Wiadomosci.Goniec.pl > Świat > Komunikat MSZ ws. wywiadu Putina. Ważny przekaz
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 10.02.2024 14:01

Komunikat MSZ ws. wywiadu Putina. Ważny przekaz

msz budynek tablica
Wojciech Olkusnik/East News

Władimir Putin wygłosił kilka tez dotyczących Polski w trakcie wywiadu z Tuckerem Carlsonem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych prostuje oskarżenia prezydenta Rosji w specjalnym oświadczeniu. Chodzi m.in. o zarzut, że Polska kolaborowała z Hitlerem. „Nie było mowy o wejściu Polski w jakikolwiek sojusz militarny z Hitlerem" - podkreśla resort.

Władimir Putin oskarża Polskę o kolaborację z Hitlerem

Od kilku dni jednym z głównych tematów światowych mediów jest wywiad amerykańskiego prezentera Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem. Dwugodzinna rozmowa spotkała się z sporą kontrowersją głównie ze względu na ilość przekłamanych informacji padających z ust prezydenta Rosji, które nie były prostowane przez dziennikarza. 

Wiele z zarzutów Putina dotyczyło Polski. Stwierdził m.in., że Polacy kolaborowali z Hitlerem przy inwazji na Czechosłowację.

ZUS wypłaci 553 złote niezależnie od wieku. Trzeba się spieszyć

MSZ opublikowało ważny komunikat. „10 kłamstw prezydenta Władimira Putina”

Na zarzuty prezydenta Rosji zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort wydał specjalne oświadczenie w sprawie „10 kłamstw prezydenta Władimira Putina nt. Polski i Ukrainy, których nie prostował Tucker Carlson”. 

Podkreślono w nim, że Polska przed II wojną światową starała się utrzymywać "dobrosąsiedzkie relacje z Niemcami", jednak "nie było mowy o wejściu Polski w jakikolwiek sojusz militarny z Hitlerem".

Putin w wywiadzie stwierdził nawet, że Polska „zmusiła” Hitlera do dokonania inwazji. MSZ odpowiedziało, że II RP odrzuciła żądania nazistowskich Niemiec, aby wejść do sojuszu wymierzonego w Związek Radziecki. Przypomniany został także pakt Ribbentrop-Mołotow, w wyniku którego Niemcy i ZSRR dokonały ataku na Polskę w 1939 roku.

Odnosząc się do zarzutów ws. Czechosłowacji, MSZ podkreślił, że Polska nie stanowiła strony układu monachijskiego z 30 wrześnie 1938 roku "który de facto mocno ograniczał suwerenność Czechosłowacji".

Polskie żądania dotyczące Zaolzia zostały wysunięte po podpisaniu Układu Monachijskiego - napisano.

MSZ odpowiada na propagandę Putina w kwestii Ukrainy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim komunikacie nie pominęło także propagandowych haseł Putina wycelowanych w Ukrainę. Prezydent Rosji stwierdził, że państwo jest „sztucznym tworem” bolszewików.

Współczesna Ukraina jako państwo powstała dzięki ukraińskiemu ruchowi narodowemu. Bolszewicy jej nie stworzyli a jedynie podbili część jej terytorium czyniąc z niej jedną z radzieckich republik. Ukraina powstała dzięki woli samych Ukraińców. Kijów - był stolicą historyczną Rusi, a Moskwa wówczas nie istniała. W 1991 roku Ukraina stała się niepodległym państwem z międzynarodowo uznanymi granicami  – napisano w oświadczeniu MSZ.

Według Putina idea ukraińskiego narodu narodziła się w Polsce. MSZ odpowiedziała, że „proces samookreślenia się Ukraińców jako odrębnej grupy etnicznej odbywał się równolegle z analogicznymi procesami zachodzącymi w XIX-wiecznej Europie”. Sprostowano także kłamstwo w sprawie rzekomych baz NATO znajdujących się na terytorium Ukrainy.

Resort odniósł się także do prowadzonej przez Putina narracji w kwestii aneksji Krymu. Według prezydenta Rosji decyzja była konieczna, ponieważ półwysep miał być zagrożony.

W 2014 roku nie było żadnego zagrożenia dla Krymu. Rewolucja Godności doprowadziła do zmiany władzy pokojowo, na drodze demokratycznych wyborów. Rosyjskie „zielone ludziki” pojawiły się na Krymie by zdestabilizować sytuację w Ukrainie – napisało MSZ.

Źródło: wp.pl