Wiadomosci.Goniec.pl > Świat > Joe Biden reaguje na śmierć Nawalnego. "Jestem rozwścieczony"
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 16.02.2024 20:55

Joe Biden reaguje na śmierć Nawalnego. "Jestem rozwścieczony"

Joe Biden
Facebook/President Joe Biden

Był największym wrogiem Kremla i zapłacił za to najwyższą cenę. Aleksiej Nawalny zmarł w piątek (16 lutego) w rosyjskiej kolonii karnej po tym, jak miał stracić przytomność. Na śmierć 47-letniego opozycjonisty natychmiast zareagował cały demokratyczny świat, wstrząśnięty ostatnimi wydarzeniami. Gorzkich słów nie szczędził m.in. prezydent USA, który wprost oskarżył o tragedię Władimira Putina i szczerze powiedział, co teraz czuje. - Jestem rozwścieczony - oświadczył.

Światowe reakcje na śmierć Aleksieja Nawalnego

Świat reaguje na przytłaczającą wiadomość o śmierci Aleksieja Nawalnego. Temat ten zdominował praktycznie wszystkie panele podczas światowej konferencji bezpieczeństwa w Monachium oraz medialne agendy. