Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Andrzej Duda zabrał głos ws. działań ABW. "Bezprawie zostanie ukarane"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 27.03.2024 14:45

Andrzej Duda zabrał głos ws. działań ABW. "Bezprawie zostanie ukarane"

Andrzej Duda
fot. Rex Features/East News

Prezydent Andrzej Duda podczas środowej wizyty w Radziszowie wypowiedział się na temat działań ABW ws. polityków Suwerennej Polski. Służby w różnych miejscach kraju rozpoczęły przeszukania, m.in. w domu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Ci, którzy dopuszczają się bezprawia muszą się liczyć z prawnymi konsekwencjami - oświadczył Duda. 

Andrzej Duda komentuje działania ABW

We wtorek 26 marca na polecenie prokuratorów, którzy prowadzą śledztwo ws. nieprawidłowości przy działaniach Funduszu Sprawiedliwości, na terenie wielu miejsc w Polsce odbyły się przeszukania. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pojawili się m.in. w domu Zbigniewa Ziobry, Marcina Romanowskiego, Michała Wosia czy Dariusza Mateckiego. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński, przekazał, że działania ABW, związane są z "przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych". 

W środę działania służb skomentował Jarosław Kaczyński, a także prezydent Andrzej Duda.

Myślę, że bezprawie prędzej czy później zostanie ukarane - zaczął Duda.

Wielki sukces WOŚP. Padł nowy rekord, Owsiak zdradził, ile pieniędzy zebrano

Andrzej Duda o działaniach ABW

Andrzej Duda stwierdził w środę, że "ci, którzy dopuszczają się bezprawia, muszą się liczyć z prawnymi konsekwencjami".

Zdrowy rozsądek podpowiada mi, że jeśli ktoś ze służb czy prokuratury pozwala sobie na takie działania wobec posłów, ludzi, którzy przez lata sprawowali bardzo ważne funkcje publiczne, to zakładam, że ma ku temu podstawy i społeczeństwo będzie je mogło zobaczyć - powiedział prezydent podczas wizyty w Radziszowie.

ZOBACZ: Ziobro przerwał pobyt w szpitalu. Pod domem wygłosił oświadczenie

Bo jeżeli nie, to myślę, że odpowiedzialność karna jest nieuchronna - zakończył, delikatnie uśmiechając się pod nosem.

ABW kontynuuje przeszukania

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował w środę nad ranem, że działania służb trwają. 

Realizacja dzień drugi. Dzisiaj funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nadal kontynuują rozpoczęte wczoraj czynności. Sprawa dotyczącego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych. Miejsc ani osób nie wskazujemy – napisał w mediach społecznościowych.

Według doniesień, w środę doszło do przeszukania drugiego domu Zbigniewa Ziobro w Warszawie, a także pokoju w hotelu poselskim byłego wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia.

We wtorek ABW w związku z prowadzonymi działaniami zatrzymało cztery osoby związane z resortem sprawiedliwości i jedną, która jest beneficjentem Funduszu Sprawiedliwości. W najbliższym czasie zatrzymani mają usłyszeć zarzuty.