Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Kaczyński komentuje przeszukanie w domu Ziobry. "Całkowicie nielegalne"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 27.03.2024 10:50

Kaczyński komentuje przeszukanie w domu Ziobry. "Całkowicie nielegalne"

Jarosław Kaczyński
fot. KAPiF

Jarosław Kaczyński odniósł się w środę 27 marca do wczorajszych działań służb ABW, które weszły do domu m.in. byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Prezes PiS stwierdził, że "to, co się dzieje, jest całkowicie nielegalne". - Nietrudno sobie wyobrazić, dlaczego to zostało podjęte - skomentował. Kolejne oświadczenie w tej sprawie wydał również sam Ziobro.

ABW przeszukuje domy polityków. Kaczyński komentuje

We wtorek 26 marca nad ranem funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wraz z Prokuraturą Krajową rozpoczęły przeszukania w wielu miejscach w Polsce. Służby weszły do domów m.in. Zbigniewa Ziobry, Marcina Romanowskiego, Michała Wosia czy Dariusza Mateckiego.

Działania służb mają związek ze śledztwem ws. Funduszu Sprawiedliwości. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński, informował, że działania funkcjonariuszy ABW, związane są z "przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych". W związku z wczorajszymi działaniami ABW zatrzymano pięć osób.

W środę głos w tej sprawie działań służb zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Ziobro przerwał pobyt w szpitalu. Pod domem wygłosił oświadczenie

Jarosław Kaczyński komentuje akcje ABW

Jarosław Kaczyński odniósł się do wczorajszej akcji ABW na antenie Radia Plus. Prezes PiS podkreślił, że Prokuratura jako instytucja państwowa "praktycznie rzecz biorąc przestała funkcjonować, bo ona musi mieć pewne podstawy prawne, a one zostały nie tyle podważone, ale je odrzucono".

To sprawa pierwsza, a po drugie, nie trudno sobie wyobrazić dlaczego to zostało podjęte. Komisje śledcze pokazują, że po prostu nic nie było, że to wszystko, co oni opowiadali przez całe lata, to są bajki, a z drugiej strony sądzę, że potrafiliśmy pokazać coś, co jest oczywistą prawdą, to znaczy że zapowiedzi przedwyborcze to też bajki - powiedział Kaczyński.

ABW przeszukuje domy polityków. Ziobro komentuje

Zbigniew Ziobro w środę nad ranem po raz kolejny wyszedł przed swój dom w Jeruzalu, aby porozmawiać z mediami. Lider Suwerennej Polski podkreślił, że nie miał od prokuratury żadnej informacji o planowanym przeszukaniu.

ZOBACZ: Duża zmiana. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

Mimo iż prokuratura ma mój numer telefonu, nie pofatygowała się, by wykonać do mnie telefon i ustalić, czy umożliwię wykonanie tego typu czynności procesowych - mówił Ziobro. - Przeszukanie przeprowadzono w sposób bandycki, niszcząc framugi i fragment muru domu, mimo że można to było zrobić wchodząc normalnie przez drzwi. Mój znajomy, niedaleko mieszkający dysponował kluczem i na pewno na moją prośbę by ten klucz wykorzystał, by umożliwić przeprowadzenie czynności - dodawał. 

Jak podkreślił Ziobro, jego zdaniem było to "typowe przeszukanie trałowe". 
Szukano wszystkiego, bo a nuż coś się znajdzie, co może być później przedmiotem rozgrywki medialnej i atakowania mnie jako polityka - stwierdził.

Ziobro podkreślił, że "nie miał nic wspólnego z działaniami, które uzasadniałyby prowadzenie tego typu czynności".