Wiadomosci.Goniec.pl > Świat > Prezydent Węgier Katalin Novák podała się do dymisji
Irmina Jach
Irmina Jach 10.02.2024 18:02

Prezydent Węgier Katalin Novák podała się do dymisji

Katalin Nowak
Wojciech Olkusnik/East News

Prezydent Węgier Katalin Novák podała się do dymisji. Polityk znalazła się w ogniu krytyki po tym, jak światło dzienne ujrzała jej decyzja o ułaskawieniu mężczyzny skazanego w związku z pedofilią.

Prezydent Węgier ułaskawiła skazanego w związku z pedofilią

Katalin Novák z początkiem lutego stała się bohaterką skandalu związanego z ułaskawieniem przez nią byłego pracownika domu dziecka. Szef mężczyzny dopuścił się pedofilii. Skazany ułaskawiony przez prezydent Węgier miał zmuszać ofiary przełożonego do wycofywania obciążających zeznań.

W piątek 9 lutego pod pałacem prezydenckim w Budapeszcie zebrało się co najmniej tysiąc protestujących, którzy żądali odwołania Katalin Novák ze stanowiska. Demonstranci zgromadzili się przed budynkiem MSW, a następnie przemaszerowali Mostem Łańcuchowym pod Pałac Sandora. Prezydent Węgier nie było wówczas w kraju.

Komunikat MSZ ws. wywiadu Putina. Ważny przekaz

Ostra reakcja Viktora Orbana

W czwartek 8 lutego, w reakcji na aferę z prezydent Węgier, Viktor Orban zapowiedział zmiany w konstytucji. W przyszłości mają one zapobiegać ewentualnemu ułaskawieniu sprawców przestępstw na osobach nieletnich.

ZOBACZ TAKŻE: Awantura w Sejmie. Szymon Hołownia dwa razy przerwał obrady

Prezydent Węgier podała się do dymisji

Przepraszam tych, których uraziłam, oraz wszystkie ofiary, które mogły mieć poczucie, że ich nie broniłam. Popełniłam błąd. Dziś jest ostatni dzień, w którym zwracam się do was jako prezydent — mówiła Katalin Novák w wystąpieniu transmitowanym przez węgierską telewizję.

Katalin Novák była prezydentem Węgier od 2022 roku. Nie jest jedyną polityk, wokół której wybuchły kontrowersje. W ogniu krytyki znalazła się także była minister sprawiedliwości Judit Varga, która podpisała wspomniany akt ułaskawienia.

Tagi: politycy