Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Pilny komunikat Dowództwa Operacyjnego. Poderwano polskie samoloty
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 29.03.2024 08:19

Pilny komunikat Dowództwa Operacyjnego. Poderwano polskie samoloty

samolot
Fot. Flickr/FAB

Polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało w piątek nad ranem o poderwaniu polskich i sojuszniczych samolotów w celu monitorowania przestrzeni powietrznej. Wszystko przez ”intensywną aktywność” rosyjskiego lotnictwa, w związku z serią ataków powietrznych na Ukrainę.

Komunikat Dowództwa Operacyjnego

W piątek przed godziną 4 Dowództwo Operacyjne przekazało komunikat o zwiększonej aktywności polskich i sojuszniczych statków powietrznych. Dodano, że monitorowanie przestrzeni powietrznej może wiązać się z pewną niedogodnością dla mieszkańców południowo-wschodniego obszaru kraju.

Uwaga, w polskiej przestrzeni powietrznej operują polskie i sojusznicze statki powietrzne, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodnim obszarze kraju – napisano w komunikacie opublikowanym na platformie X.

Posiadłość Glapińskiego skrywa mroczną tajemnicę. Mógł zaoszczędzić miliony

”Była to kolejna noc podwyższonej gotowości”

Decyzja ta została spowodowana przez, jak napisano, ”intensywną aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związaną z uderzeniami rakietowymi wykonywanymi na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy”. Chwile po godzinie 7 Dowództwo wydało kolejny komunikat, informujący o zmniejszeniu zagrożenia.

Informujemy, że ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia uderzeniami rakietowymi rosyjskiego lotnictwa na terytorium Ukrainy, operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone, a uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej – czytamy w komunikacie. 

Podkreślono, że miniona noc wiązała się z ”podwyższoną gotowością polskich i sojuszniczych systemów, oraz intensywnej służby żołnierzy Wojska Polskiego”.

ZOBACZ TAKŻE: Pierwszy wywiad Ziobry od choroby. Nie mógł dłużej milczeć

Alarm na terenie całej Ukrainy

W piątek nad ranem ukraińskie służby ogłosiły alarm powietrzny na terenie całego państwa. Około godziny 3 nad ranem przekazano informacje o zagrożeniu rakietowym, między innymi w położonym przy granicy z Polską obwodzie lwowskim. Ostrzeżenie dotyczyło także możliwych ataków za pomocom dronów. W nocy Rosjanie zaatakowali kilka obiektów należących do infrastruktury krytycznej, znajdujących się w obwodzie dniepropietrowskim.

Źródło: WP.pl, TVN24.pl