Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Awantura w Sejmie. Szymon Hołownia dwa razy przerwał obrady
Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska 09.02.2024 17:11

Awantura w Sejmie. Szymon Hołownia dwa razy przerwał obrady

Szymon Hołownia
YouTube/Sejm RP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w piątek dwa razy przerwał posiedzenie Sejmu. Musiał zainterweniować podczas wystąpienia Krzysztofa Kasprzaka z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej “Stop LGBT”. Działacz nagle zaczął mówić o "gwałcicielach dzieci”. 

Kontrowersyjne wystąpięnie Krzysztofa Kasprzaka

Obrady Sejmu w piątek, 9 lutego, należały do bardzo gorących. Parlamentarzyści pracowali nad obywatelskim projektem nowelizacji Prawa o zgromadzeniach. Tymczasem spore zamieszanie wywołało wystąpienie  Krzysztofa Kasprzaka z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej “Stop LGBT”. Nagle zaczął on mówić o dzieciach, "które na skutek działania środowisk LGBT straciły zdrowie i życie". 

Dziś Wysoka Izba zdecyduje, czy potencjalni gwałciciele dzieci będą mieli do nich łatwy dostęp - grzmiał Krzysztof Kasprzak.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia musiał zainterweniować:

Jeżeli przyszedł pan tutaj po to, by raczyć nas drastycznymi szczegółami wydarzeń z kronik kryminalnych, a następnie wysnuć tezę, że mają one związek z orientacją seksualną osób, które je popełniły, to rozumiem, że starczy panu intelektualnej odwagi, aby stwierdzić, że wszystkie przestępstwa, które mają miejsce w związkach heteroseksualnych również są zawinione przez heteroseksualizm tych osób - stwierdził Szymon Hołownia.

 

Projekt nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach

Marszałek kilka razy upominał Kasprzaka i prosił, żeby przedstawił projekt nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach. Ostatecznie marszałek odebrał mu głos i zarządził przerwę. Sytuacja się jednak powtórzyła, i drugi raz marszałek odebrał głos Kasprzakowi. 

Przypomnijmy, że w projekcie nowelizacji zamieszczono wykaz działań zabronionych w trakcie zgromadzenia oraz szczegółowo określono niedopuszczalne cele zgromadzenia (np. niedopuszczalne byłyby zgromadzenia, których celem jest kwestionowanie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny). 

 

Zobacz też: Awantura w Sejmie. Marszałek Hołownia musiał interweniować
 

Marszałek skreśli dwa ostatnie punkty z porządku obrad

Z  powodu opóźnień w pracy Sejmu, Hołownia skreślił z porządku obrad dwa ostatnie punkty posiedzenia: pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Kodeks karny i pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ochronie własności w RP przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego.

źródło: RMF FM, TVN24