Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > "Uważajcie". Dowództwo Generalne pilnie ostrzega Polaków
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 03.03.2024 15:53

"Uważajcie". Dowództwo Generalne pilnie ostrzega Polaków

wojsko śmigłowiec niebo
Piotr Molecki/East News

Trwają ćwiczenia DRAGON-24. W związku z manewrami NATO pojawia się coraz więcej fałszywych informacji. Ostatnio dotyczyły one rzekomego ataku Polski na Rosję. Głos w sprawie zabrało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wydano specjalny komunikat.

Ćwiczenia DRAGON-24

Ruszyły ćwiczenia "Steadfast Defender 2024", czyli największe manewry w historii NATO od 1988 roku. Polska część nosi nazwę DRAGON-24. Bierze w nich udział łącznie ok. 20 tys. żołnierzy i 3,5 tys. jednostek sprzętu z 10 państw Sojuszu. Ćwiczenia oficjalnie rozpoczęły się 24 stycznia i mają potrwać do końca maja. Pomimo iż mają charakter defensywny, w mediach społecznościowych coraz częściej pojawiają się spekulacje o "atakach".

Abonament RTV do likwidacji? Padła konkretna data

Komunikat Dowództwa Generalnego

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk przekazał, że Polska jest obecnie najczęściej atakowanym cybernetycznie państwem na świecie. Rząd potwierdza, że w ubiegłym miesiącu doszło do nasilenia szerzenia dezinformacji ze strony Rosji i Białorusi. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w ramach specjalnej akcji "DisInfo Radar" ostrzegało przez fake newsami rozpowszechnianymi przez te państwa.

ZOBACZ TAKŻE: Dodatek osłonowy. Możesz otrzymać dopłatę do ogrzewania

Dowództwo Generalne ostrzega przed kłamstwami

Media społecznościowe są w ostatnim czasie zalewane fake newsami, także pod kątem ćwiczeń DRAGON-24. Na sytuacje zareagowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. W wydanym komunikacie podkreślono, że manewry NATO "defensywnymi ćwiczeniami wojskowymi, niewymierzonymi przeciw nikomu"

Udostępniono przykład fałszywej informacji, według której polskie wojska miałyby przemieszczać się na wschodnią granicę i przygotowywać do wojny z Rosją. Dowództwo Generalne prosi o zachowanie szczególnej ostrożności przy natrafieniu na takie doniesienia.

Przypominamy, że manewry wojskowe pod kryptonimem Dragon-24 są to ćwiczenia - prosimy zachować spokój. Żołnierze intensywnie szkolą się, podnosząc swoje umiejętności, sprawdzając przygotowanie i gotowość do działania. Ćwiczenia mają na celu sprawdzanie procedur i potwierdzanie zdolności wojsk do realizacji przemieszczenia, osiągania gotowości w rejonie wskazanym do wykonywania zadań – alarmuje w mediach społecznościowych DGRSZ.