niosła obawę tego, że mogła namieszać w głowie podległym im narodom i one mogą zażądać podmiotowości - ocenił.

Andrzej Duda wskazał, że przeciwnicy konstytucji trzeciomajowej "stawali pod hasłami zagrożonej wolności". - To oni stawali w obronie liberum veto, które konstytucja znosiła, wielkiej wolności szlacheckiej, opowiadając drobnej szlachcie bzdury o tym, jak to ta wolność jest zagrożona. A w rzeczywistości chodziło o obronę przywilejów, o obronę różnego rodzaju wydartych ojczyźnie bogactw i możności - tłumaczył prezydent.

Prezydent dziękuje na kolanach walczącym o Polskę

Nie obyło się bez nawiązań do współczesności. Andrzej Duda podkreślał, że obecnie Polska jest niepodległa i suwerenna od ponad 30 lat. - Co roku wielokrotnie realizując z państwa wyboru urząd prezydenta Rzeczypospolitej, niemalże na kolanach dziękuję wszystkim tym, którzy przez pokolenia o tę wolną Polskę walczyli, także pokoleniu moich rodziców, pokoleniu "Solidarności", dzięki którym odzyskaliśmy tę wolność, niepodległość w 1989 roku - powiedział.

Wskazał, że zagrożenie ze Wschodu jest realne, a art. 5 NATO nas chroni, o czym świadczy obecność wojsk Sojuszu w Polsce. - Dziękuję, że zgadzacie się na modernizację sił zbrojnych i olbrzymie zakupy dla polskiej armii. Ja też zdaję sobie sprawę z tego, że te pieniądze można przeznaczyć na inny cel. Ale doskonale wiecie, że dzisiaj na obronność muszą one zostać przeznaczone, by nikt nie przyszedł zagarnąć naszej ziemi - mówił.

Prezydent podkreślił także, że "państwo słabe będzie podległe, historia jednoznacznie to pokazuje". - Więc albo przychodzące kolejne pokolenia i kolejni politycy, prowadząc sprawy Rzeczpospolitej, będą budowali Rzeczpospolitą silną, niepodległą, rzeczywiście suwerenną, albo w istocie to nie będzie nasza Polska, albo będzie to Polska, gdzie są inni panowie - zaznaczył. - Apeluję do Was, byście realizowali naszą demokrację, brali udział w wyborach - to prawdziwy probierz demokracji, to odpowiedzialność za Polskę. Proszę, abyście włączali się aktywnie w budowanie Rzeczypospolitej - zwracał się do zgromadzonych.