Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Rewolucyjne zmiany w Orlenie. Kolejne osoby tracą stanowiska
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 06.02.2024 13:14

Rewolucyjne zmiany w Orlenie. Kolejne osoby tracą stanowiska

orlen logo
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zarząd Orlenu podjął we wtorek decyzję o kolejnych zmianach na kluczowych stanowiskach. Nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki zdecydowało o odwołaniu wszystkich członków rady nadzorczej. Funkcję tym samym utracił przewodniczący rady Wojciech Jasiński, były minister skarbu państwa i były poseł PiS.

Zmiany z zarządzie Orlenu. Daniel Obajtek odwołany

W czwartek 1 lutego Daniel Obajtek przekazał, że oddał się do dyspozycji rady nadzorczej. Jak zapewniał „to sprawa honorowa”. Na antenie Radia Zet poinformował, że tego samego dnia ma zostać podjęta decyzja w jego sprawie. Pytany o to, dlaczego wbrew swoim zapowiedziom nie zrezygnował ze stanowiska nawet trzy miesiące po wyborach, odpowiedział, że jest „odpowiedzialnym człowiekiem”.

Sam odejdę, nie trzeba mi będzie nawet dziękować. Mam swój honor i swoją godność – mówił wiosną 2023 r. na antenie RMF FM.

Przed godz. 11 oficjalnym oświadczeniu rada nadzorcza Orlenu poinformowano o odwołaniu Daniela Obajtka z funkcji prezesa koncernu.

ORLEN S.A. informuje, że Rada Nadzorcza Spółki, po zapoznaniu się z pismem Prezesa Zarządu ORLEN S.A. Pana Daniela Obajtka, w którym oświadczył, że "oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji", postanowiła odwołać Pana Daniela Obajtka z Zarządu ORLEN S.A. z upływem dnia 5 lutego 2024 roku – napisano w komunikacie.

Tragedia na Śnieżce, nie żyje dwóch mężczyzn. W sieci pojawiło się nagranie

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Orlenu. Zapadły ważne decyzje

NWZ podczas posiedzenia 6 lutego ustaliło liczbę członków rady nadzorczej na 10 osób. Tego samego dnia podjęto także decyzje w sprawie stanowisk w radzie nadzorczej. Odwołano cały jej skład. Za odejściem ze stanowiska każdego członka padło ponad 73 proc. głosów.

Odwołany cały skład rady nadzorczej Orlenu. Stanowisko traci Wojciech Jasiński

Nadzwyczajne walne zgromadzenie zadecydowało o odwołaniu całego składu rady nadzorczej. Tym samym posady utracili: Andrzej Szumański, Anna Wójcik, Barbara Jarzembowska, Andrzej Kapała, Jadwiga Lesisz, Roman Kusza, Anna Sakowicz-Kacz. Z funkcji przewodniczącego rady odwołany został także Wojciech Jasiński, będący byłym ministrem i posłem PiS.
 

Źródło: TVN24.pl

Tagi: Rząd PiS