Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Andrzej Duda o konsolidacji Zachodu wobec agresji Rosji: "Losy świata ważą się teraz w Ukrainie"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 18.05.2023 14:59

Andrzej Duda o konsolidacji Zachodu wobec agresji Rosji: "Losy świata ważą się teraz w Ukrainie"

Andrzej Duda
KPRP

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji PISM Strategic Ark 2023, która rozpoczęła się dziś (18.05) w Warszawie, powiedział, że "musimy uświadomić całej społeczności na świecie, że losy świata ważą się teraz na Ukrainie; musimy stworzyć mechanizmy, które w długiej perspektywie zapewnią wsparcie Ukrainie".

Andrzej Duda zabrał głos ws. jedności Zachodu wobec agresji Rosji

Na początku swojego wystąpienia na konferencji organizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych prezydent Andrzej Duda zadał pytanie, w jaki sposób można skonsolidować jedność i solidarność na Zachodzie w celu wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy, wywierania dalszej presji na Rosję oraz stawienia czoła kolejnym wyzwaniom.

- Przede wszystkim poprzez aktywne działania, kontynuowanie wsparcia dla Ukrainy w sferze wojskowej, humanitarnej. Po drugie poprzez nakładanie dalszych sankcji na Rosję zarówno w grupie G7, jak i w UE. Poprzez przekonywanie tych, którzy są jeszcze niezdecydowani. Taka, aby całkowicie powstrzymać kapitał z Rosji, aby powstrzymać inwestycje na terytorium Rosji, aby Rosja nie mogła zarabiać na swoich surowcach - mówiła głowa państwa.

Nie żyje Kacper Tekieli. Mąż Justyny Kowalczyk zginął w górach

Prezydent uznał, że losy świata ważą się w Ukrainie

Prezydent uznał, że należy uświadomić całej społeczności na świecie, że losy świata ważą się teraz w Ukrainie. - Ponieważ sukces Rosji zachęciłby inne państwa do wdrażania swoich agresywnych polityk, musimy w tym momencie wzmacniać wsparcie dla globalnego pokoju. Musimy udowodnić, że na agresji nikt nie może skorzystać - podkreślił prezydent.

Postulat ten wyraża idealną sytuację, w której wszystkie państwa przestrzegają zasady zakazu agresji i podejmują działania dyplomatyczne, pokojowe i zgodne z prawem w rozwiązywaniu sporów i konfliktów. Jest to aspiracja do utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej.

Duda wzywa do wypracowania trwałych rozwiązań

Zapobieganie agresji i konfliktom zbrojnym jest jednym z fundamentalnych założeń prawa międzynarodowego, które stara się ustanowić zasady dotyczące stosunków między państwami. Krytyka prawa międzynarodowego w zakresie zakazu agresji koncentruje się na kilku kwestiach. Niektórzy twierdzą, że nie jest ono wystarczająco jasne i nieprecyzyjne, co może prowadzić do różnych interpretacji i sporów dotyczących konkretnych działań państw. Istnieje również argument, że niektóre państwa naruszają ten zakaz agresji, a społeczność międzynarodowa nie podejmuje odpowiednich działań w celu ich powstrzymania.

Głowa państwa zachęcała też do wypracowania trwałych porozumień bilateralnych i multilateralnych, jeśli chodzi o pomoc zaatakowanemu państwu. - Musimy stworzyć mechanizmy, które w długiej perspektywie zapewnią wsparcie Ukrainie; wsparcie finansowe, w zakresie obronności. To będzie jasny sygnał dla świata, że sprawiedliwość może zwyciężyć i że każda próba podważenia porządku międzynarodowego od samego początku będzie skazana na porażkę - ocenił Andrzej Duda. 

Źródło: PISM Strategic Ark 2023