Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > NATO reaguje na słowa Trumpa. "Podważa nasze bezpieczeństwo"
Irmina Jach
Irmina Jach 11.02.2024 16:38

NATO reaguje na słowa Trumpa. "Podważa nasze bezpieczeństwo"

Donald Trump
JULIA NIKHINSON/AFP/East News

Donald Trump po sobotnim wystąpieniu podczas wiecu wyborczego jest szeroko krytykowany. Były prezydent USA "zachęcał" Rosję do ataku na państwa NATO, które nie wywiązują się ze zobowiązań finansowych. Wypowiedź spotkała się z ostrą reakcją ze strony szefa Sojuszu Jensa Stoltenberga.

Oburzająca wypowiedź Donalda Trumpa

Donald Trump w sobotę 10 lutego, podczas wiecu wyborczego w Karolinie Południowej, stwierdził, że "zachęcałby" Rosję, by "robiła cokolwiek jej się podoba" z państwami NATO, które "nie płacą" (przeznaczają mniej niż 2 proc. PKB na obronność). Słowa byłego prezydenta USA wywołały burzę na całym świecie. Polityk został skrytykowany m.in. przez Biały Dom.

Zachęcanie morderczych reżimów do inwazji na naszych najbliższych sojuszników jest przerażające i szalone. Zagraża to bezpieczeństwu narodowemu Ameryki, globalnej stabilności oraz naszej gospodarce — czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Oburzająca wypowiedź Trumpa. "Niech Rosja robi z nimi, co jej się podoba"

Andrzej Duda i Donald Tusk reagują na słowa Donalda Trumpa

Słowa Donalda Trumpa odbiły się szerokim echem także w Polsce. Premier Donald Tusk za pośrednictwem wpisu opublikowanego na platformie X zwrócił się bezpośrednio do Andrzeja Dudy, nawiązując do niedawnej wypowiedzi prezydenta na temat Trumpa. Odwołał się także do nadchodzącej Rady Gabinetowej.

Andrzej Duda we własnym wpisie przekonywał, że "Sojusz PL-USA musi być silny, niezależnie od tego kto aktualnie sprawuje władze w PL i w USA". Zapewnił, że dokłada wszelkich starań, by Polska pozostawała bezpieczna. 

ZOBACZ TAKŻE: Jest stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy: "Sojusz musi być silny"

NATO reaguje na słowa Donalda Trumpa

Do słów Donalda Trumpa odniósł się także Jens Stoltenberg. Jego zdaniem wypowiedź byłego prezydenta USA podważa bezpieczeństwo całego Sojuszu. - To naraża żołnierzy amerykańskich i europejskich na zwiększone ryzyko — dodał.

 Jakakolwiek sugestia, że sojusznicy NATO nie będą się bronić, podważa bezpieczeństwo całego sojuszu i naraża amerykańskich i europejskich żołnierzy na ryzyko. […] Każdy atak na NATO spotka się ze zjednoczoną i zdecydowaną reakcją — zapowiedział szef NATO