Rosja

Donald Tusk
20.05.2024 22:23 Donald Tusk o rosyjskich sabotażach w Polsce. "Aresztowano 9 podejrzanych"

- Mamy w tej chwili aresztowanych dziewięciu podejrzanych z zarzutami, którzy zaangażowali się na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk w kontekście działalności obcych służb na terytorium RP. Jednocześnie podkreślił, że polski rząd "odzyskuje kontrolę" nad tym, co dzieje się w Polsce.

B. ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki
29.04.2024 17:43 "Obudził mnie wybuch rakiety”. Poruszające wspomnienia ambasadora Polski w Kijowie

- Nic mnie bardziej nie irytuje niż pytania: co my za te czołgi wysłane na Ukrainę dostaliśmy? No my dostaliśmy to, że te czołgi nie muszą walczyć u nas. Że to nie nasi synowie, mężowie i ojcowie giną. To nie nasze siostry, matki i małżonki są gwałcone w piwnicach przez Rosjan. To dostaliśmy – mówi w rozmowie z Gońcem Bartosz Cichocki, były ambasador Polski w Kijowie. 

Płk Andrzej Derlatka
22.04.2024 19:52 Były szef Agencji Wywiadu uderza w PiS. "To jest działanie antypolskie"

- Granie na resentymentach antyniemieckich, w czasie kiedy grozi nam Rosja, to jest szkodliwe działanie antypolskie. Jesteśmy sojusznikiem Niemiec w NATO i Unii Europejskiej. Prowadzenie wojenki przeciwko Niemcom wygląda mi na działanie inspirowane w Moskwie. Inaczej nie jestem w stanie tego nazwać - mówi w rozmowie z Gońcem płk Andrzej Derlatka, były szef Agencji Wywiadu i były ambasador RP w Korei Południowej.

China's President Xi Jinping (R) talks to his Polish counterpart Andrzej Duda on June 20, 2016 at the presidential palace in Warsaw
22.04.2024 13:11 Michał Lubina: Polscy politycy są jak Kargul i Pawlak. Walczą o miedzę, nie patrzą szeroko. Dla mnie to szokujące

Likwidacja Ośrodka Badań Azji w MON to jest skok na główkę do pustego basenu. Cały świat zwraca się ku Azji, a my po prostu robimy odwrót i się zamykamy - ostrzega w rozmowie z Gońcem prof. Michał Lubina.

Myśliwiec
19.04.2024 08:21 Polska pilnie poderwała myśliwce. Wojsko wydało ważny komunikat

W nocy zaobserwowano wysoką aktywność rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu związaną z atakami rakietowymi na terytorium Ukrainy. Polska poderwała samoloty. Tuż po godzinie 7 polskie Dowództwo Operacyjne wydało w tej sprawie ważny komunikat. 

samolot
29.03.2024 08:19 Pilny komunikat Dowództwa Operacyjnego. Poderwano polskie samoloty

Polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało w piątek nad ranem o poderwaniu polskich i sojuszniczych samolotów w celu monitorowania przestrzeni powietrznej. Wszystko przez ”intensywną aktywność” rosyjskiego lotnictwa, w związku z serią ataków powietrznych na Ukrainę.

Dmitrij Pieskow
22.03.2024 12:32 To koniec "specjalnej operacji wojskowej". Kreml w końcu się przyznał

Moskwa nagle zmienia narrację. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w najnowszym wywiadzie, że “specjalna operacja wojskowa” w Ukrainie nie ma dłużej racji bytu. Zamiast tego propagandysta przyznał, że kraj znalazł się “w stanie wojny”. Powodem ma być rzekome aktywne zaangażowanie po stronie Kijowa państw zachodnich.

