Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Poseł Konfederacji wprost o słowach Andrzeja Dudy ws. Ukrainy
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 05.02.2024 19:19

Poseł Konfederacji wprost o słowach Andrzeja Dudy ws. Ukrainy

Michał Wawer
YouTube/Goniec (screen wideo), YouTube/Kanal Zero (screen wideo)

W poniedziałkowym programie "Raport Gońca" jednym z gości Mikołaja Dowejko był poseł Michał Wawer z Konfederacji. W długiej rozmowie polityk odniósł się m.in. do kontrowersyjnych słów prezydenta Andrzeja Dudy z piątkowego wywiadu, ale także do możliwych dalszych losów wojny na Ukrainie.

Kontrowersyjne słowa prezydenta. Poseł Konfederacji komentuje

W poniedziałkowym "Raporcie Gońca" jednym z zaproszonych gości był poseł Konfederacji Michał Wawer. W pewnym momencie polityk został zapytany przez naszego redaktora o kontrowersyjne słowa prezydenta Andrzeja Dudy z piątkowego wywiadu w Kanale Zero. 

Przypomnijmy, że prezydent podczas rozmowy z Robertem Mazurkiem i Krzysztofem Stanowskim został w pewnym momencie zapytany wprost, czy wierzy w to, że Ukraina odzyska Krym? Odpowiedź Dudy wywołała spore kontrowersje.

Trudno mi jest na to pytanie odpowiedzieć. Nie wiem tego... Nie wiem tego, czy odzyska Krym, ale wierzę w to, że odzyska Donieck i Ługańsk. Krym jest miejscem szczególnym. Nie wiem tego, czy Ukraina odzyska Krym. On jest szczególny również ze względów historycznych. W istocie jeżeli popatrzymy historycznie to przez większość czasu był w gestii Rosji - powiedział prezydent Andrzej Duda. 

Mariusz Kamiński może mieć nowe problemy. Ruszają kolejne komisje śledcze

Wawer z Konfederacji o słowach prezydenta Dudy

Michał Wawer z Konfederacji pytany o te słowa prezydenta w poniedziałkowym "Raporcie Gońca" stwierdził jasno.

Moim zdaniem niepotrzebne było uzasadnianie przez pana prezydenta, że Krym przez większość historii był rosyjski. Relacja w polityce międzynarodowej jest tylko jedna: czy będzie w stanie Ukraina przy wsparciu swoich sojuszników odbić ten Krym i odpowiedź brzmi - prawdopodobnie nie - zaczął Wawer.

ZOBACZ: Kaczyński zakpił z Nowackiej. “Może ona dziś uważa, że jest ministrem”

Jeżeli świat zachodni i Ukraina postawi sobie za cel, że wojna się skończy dopiero kiedy Krym zostanie odbity, to może być z największą szkodą dla samej Ukrainy i dla państw zachodnich i ta wojna może się toczyć jeszcze przez długie lata - przyznał poseł Konfederacji.

Michał Wawer przyznał, że w pewnym sensie słowa prezydenta Dudy z piątkowego wywiady były "bardzo realistyczne".

Krym został przez Rosję odbity już wiele lat temu. Nic w obecnej sytuacji militarnej międzynarodowej nie wskazuje na to, żeby Ukraina była zdolna do odbicia Krymu, więc w tym sensie to, co mówił prezydent, było bardzo realistycznie. Trzeba na to patrzeć jako na coś, co jest prawdopodobnie poza zasięgiem Ukrainy. Jeżeli Ukraina chce mieć jakąś drogę dojścia do tego, żeby ta wojna się zakończyła, żeby zawrzeć jakiś rozejm, to z góry powinna zakładać, że ten rozejm nie będzie obejmował powrotu Krymu do Ukrainy - powiedział.

Michał Wawer wprost o wojnie w Ukrainie

Poseł Konfederacji został zapytany przez prowadzącego, czy z uwagi na nastroje społeczne, parcie do rozwiązania konfliktu na Ukrainie może być znacznie większe niż wcześniej i czy możliwa jest swego rodzaju kalkulacja?

Myślę, że tak i myślę, że ta kalkulacja taka polityczno-wyborcza towarzyszy wspieraniu Ukrainy od samego początku. Nie możemy zamykać oczu na fakt, że wojna na Ukrainie po prostu przestała być topowym tematem w polityce międzynarodowej. Mamy spór na Bliskim Wschodzie, mamy ludobójstwo w Strefie Gazy, mamy inne konflikty międzynarodowe i cały czas powracające takie kluczowe strukturalne sytuacje jak Tajwan i spór chińsko-amerykański, także ta Ukraina już po prostu nie zaprząta uwagi społeczności międzynarodowej w takim stopniu, w jakim to miało miejsce jeszcze kilka miesięcy temu - przyznał polityk.

Michał Wawer z Konfederacji uważa, że "Ukraina liczyła na to, że ostatnia ofensywa, do której zostały zmobilizowane maksymalne środki również wsparcia ze strony zachodu, że ta ofensywa przyniesie przełamanie w wojnie i poprowadzi Ukrainę do szybkiego zakończenia".

Tak się nie stało. Ta ofensywa zakończyła się porażką i utknęła na pierwszych liniach rosyjskich, także w tej chwili wszyscy eksperci, przynajmniej wszyscy, których ja miałem okazje czytać i słuchać są zgodni, że perspektywy dalszego prowadzenia wojny są dla Ukrainy raczej niewesołe - stwierdził w “Raporcie Gońca”.

ZOBACZ : Maciej Wąsik zabrał głos ws. wizyty w Sejmie. Co z Mariuszem Kamińskim?

Po stronie zachodniej na pewno jest to oczekiwanie, że już ten konflikt będzie raczej zmierzał do końca. Główne pytanie brzmi, jak na ten temat się zapatruje Rosja? Może być tak, że Rosja tego wcale nie chce, pomimo pewnego zmęczenia wojną. Pomimo zmęczenia gospodarki i problemów demograficznych, Rosja uważa, że jest w stanie to dalej wygrać i będzie do tego parła - dodawał Wawer.

Pełna rozmowa z dzisiejszego "Raportu Gońca" dostępna poniżej. Gośćmi Mikołaja Dowejko byli Michał Wawer z Konfederacji i Artur Dziambor, Wolnościowcy.