Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Tuska i Dudy zabrakło w Kijowie
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 24.02.2024 13:30

Rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Tuska i Dudy zabrakło w Kijowie

Andrzej Duda Donald Tusk
Piotr Molecki/East News

Oczy całego świata zwrócone są dziś na Ukrainę. To właśnie w sobotę (24 lutego) mijają bowiem dwa lata od kiedy kraj został najechany przez putinowską Rosję. W związku z tym w Kijowie pojawiła się zagraniczna delegacja, której członkami są m.in. Ursula von der Leyen i premier Kanady Justin Trudeau. Co istotne, wśród nich nie znaleźli się ani Andrzej Duda, ani Donald Tusk. To efekt konfliktu, jakii spowodowany jest blokadą na polsko-ukraińskiej granicy.

Światowa delegacja przybyła do Kijowa. Donald Tusk i Andrzej Duda się wyłamali

W dniu drugiej rocznicy ataku Rosji na niepodległą Ukrainę, w Kijowie pojawili się z wizytą najwyżsi przedstawiciele państw-sojuszników Ukrainy.

Nad ranem włoski rząd przekazał oficjalnie, że jego szefowa Giorgia Meloni, a także premier Kanady Justin Trudeau, premier Belgii Alexander De Croo i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen udali się w nocy w podróż do stolicy okupowanego kraju pociągiem, który wyjechał z Polski.

Co dosyć wymowne, w tak licznej reprezentacji zabrakło jednak polskich liderów - Andrzeja Dudy i Donalda Tuska. Obojgu zdarzało się gościć u Wołodymyra Zełenskiego już w czasie trwania konfliktu zbrojnego z Rosją i wówczas nie brakowało gestów sympatii. Teraz jednak sytuacja jest inna. Chodzi o blokadę granicy i gorący spór wokół importu produktów spożywczych. Napięcie jest ewidentne.  Należy jednak zaznaczyć, że w Kijowie są inni polscy politycy, np. senator Bogdan Klich z KO.

Radosław Sikorski odpowiedział na kłamstwa ws. Rosji

Polsko-ukraińskie spotkanie dopiero 28 marca

Do problemów na granicy Donald Tusk odniósł się w mijającym tygodniu podczas konferencji prasowej. Zapowiedział w jej trakcie, że polski i ukraiński rząd spotkają się w Warszawie 28 marca. Wtedy mają próbować załagodzić nastroje. Jednocześnie było to jasną zapowiedzią, iż Tusk nie odpowie pozytywnie na apel Zełenskiego, by spotkać się na granicy jeszcze przed nastaniem soboty.

ZOBACZ: Joe Lindsley: Zapomnijcie o Nawalnym. To Ukraińcy są prawdziwymi dysydentami

Szef polskiego rządu zapewnił także, iż rozumie emocje strony ukraińskiej, ale nie może pozwolić na to, by cokolwiek działo się kosztem polskich obywateli. Ogólnopolski strajk rolników wciąż trwa i póki co nie widać perspektyw na jego szybkie zakończenie.

Premier Ukrainy na granicy uderza w Donalda Tuska

Premier Ukrainy Denys Szmyhal pojawił się w piątek (23 lutego) na granicy polsko-ukraińskiej, gdzie mówił, jak bardzo blokada uderza w gospodarkę jego kraju oraz zdolności do odpierania ataków wroga.

Sprawa odblokowania granicy powinna zostać rozwiązana do 28 marca, w przeciwnym razie Ukraina może zastosować środki odwetowe na przejściach granicznych - zagroził we wpisie w sieci.

Postawili się Putinowi, teraz mówią: "jesteśmy gotowi bronić Polski!" Zobacz wywiad z ochotnikami walczącymi przeciwko Rosji:

Źródło: X, Onet