Wiadomosci.Goniec.pl > Świat > Oburzająca wypowiedź Trumpa. "Niech Rosja robi z nimi, co jej się podoba"
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 11.02.2024 10:23

Oburzająca wypowiedź Trumpa. "Niech Rosja robi z nimi, co jej się podoba"

donald trump
JULIA NIKHINSON/AFP/East News

Były prezydent Stanów Zjednoczonych walczy o kolejną kadencję skandalicznymi wypowiedziami. Podczas spotkania z wyborcami stwierdził, że zachęcałby Rosję, by ta “robiła cokolwiek jej się podoba” z państwami NATO, które “nie płacą”, to znaczy przeznaczają mniej niż 2 procent PKB na obronność. Jest już reakcja Białego Domu.

Donald Trump twierdzi, ze NATO jest "zepsute"

Były prezydent Stanów Zjednoczonych słynie z kontrowersyjnych i wątpliwie błyskotliwych wypowiedzi, jednak to, co powiedział podczas spotkania z sympatykami w Conway w Karolinie Południowej, spotkało się z jednoznaczną reakcją Białego Domu. Donald Trump podczas wiecu skierował swoje zarzuty w stronę NATO. Stwierdził, że Sojusz był “zepsuty”, zanim został on prezydentem Stanów Zjednoczonych. W jego opinii wszyscy sojusznicy “muszą płacić” 2 proc. PKB na obronność.

NATO było zepsute, zanim ja się pojawiłem. Powiedziałem: wszyscy muszą płacić. Oni zapytali: A jeśli nie będziemy płacić to nadal będziesz nas bronił? Odparłem: Absolutnie nie. Nie mogli w to uwierzyć – mówił.

Kupiła w lumpeksie portret dziewczynki. Znalazła dziwną notatkę

„Zachęcałbym ich, by robili cokolwiek im się podoba”

Donald Trump opowiedział o swojej rozmowie z jednym z szefów państw NATO, nie ujawniając jego nazwiska. Przywódca miał spytać go, czy jeśli nie będą przeznaczać określonych środków na wojsko, a zostaną zaatakowani przez Rosję, to prezydent USA stanie w ich obronie.

Nie, nie broniłbym was. W zasadzie zachęcałbym ich, by robili cokolwiek im się podoba. Musicie płacić. Musicie spłacić rachunki – powiedział Trump.

Biały Dom komentuje skandaliczną wypowiedź Donalda Trumpa

Wypowiedzi byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych spotkały się z błyskawiczną reakcją administracji Joe Bidena. Sprawę skomentował rzecznik Białego Domu Andrew Bates.

Zachęcanie morderczych reżimów do inwazji na naszych najbliższych sojuszników jest przerażające i szalone. Zagraża to bezpieczeństwu narodowemu Ameryki, globalnej stabilności oraz naszej gospodarce. Prezydent Joe Biden odbudował nasze sojusze i uczynił nas silniejszymi. Wie, że podstawowym obowiązkiem każdego prezydenta jest zapewnienie bezpieczeństwa Amerykanom i przestrzeganie wartości, które nas łączą" – napisał.

Brytyjski “The Guardian” przypomniał, że w 2022 roku 7 z 31 państwa przynależących do NATO wypełniło cel 2 procent PKB na obronność. Działania mające na celu zwiększenie tego współczynnika przyśpieszyły po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Donald Trump wielokrotnie błędnie odnosił się do tematu finansowania obronności w państwach NATO. CNN podkreślił, że 2 procent PKB jest w rzeczywistości wytyczną, a nie obowiązującym kontraktem z Sojuszem. Nie jest tym bardziej “rachunkiem”, który musza spłacić poszczególne państwa.

Źródło: TVN24.pl, WP.pl.

Tagi: NATO Rosja