Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Mateusz Morawiecki uderza w Donalda Tuska ws. 800 plus. "Słynny oszust z PO"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 18.05.2023 10:52

Mateusz Morawiecki uderza w Donalda Tuska ws. 800 plus. "Słynny oszust z PO"

Mateusz Morawiecki, Donald Tusk
TVP Info, Donald Tusk/YouTube (zrzuty ekranu)

Mateusz Morawiecki był wczoraj (17.05) obecny w programie “Gość Wiadomości" w TVP Info. Odniósł się w nim m.in. do kwestii wiarygodności politycznej w kontekście programu 500 plus i podwyższenia świadczenia do 800 zł. Atakował Donalda Tuska, wielokrotnie nazywając go “oszustem z PO”.

500 plus zostanie zmienione na 800 plus

Po zakończonej konwencji “Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”, prezes partii Jarosław Kaczyński ogłosił w niedzielę (14.5), że świadczenie wychowawcze 500 plus zostanie zwiększone do 800 zł.  Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej poinformowała, że zasady przyznawania świadczenia nie ulegną zmianie. Tak jak do tej pory, świadczenie będzie przysługiwało na każde dziecko, bez względu na dochody rodziców.

Dziś (17.05) premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podwyższenie świadczenia w ramach programu Rodzina 500+ do 800 zł na dziecko z 500 zł będzie wdrażane, gdy inflacja będzie w mocnym trendzie spadkowym. - Wdrażamy program wtedy, gdy inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym. Mam nadzieję, coraz więcej analiz wskazuje, że będzie jednocyfrowa już pod koniec tego roku, może nawet w środku IV kwartału - powiedział podczas konferencji prasowej.

Zgodnie z przesłaniem polityków PiS-u warunek jest jeden - Zjednoczona Prawica musi ponownie wygrać wybory. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek (15.05) na konferencji prasowej w Otwocku, że podwyższenie 500 plus do 800 zł to koszt około 24 mld zł, czyli 0,7-0,8% PKB.

"Chłopaki do wzięcia". Żona Jarusia ciągnie go za język ws. byłej dziewczyny. Ma powody do zazdrości?

Morawiecki o Tusku: "Gdzie jest twoja wiarygodność, chłopie?"

Mateusz Morawiecki był wczoraj (17.05) gościem TVP Info. Prowadząca program “Gość Wiadomości” Marta Kielczyk pytała szefa rządu o znaczenie wiarygodności w polityce. - Wiarygodność jest fundamentalna. Można obiecać wszystko. Nawet niektórzy mówią w PO, że dwa razy obiecać, to raz dotrzymać. Niestety kpią sobie w ten sposób z ludzi. To tak, jakby złodziej obrabował sklep, a potem przyszedł jako doradca do tego sklepu, że może trzeba zainstalować kamery - stwierdził premier.

Polityk zdecydował się zestawić, w jego opinii, wiarygodność polityczną PiS-u z tą prezentowaną przez Platformę Obywatelską. - Wiadomo, że słynny oszust z PO, wszystko może powiedzieć. My pokazujemy realny harmonogram. Przyjęcie w ramach ustawy budżetowej zagwarantuje przyjęcie tego programu, oczywiście jeśli ci, którzy potrafią zarządzać finansami publicznymi, zostaną obdarzeni zaufaniem ponownie - zastrzegł Morawiecki.

A co z projektem podniesienia świadczenia 500+ do 800+ od 1 czerwca, który złożyła w Sejmie Platforma Obywatelska? Jak w tej sprawie zagłosuje Mateusz Morawiecki? - Trudno mówić o projekcie partii oszusta z Platformy, który najpierw kpił sobie "gdzie są te pieniądze zakopane", mówiąc o 500+. Potem kwotę wolną od podatku podniósł o 2 zł. Dzisiaj kreuje się na dobrego wujka. Gdzie jest twoja wiarygodność, chłopie? Idź po rozum do głowy, zastanów się, czy ktoś w to uwierzy - odparł.

Jak dodał, w tym momencie z ostatnich obietnic PiS to "autostrady są najpilniejsze". - Tak, aby przed wakacjami zdążyć z jak największą ilością tych odcinków. Dwa na pewno, może uda się jeszcze jeden. Ale o tym będziemy mówić za kilka tygodni - przekazał premier.

Premier przedstawił ważne wydruki

Morawiecki pokazał wydruki trzech archiwalnych głosowań z Sejmu; ws. podniesienia kwoty wolnej od podatku, świadczenia 500 plus i obniżki stawki PIT. - Jeżeli partia pana oszusta z Platformy ma być wiarygodna, to naprawdę byłaby kpina ze zdrowego rozsądku - oznajmił premier.

Szef rządu opublikował wydruki również w mediach społecznościowych. - Moja odpowiedź na to, co zaproponował oszust z PO, jest krótka. W programie “Gość Wiadomości” zaprezentowałem wydruki trzech głosowań Platformy Obywatelskiej w Sejmie Pierwsze ws. kwoty wolnej, kiedy była propozycja, aby ją podnieść - PO zagłosowała przeciw. Drugie ws. 500+ – kilka lat temu mieli okazję zagłosować “za”, ale nie głosowali za 500+ I trzecia, kiedy obniżaliśmy podatki, tutaj również wstrzymywali się od głosu albo głosowali przeciw - przypomniał.

Źródło: “Gość Wiadomości” z dn. 17.05.2023, Mateusz Morawiecki/Facebook