Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Adam Bodnar: wiele nazwisk na liście Pegasusa zaskakuje
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 26.02.2024 10:51

Adam Bodnar: wiele nazwisk na liście Pegasusa zaskakuje

Adam Bodnar
Pawel Wodzynski/East News

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar nie ukrywa, że lista osób inwigilowanych systemem Pegasus w Polsce jest "szokująco" długa. Dodatkowo polityk podkreśla, że niektóre nazwiska znajdujące się na liście są bardzo zaskakujące i "trudno sobie wyobrazić powody", dla których miały być podsłuchiwane.

Adam Bodnar o sprawie Pegasusa

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar podkreślił, że w kwestii Pegasusa jest w stałym kontakcie z ministrem koordynatorem służb specjalnych Tomaszem Siemoniakiem. Polityk nie ukrywa, że sprawa inwigilacji jest znacznie szersza, niż może się wydawać, ale na razie nie będzie ujawniał szczegółów.

To jest skala znacząco większa od tej, którą znamy do tej pory z doniesień CitizenLab czy zeznań na komisji - mówił Bodnar w rozmowie z TVN24. - Mogę przedstawiać informację statystyczną ze stosowania kontroli operacyjnej i podsłuchów w Polsce jako prokurator generalny. I robię to na forum Sejmu - dodawał.

Joe Lindsley: Zapomnijcie o Nawalnym. To Ukraińcy są prawdziwymi dysydentami

Lista osób inwigilowanych Pegasusem "szokująco" długa

Adam Bodnar przyznał, że należy zweryfikować, wobec których osób inwigilacja Pegasusem była uzasadniona w związku z wiarygodnymi zarzutami, a kto był podsłuchiwany bezpodstawnie. Minister zaznaczył, że jego zdaniem niektóre osoby powinny dostawać pismo z informacją, że były inwigilowane Pegasusem. Zapytany o pełną listę nazwisk Bodnar nie ukrywał, że jest ona dość "szokująca".

Szokująco długa? - dopytywał dziennikarz. - Tak - odparł Adam Bodnar.

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro zostanie przesłuchany mimo choroby?

Minister zdradził również, że niektóre nazwiska znajdujące się na liście budzą zaskoczenie.

Osoby, które widziałem na tej liście... Moim zdaniem trudno sobie wyobrazić powody, dla których miały być objęte inwigilacją - stwierdził.

Komisja śledcza ds. Pegasusa – Kaczyński pierwszym świadkiem

Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa ustaliła już pełną listę świadków, którzy zostaną przesłuchani w tej sprawie. Pierwszym z nich będzie prezes PiS Jarosław Kaczyński, który stanie przed komisją 15 marca br. 

Zapytamy prezesa Kaczyńskiego, ile wie o Pegasusie. Czy wiedział i on podejmował decyzję na temat zakupu - mówiła przewodnicząca komisji, posłanka Magdalena Sroka.

Na liście znajdują się także m.in. była premier Beata Szydło, byli ministrowie służb specjalnych Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński, a także były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. 

 

Źródło: Goniec.pl/TVN24

Tagi: Polityka