Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Drugi stopień alarmowy w całej Polsce. Premier podjął decyzję
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 29.02.2024 20:14

Drugi stopień alarmowy w całej Polsce. Premier podjął decyzję

donald tusk flaga
Kapif

Donald Tusk podpisał zarządzenie w sprawie przedłużenia stopni alarmowych BRAVO oraz BRAVO-CRP. Mają one obowiązywać do końca maja tego roku. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaznaczyło, że stanowią one sygnał „dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej ostrożności”.

Stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO-CRP – co oznaczają?

BRAVO stanowi drugi w czterostopniowej skali stopień alarmowy. Wprowadzany jest w sytuacji zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia co do wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Służby mają więc informację o potencjalnym zagrożeniu, przed którym przestrzega administrację publiczną. Ta zobowiązana jest do zachowania szczególnej ostrożności.

BRAVO-CRP oznacza z kolei potrzebę wzmożonego monitorowania stanu bezpieczeństwa. Chodzi o systemy teleinformatyczne organów administracji publicznej.

Ponadto należy zapewnić dostępność w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów czy wprowadzić całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych – poinformowało RCB.

ZOBACZ TAKŻE: Wojsko pilnie apeluje do Polaków. Mówi o “obcym wywiadzie”

TVP ma problem z wypłatami dla pracowników. "Sytuacja jest niekiedy dramatyczna"

Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP do 28 lutego 2024 roku

W listopadzie ubiegłego roku Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie o przedłużeniu dwóch stopni alarmowych. Zgodnie z decyzją byłego premiera drugi stopień BRAVO i CHARLIE-CRP obowiązywały na terenie całej Polski do 28 lutego 2024 roku. CHARLIE-CRP jest trzecim (w czterostopniowej skali) stopniem alarmowym określonym w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.

Donald Tusk przedłużył stopnie alarmowe

Zgodnie z informacją przekazaną przez RCB, premier zadecydował o przedłużeniu obowiązywania trzech stopni alarmowych.  W zarządzeniu określono, że mają one obowiązywać do 31 maja 2024 roku. Stopień alarmowy dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni został obniżony do drugiego w skali, BRAVO-CRP. Przewidziane są ona dla całego kraju.

Źródło: TVN24.pl, Interia.pl