Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > W nocy Polska dwukrotnie poderwała myśliwce. Wojsko wydało komunikat
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 27.04.2024 08:33

W nocy Polska dwukrotnie poderwała myśliwce. Wojsko wydało komunikat

samolot
Fot. Flickr/FAB

W sobotę nad ranem Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych wydało komunikat w sprawie kolejnej fali ataków rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu na terytorium Ukrainy. Aktywowane zostały polskie i sojusznicze statki powietrzne. Kilka godzin później poinformowano o zmniejszeniu poziomu zagrożenia.

Aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne

Chwilę przed godziną 4 nad ranem Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych poinformowało o poderwaniu polskich i sojuszniczych statków powietrznych.

Ostrzegamy, że w związku z rozpoczęciem kolejnej fali ataków lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy, aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodnim obszarze kraju – napisano w komunikacie opublikowanym na platformie X.

Dodano, że ”wszystkie niezbędne procedury, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione”, a Dowództwo Operacyjne na bieżąco monitoruje sytuację.

Śledztwo Gońca: Jak gwiazda Polsatu kazała zgwałcić Marysię. Mroczne tajemnice Królowej Życia [ODCINEK PIERWSZY]

Komunikat Dowództwa Operacyjnego

Trzy godziny później Dowództwo ponowie wydało komunikat, informujący o zakończonym operowaniu lotnictwa.

Ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia, operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej zostało zakończone, a uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej – poinformowano.

ZOBACZ TAKŻE: Tyle Daniel Obajtek zarobił w 2023 roku. Orlen przedstawił sprawozdanie finansowe

Polskie i sojusznicze samoloty poderwane także w piątek

O uruchomieniu polskich samolotów wojskowych poinformowano także przed godziną 23 w piątek. Półtorej godziny później Dowództwo przekazało, że ”operowanie wojskowego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone”.

Portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła wojskowe, poinformował o wprowadzonych w sobotę alarmach lotniczych. Zostały one ogłoszone w kilku ukraińskich obwodach, m.in. chersońskim, mikołajowskim, kirowogradzkim i dniepropietowskim.

Źródło: TVN24.pl