Wiadomosci.Goniec.pl > Świat > Węgry zadecydowały. Zielone światło dla Szwecji w NATO
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 26.02.2024 22:14

Węgry zadecydowały. Zielone światło dla Szwecji w NATO

Victor Orban
ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

Kluczowa decyzja Węgier ws. Szwecji. Parlament w Budapeszcie podjął w poniedziałek (26.02) odkładaną od dawna decyzję dotyczącą członkostwa Szwecji w NATO. - To historyczny dzień - przekazał premier Ulf Kristersson.

Jest zielone światło Węgier ws. Szwecji

Pakt Północnoatlantycki powiększył grono zrzeszonym w nim krajów. Węgierski parlament przegłosował wniosek o włączenie Szwecji do NATO. To właśnie kraj Victora Orbana dotychczas blokował dołączenie Sztokholmu do sojuszu.

Szwecja będzie 32. członkiem NATO. - To historyczny dzień. […] Szwecja jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo euroatlantyckie - napisał Ulf Kristersson, premier Szweckiego rządu.

Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie nietypowo

Szwecja będzie 32. członkiem NATO

Tylko Węgry stały na drodze Szwecji do dołączenia do Paktu Północnoatlantyckiego. Poniedziałkowe głosowanie w węgierskim parlamencie przerwało dotychczasową stagnację. W Budapeszcie nie było jednak pełnej zgody na temat tego, czy NATO powinno otworzyć się na nowego członka.

ZOBACZ: Spięcie Wawrzyka z posłem Konfederacji. “Jest pan tchórzem”

Przeciwko dołączeniu Szwecji do NATO była skrajnie prawicowa partii "Nasza Ojczyzna”. Zdaniem polityków tego ugrupowania poszerzanie grona członków Paktu nie jest obecnie dobrym krokiem z racji napiętych relacji między poszczególnymi sojusznikami. Komunikat był prosty.

- Zanim przyjmiemy nowego członka do tego sojuszu, najpierw rozstrzygamy nasze spory. Mamy długie relacje z krajami skandynawskimi, ale są one zabarwione wieloma sporami - tłumaczył Victor Orban.

Kiedy Szwecja stanie się członkiem NATO?

Za dołączeniem Szwecji do NATO była kolacja rządząca na Węgrzech, czyli Fidesz-KDNP. Decyzja Węgier była wyczekiwana. Już wcześniej oskarżano Budapeszt o to, iż uniemożliwiając zmiany w liście członków Paktu Północnoatlantyckiego działa na korzyść Władimira Putina.

ZOBACZ: Adam Bodnar: wiele nazwisk na liście Pegasusa zaskakuje

- Po dzisiejszym głosowaniu na Węgrzech Szwecja stała się 32. krajem NATO. Obecność Szwecji w sojuszu uczyni nas silniejszymi i bardziej bezpiecznymi - napisał na portalu X Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Kiedy oficjalnie Szwecja stanie się członkiem NATO? Ratyfikacja Węgier pozwala na rozpoczęcie całej procedury. Przedstawiciele Sztokholmu polecą do Waszyngtonu, gdzie znajdują się niezbędne dokumenty i po otrzymaniu dowodu akcesyjnego podpisane zostaną odpowiednie umowy. Wszystko wskazuje, że dojdzie do tego za około 3 dni, a więc 29 lutego.

Źródło: gazeta.pl

Tagi: NATO