Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Ważny komunikat wojska. Żołnierze i wozy bojowe przejadą przez Polskę
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 09.05.2024 13:28

Ważny komunikat wojska. Żołnierze i wozy bojowe przejadą przez Polskę

wojsko
Fot. Sztab Generalny WP

Sztab Generalny Wojska Polskiego opublikował komunikat w sprawie przemieszczenia armii holenderskiej przez terytorium Polski. Przemarsz będzie miał miejsce w dniach 10-12 maja, weźmie w nim udział 800 żołnierzy i 200 pojazdów bojowych. Akcja powiązana jest z ćwiczeniami NATO Steadfast Defender 2024.

Komunikat Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Sztab Generalny WP poinformował w środę o planowanym przemieszczeniu armii holenderskiej na terytorium Polski

W ramach ćwiczeń NATO Steadfast Defender 2024 siły zbrojne Królestwa Niderlandów zrealizują w dniach 10-12 maja br. przemieszczenie przez terytorium RP - podano w mediach społecznościowych.

Siły zbrojne Królestwa Niderlandów znajdą się w Polsce podczas przemieszczenia z Niemiec na Litwę.

Śledztwo Gońca: Jak gwiazda Polsatu kazała zgwałcić Marysię. Mroczne tajemnice Królowej Życia [ODCINEK PIERWSZY]

Holenderska armia przemieści się w Polsce

Jak podał Sztab Generalny WP, w ciągu trzech dni holenderskie wojsko przemieści się z Oberlausitz w Niemczech do Kazla Rudza na Litwie. Z kolei dwa dni potrwa przemarsz przez terytorium Polski sił wielkości bojowej, w kolumnach liczących 10 pojazdów kołowych każda. W przerzucie bierze udział 800 żołnierzy i 200 pojazdów wojskowych.

ZOBACZ TAKŻE: Prawda o żonie Morawieckiego wyszła na jaw. Nikt nie wiedział, czym się zajmuje

Ćwiczenia Steadfast Defender 2024

Eskortowaniem konwojów przez terytorium Polski zajmie się Żandarmeria Wojskowa. Grupa bojowa składa się głównie z elementów 13. Lekkiej Brygady z holenderskiego Oirschot. W ciągu kilku ostatnich tygodniu żołnierze prowadzili ćwiczenia w Niemczech, które następnie będą kontynuować na Litwie.

Ćwiczenia zakończą się 29 maja w Pabrade, po czym całość sił powróci statkiem do Królestwa Niderlandów. Armia holenderska ćwiczy zdolność do pokonywania dużych odległości i demonstruje obronę terytorium NATO w ramach odstraszania i obrony Sojuszu - poinformował Sztab Generalny WP.

Źródło: TVN24.pl