Władimir Putin
17.03.2024 19:25 Władimir Putin wygrał wybory prezydenckie w Rosji. Uzyskał ponad połowę głosów

Władimir Putin po raz kolejny wygrał wybory prezydenckie w Rosji. Uzyskał 87 proc. głosów. Tym samym będzie rządził Rosją do 2030 roku. Poparcie dla jego przeciwnika miało sięgnąć 4,6 proc.

wojsko śmigłowiec niebo
03.03.2024 15:53 "Uważajcie". Dowództwo Generalne pilnie ostrzega Polaków

Trwają ćwiczenia DRAGON-24. W związku z manewrami NATO pojawia się coraz więcej fałszywych informacji. Ostatnio dotyczyły one rzekomego ataku Polski na Rosję. Głos w sprawie zabrało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wydano specjalny komunikat.

pogrzeb Nawalnego
01.03.2024 13:11 Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Putin wysłał specjalną jednostkę

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Aleksieja Nawalnego. Rosyjskiego opozycjonistę żegna jego najbliższa rodzina i grupa zwolenników, których pilnie strzegą funkcjonariusze OMON-u. Panika rosyjskich władz jest tak ogromna, że w pobliżu cerkwi zaroiło się od policji i metalowych barierek. Niezależne media ostrzegają, że chętni pożegnać prawnika muszą liczyć się z ewentualnymi represjami.

Radosław Sikorski
24.02.2024 12:08 Radosław Sikorski odpowiedział na kłamstwa ws. Rosji

Gorąca atmosfera zapanowała podczas piątkowego (23 lutego) posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Biorący w niej udział polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nie mógł słuchać kłamstw rosyjskiego dyplomaty i wymownie na nie odpowiedział. - Rosja oskarża nas, że jesteśmy „więźniami rusofobii”, ale fobia jest strachem nieracjonalnym. Tymczasem Rosja niemal zawsze grozi nam nuklearną zagładą - grzmiał. W jego ślady poszli też inni zachodni politycy i występujący z dramatyczną przemową szef MSZ Ukrainy.

None
24.02.2024 08:01 O autorze tekstu dla Gońca pisały media na całym świecie

Jeśli oglądaliście serial „The Loudest Voice” z Russelem Crowe w roli głównej, musicie pamiętać postać młodego dziennikarza, który zaczyna jako pupilek wszechmocnego szefa stacji Fox News, by później stać się jego zaciekłym wrogiem. Oto Joe Lindsley, który dziś debiutuje na łamach Gońca.

Joe Biden
20.02.2024 22:57 Joe Biden podjął decyzję po śmierci Nawalnego. Mocna odpowiedź

Stany Zjednoczone reagują na śmierć Aleksieja Nawalnego. Joe Biden we wtorek (20.02) ogłosił, że w piątek (23.02) przyjęty zostanie specjalny pakiet sankcji. Jakie ciosy wymierzone zostaną w Rosję Władimira Putina?

Aleksiej Nawalny, znicze
19.02.2024 20:11 Matka Aleksieja Nawalnego nie mogła odebrać ciała syna

Śmierć Aleksieja Nawalnego nie przestaje elektryzować. Pojawiły się nowe informacji na temat trudności matki zmarłego opozycjonisty i jego prawnika. Kiedy przybyli oni po ciało otrzymali druzgocącą wiadomość. Pogrzeb Aleksieja Nawalnego na pewno nie odbędzie się zbyt szybko. Rosja już zabrała głos.

Putin Kabajewa
18.02.2024 22:32 To dla niej Putin porzucił Kabajewę? W Rosji huczy od plotek

Władimir Putin od wielu lat miał pozostawać w związku z gimnastyczką artystyczną Aliną Kabajewą. O 31 lat młodsza kochanka miała urodzić przywódcy Rosji kilkoro dzieci. Ostatnio pojawiły się jednak plotki o rozpadzie ich relacji. Prezydent Rosji miał porzucić Kabajewę dla pięknej blondynki.

Aleksiej Nawalny
18.02.2024 11:59 Porażające informacje o śmierci Nawalnego. Kreml kłamał?

Aleksiej Nawalny nie żyje. Podawaną przez propagandystą przyczyną śmierci rosyjskiego opozycjonisty jest zakrzepica, jednak wersja ta jest podważana przez wiele osób. Niezależne portale działające w Federacji Rosyjskiej przedstawiają kolejne dowody na to, że Kreml nie mówi całej prawdy. Wątpliwości jest mnóstwo, a jedna z nich dotyczy nawet prawdziwej daty zgonu 47-letniego prawnika.

