Nato

Andrzej Duda
12.04.2024 12:10 Polskie wojsko zostanie wysłane na Litwę? Andrzej Duda podjął decyzję

W czasie, gdy Europa środkowo-wschodnia drży przed rosyjską ekspansją, Andrzej Duda składa jasną deklarację. Prezydent Polski zapewnił w wywiadzie dla litewskich mediów, że nasze wojsko nie zawaha się przed obroną Litwy w sytuacji ataku na nią przez agresora. Zaznaczył jednak, że oba kraje muszą jeszcze rozważyć kwestię sytuacji pozamilitarnych. Chodzi o te przypadki, które nie podlegają pod art. 5. traktatu waszyngtońskiego.

Władysław Kosiniak-Kamysz
27.03.2024 22:54 Pilny komunikat MON. Jest nowy dowódca Eurokorpusu

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało w środę wieczorem informację w sprawie nowego dowódcy Eurokorpusu. Zostanie nim gen. Broni Błazeusz, dotychczasowy I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wcześniej tego samego dnia resort obrony poinformował o odwołaniu gen. broni Jarosława Gromadzińskiego w związku z postępowaniem kontrolnym, które wszczęła Służba Kontrwywiadu Wojskowego.

F16
22.03.2024 08:14 Polska ponownie poderwała samoloty. Ukraina znów znalazła się pod ostrzałem

Kolejny zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. W piątkowy poranek w wielu obwodach, w tym tych przy granicy z Polską, ponownie rozległ się alarm przeciwlotniczy. W związku z tym poderwane zostały także polskie i natowskie samoloty, strzegące naszej przestrzeni powietrznej. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych uspokaja, że wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zostały uruchomione.

andrzej duda flagi
05.03.2024 13:36 Prezydent zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Padła data

Prezydent Andrzej Duda ogłosił zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Rząd ma spotkać się „aby pokazać jedność polskiej elity sceny politycznej w sprawach bezpieczeństwa”. Rada ma odbyć się w poniedziałek, 11 marca, przed wizytą prezydenta i premiera w Stanach Zjednoczonych.

wojsko śmigłowiec niebo
03.03.2024 15:53 "Uważajcie". Dowództwo Generalne pilnie ostrzega Polaków

Trwają ćwiczenia DRAGON-24. W związku z manewrami NATO pojawia się coraz więcej fałszywych informacji. Ostatnio dotyczyły one rzekomego ataku Polski na Rosję. Głos w sprawie zabrało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wydano specjalny komunikat.

wojsko czołg
28.02.2024 10:34 Wojsko wyjedzie na ulice. Będą znaczne utrudnienia w ruchu

Na Polaków czekają duże utrudnienia w ruchu. W związku z prowadzonymi przez wojska NATO ćwiczeniami, na drogi w całym kraju wyjadą wojskowe kolumny. Niedogodności potrwają przez kilka najbliższych tygodni. W akcję zaangażowanych będzie łącznie ok. 20 tys. żołnierzy.

Victor Orban
26.02.2024 22:14 Węgry zadecydowały. Zielone światło dla Szwecji w NATO

Kluczowa decyzja Węgier ws. Szwecji. Parlament w Budapeszcie podjął w poniedziałek (26.02) odkładaną od dawna decyzję dotyczącą członkostwa Szwecji w NATO. - To historyczny dzień - przekazał premier Ulf Kristersson.

Donald Trump
11.02.2024 16:38 NATO reaguje na słowa Trumpa. "Podważa nasze bezpieczeństwo"

Donald Trump po sobotnim wystąpieniu podczas wiecu wyborczego jest szeroko krytykowany. Były prezydent USA "zachęcał" Rosję do ataku na państwa NATO, które nie wywiązują się ze zobowiązań finansowych. Wypowiedź spotkała się z ostrą reakcją ze strony szefa Sojuszu Jensa Stoltenberga.

donald tusk donald trump
11.02.2024 13:20 Donald Tusk zwrócił się do prezydenta. Chodzi o skandaliczne słowa Trumpa

Premier Donald Tusk skomentował szokujące wystąpienie byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump mówił o „zachęcaniu” Rosji do ataku na kraje NATO, które “nie płacą”, czyli przeznaczają mniej niż 2 proc. PKB na obronność. Premier odwołał się także do słów Andrzeja Dudy i zaplanowanej przez niego Rady Gabinetowej.

donald trump
11.02.2024 10:23 Oburzająca wypowiedź Trumpa. "Niech Rosja robi z nimi, co jej się podoba"

Były prezydent Stanów Zjednoczonych walczy o kolejną kadencję skandalicznymi wypowiedziami. Podczas spotkania z wyborcami stwierdził, że zachęcałby Rosję, by ta “robiła cokolwiek jej się podoba” z państwami NATO, które “nie płacą”, to znaczy przeznaczają mniej niż 2 procent PKB na obronność. Jest już reakcja Białego Domu.

msz budynek tablica
10.02.2024 14:01 Komunikat MSZ ws. wywiadu Putina. Ważny przekaz

Władimir Putin wygłosił kilka tez dotyczących Polski w trakcie wywiadu z Tuckerem Carlsonem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych prostuje oskarżenia prezydenta Rosji w specjalnym oświadczeniu. Chodzi m.in. o zarzut, że Polska kolaborowała z Hitlerem. „Nie było mowy o wejściu Polski w jakikolwiek sojusz militarny z Hitlerem" - podkreśla resort.

wojsko kolumna czołggi droga
08.02.2024 20:30 Apel do mieszkańców. Wojsko na polskich drogach

Sztab Generalny Wojska Polskiego przekazał informację o nadchodzących ćwiczeniach Steadfast Defender-24, oraz jego polskiej części – Dragon-24. Na polskich drogach ma wystąpić zwiększony ruch pojazdów wojskowych. Wystosowano prośbę o niepublikowanie zdjęć pokazujących ruchy wojska. Ćwiczenia mają potrwać do końca maja. Wojskowi apelują także do kierowców o „zachowanie szczególnej ostrożności”.

Defilada Wojska Polskiego
18.08.2023 20:47 Bezpieczeństwo Polski w niespokojnych czasach. Generał Jan Rajchel: Nie stać nas na 300-tysięczną armię

Agresja Rosji na suwerenną Ukrainę całkowicie przedefiniowała pojęcie bezpieczeństwa w Polsce jak i wielu innych krajach europejskich. W Polsce, przez ostatnie miesiące trwa burzliwa debata na temat obronności, zbrojeń oraz możliwości polskiej armii. Czy w obliczu współczesnych zagrożeń i wyzwań Polacy mają prawo czuć się bezpiecznie? Wątpliwości rozwiewa Jan Rajchel, profesor Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach, były Rektor Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, ekspert Fundacji Stratpoints oraz kandydat w tegorocznych wyborach do Senatu RP.