Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Spięcie Wawrzyka z posłem Konfederacji. "Jest pan tchórzem"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 26.02.2024 16:33

Spięcie Wawrzyka z posłem Konfederacji. "Jest pan tchórzem"

Piotr Wawrzyk
YouTube @Sejm RP, Twitter @RadioRebeliant

W poniedziałek 26 lutego przed sejmową komisją śledczą do spraw afery wizowej odbyło się przesłuchanie Piotra Wawrzyka. Były wiceminister spraw zagranicznych skorzystał z prawa do odmowy zeznań. Po przesłuchaniu Wawrzyk udzielił krótkiej wypowiedzi mediom, podczas której doszło do spięcia z posłem Konfederacji.

Piotr Wawrzyk przed komisją ds. afery wizowej

W poniedziałek ruszyły pierwsze przesłuchania przed komisją śledczą w sprawie afery wizowej. W roli świadków wezwano byłego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, a także jego współpracownika Edgara K. Obaj usłyszeli zarzuty w śledztwie, które prowadzi prokuratura w Lublinie.

Chwilę po rozpoczęciu przesłuchania, pełnomocnik Wawrzyka wniósł o wyłączenie z obrad przewodniczącego komisji Michała Szczerby. Argumentował to słowami o istnieniu "wątpliwości w sprawie bezstronności" posła KO. W toku głosowań przy wyniku 5:5, wniosek o wyłączenie przewodniczącego Szczerby nie został uwzględniony.

Były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk odmówił składania zeznań przed komisją śledczą.

Chciałbym wyrazić ubolewanie nas wszystkich - skomentował tę decyzję przewodniczący Michał Szczerba.

Adam Bodnar: wiele nazwisk na liście Pegasusa zaskakuje

Wawrzyk odmówił składania zeznań. Poseł Konfederacji nazwał go tchórzem

Piotr Wawrzyk po przesłuchaniu udzielił krótkiej wypowiedzi do mediów. Pytany, dlaczego milczy i czy się czegoś obawia, były wiceszef MSZ odparł:

Szanowni państwo, sami widzieliście, jaki jest sposób pracy tej komisji. Nie ma to nic wspólnego z dążeniem do obiektywnej prawdy, do ustalenia faktów. Pan przewodniczący ma już wyrobione zdanie na ten temat. Widać, że głosowanie w tej sprawie miało niemerytoryczny charakter, a wyłącznie polityczny. Dziękuję państwu za uwagę, jeżeli macie państwo szczegółowe pytania, to zapraszam to kontaktu z panem mecenasem - powiedział Wawrzyk.

W tym momencie do udzielającego wypowiedzi Wawrzyka podszedł poseł Konfederacji Krzysztof Mulawa.

50 osób tu dzisiaj przyszło, aby pana wysłuchać. Jest pan tchórzem! - stwierdził.

Szczerba: Wiemy więcej, nie możemy niestety nic powiedzieć

Michał Szczerba po przesłuchaniu przyznał, że sprawa jest rozwojowa. Jak dodawał, "mamy wrażenie, że gdzie się pojawia PiS-owskie nazwisko, tam sprawa jest zamiatana pod dywan".

ZOBACZ: Kaczyński pierwszy na liście świadków. Już niedługo zostanie przesłuchany

Prokuratura doszła do konkretnego wniosku. Piotr Wawrzyk wiedział o tym procederze, wiedzieli jego najbliżsi współpracownicy, wiedzieli urzędnicy, wobec których prokuratura prowadzi określone czynności. Sprawa jest rozwojowa. My wiemy więcej, nie możemy niestety nic powiedzieć - stwierdził przewodniczący komisji.