Joe Biden
16.02.2024 20:55 Joe Biden reaguje na śmierć Nawalnego. "Jestem rozwścieczony"

Był największym wrogiem Kremla i zapłacił za to najwyższą cenę. Aleksiej Nawalny zmarł w piątek (16 lutego) w rosyjskiej kolonii karnej po tym, jak miał stracić przytomność. Na śmierć 47-letniego opozycjonisty natychmiast zareagował cały demokratyczny świat, wstrząśnięty ostatnimi wydarzeniami. Gorzkich słów nie szczędził m.in. prezydent USA, który wprost oskarżył o tragedię Władimira Putina i szczerze powiedział, co teraz czuje. - Jestem rozwścieczony - oświadczył.

Aleksiej Nawalny
16.02.2024 14:57 Ostatni wpis Nawalnego. "15 dni w celi karnej"

Opinią publiczną wstrząsnęła informacja o śmierci Aleksieja Nawalnego. Opozycjonista jeszcze dwa dni temu opublikował w mediach społecznościowych wpis, który okazał się być jego ostatnim. Informował o 15 dniach w celi karnej. 

funkcjonariusze ABW
15.02.2024 20:04 ABW zatrzymało rosyjskiego szpiega. Wydano komunikat

Sukces Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak przekazano w komunikacie, jej funkcjonariuszom udało się zatrzymać szpiega, działającego na rzecz rosyjskich służb. Mężczyzna miał planować działania dywersyjne i sabotażowe na terenie jednego z polskich miast. To obywatel Ukrainy.

donald trump
11.02.2024 10:23 Oburzająca wypowiedź Trumpa. "Niech Rosja robi z nimi, co jej się podoba"

Były prezydent Stanów Zjednoczonych walczy o kolejną kadencję skandalicznymi wypowiedziami. Podczas spotkania z wyborcami stwierdził, że zachęcałby Rosję, by ta “robiła cokolwiek jej się podoba” z państwami NATO, które “nie płacą”, to znaczy przeznaczają mniej niż 2 procent PKB na obronność. Jest już reakcja Białego Domu.

straż graniczna mapa
23.12.2023 16:39 Niepokojące ostrzeżenie eksperta. "Polsko, przygotuj się na uderzenie"

Niepokojące informacje przekazał za pośrednictwem swojego profilu na portalu X niemiecki politolog Sergej Sumlenny. Ekspert uważa, że Rosja i Białoruś przygotowują kolejną akcję, zagrażającą bezpieczeństwu naszego kraju. Chodzi o uruchomienie nowego kanału przemytowego, omijającego unijne sankcje. W sieci pojawiła się zatrważająca mapa.

Andrzej Duda
18.05.2023 14:59 Andrzej Duda o konsolidacji Zachodu wobec agresji Rosji: "Losy świata ważą się teraz w Ukrainie"

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji PISM Strategic Ark 2023, która rozpoczęła się dziś (18.05) w Warszawie, powiedział, że "musimy uświadomić całej społeczności na świecie, że losy świata ważą się teraz na Ukrainie; musimy stworzyć mechanizmy, które w długiej perspektywie zapewnią wsparcie Ukrainie".

None
07.05.2023 16:54 Jest ostra reakcja rządu na incydent z rosyjskim myśliwcem. "Rosja celowo eskaluje napięcie"

Jest reakcja polskiego rządu na niepokojący incydent, do którego doszło 5 maja nad Morzem Czarnym, a w którym brał udział samolot polskiej Straży Granicznej oraz rosyjski myśliwiec. Agresywne i niebezpieczne manewry Rosjan nie uszły uwadze przedstawicielom polskiego rządu. Piotr Mueller wspomniał m.in. o “zaplanowanej prowokacji”. 

None
12.04.2023 22:16 Niebawem głosowanie nad powołaniem komisji badającej wpływy Rosji w Polsce. Opozycja jest przeciw

Dziś (12.04) w Sejmie posłowie debatowali nt. projektu ustawy ws. komisji dotyczącej rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo Polski. Posłowie opozycji przekonywali, że propozycja jest niekonstytucyjna, za to politycy obozu rządzącego są zdania, że komisja jest istotna dla bezpieczeństwa państwa.