Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Apel do mieszkańców. Wojsko na polskich drogach
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 08.02.2024 20:30

Apel do mieszkańców. Wojsko na polskich drogach

wojsko kolumna czołggi droga
Twitter.com/Sztab Generalny WP

Sztab Generalny Wojska Polskiego przekazał informację o nadchodzących ćwiczeniach Steadfast Defender-24, oraz jego polskiej części – Dragon-24. Na polskich drogach ma wystąpić zwiększony ruch pojazdów wojskowych. Wystosowano prośbę o niepublikowanie zdjęć pokazujących ruchy wojska. Ćwiczenia mają potrwać do końca maja. Wojskowi apelują także do kierowców o „zachowanie szczególnej ostrożności”.

Ćwiczenia wojsk NATO. Weźmie w nich udział 90 tys. żołnierzy

„Steadfast Defender 2024” to ćwiczenia, w których udział ma wziąć 90 tys. żołnierzy z 31. państw członkowskich NATO i Szwecji, która przechodzi obecnie proces akcesyjny do Sojuszu. Tegoroczne manewry są największymi w historii NATO od 1988 roku. Ćwiczenia oficjalnie rozpoczęły się 24 stycznia i mają potrwać do końca maja. Według planu działania będą miały miejsce w państwach Europy Środkowej, w tym w Polsce.

Mazowsze. W rzece odnaleziono ciało. Czy to Krzysztof Dymiński?

Ważny komunikat Sztabu Generalnego. Zwiększony ruch wojsk na drogach

W czwartek 8 lutego został opublikowany specjalny komunikat Sztabu Generalnego, informujący o ruchu pojazdów wojskowych w najbliższych miesiącach. Masowe przemieszczanie się wojska rozpocznie się w poniedziałek 12 lutego i potrwa do końca maja. Informacja dotyczy wszystkich województw, autostrad, dróg ekspresowych i krajowych.

Przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami" – przekazało SGWP.

ZOBACZ TAKŻE: Wojsko pokazało film, posypały się gromy. “Czy to nie powinno być tajne?”

Wojsko apeluje o niepublikowanie zdjęć i zachowanie ostrożności na drogach

Sztab Generalny prosi o ochronę danych i niepublikowanie informacji oraz zdjęć przedstawiających przemieszczenie się wojsk i ich lokalizacji, a także dat i godzin przejazdów poszczególnych kolumn. Apel dotyczy także nie dzielenie się relacją z startów i lądowań statków powietrznych.

Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – nawołuje SGWP.

Ponadto zaapelowano o zachowanie szczególnej ostrożności w sytuacji przejeżdżania w okolicy pojazdów wojskowych. Przypomniano, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy jadące w kolumnie. Według zapewnień przemieszczanie wojsk ma zostać zorganizowane w taki sposób, aby nie utrudniać przejazdu na drogach.

Źródło: interia.pl

Tagi: wojsko NATO