Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Pilny komunikat MON. Jest nowy dowódca Eurokorpusu
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 27.03.2024 22:54

Pilny komunikat MON. Jest nowy dowódca Eurokorpusu

Władysław Kosiniak-Kamysz
Fot. Gov.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało w środę wieczorem informację w sprawie nowego dowódcy Eurokorpusu. Zostanie nim gen. Broni Błazeusz, dotychczasowy I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wcześniej tego samego dnia resort obrony poinformował o odwołaniu gen. broni Jarosława Gromadzińskiego w związku z postępowaniem kontrolnym, które wszczęła Służba Kontrwywiadu Wojskowego.

Postępowanie wobec Jarosława Gromadzińskiego

W środę, 27 marca, Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało, że z funkcji dowódcy Eurokorpusu został odwołany Jarosław Gromadziński. Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie kontrolne w sprawie ”poświadczenia bezpieczeństwa osobowego gen. broni Jarosława Gromadzińskiego, w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera”.

W związku z tym została podjęta decyzja o odwołaniu gen. broni Gromadzińskiego z zajmowanego stanowiska dowódcy Eurokorpusu i jego natychmiastowym powrocie do kraju – poinformowało MON.

Przeszukano dom Ziobry. Prokuratura ujawnia, co znaleziono

Jest nowy dowódca Eurokorpusu

W komunikacie podkreślono, że w trybie natychmiastowym dojdzie do wyznaczenia nowego dowódcy. Informacja na jego temat została przekazana w kolejnym komunikacie. Jeszcze tego samego dnia rzecznik MON Janusz Sejmej przekazał, iż nowym dowódcą Eurokorpusu został gen. broni Piotr Błazeusz. Dotychczas piastował on stanowisko I zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Duda zabrał głos ws. działań ABW. “Bezprawie zostanie ukarane”

Gen. broni Piotr Błazeusz nowym dowódcą Eurokorpusu

Piotr Błazeusz posiada wieloletnie doświadczenie w strukturach NATO. Był m.in. zastępcą szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE). W latach 2011-2012 dowodził X zmianą polskiego kontyngentu w Afganistanie, a od 2021 roku pełnił funkcję szefa Sztabu Generalnego WP.

 

Źródło: WP.pl, Onet.pl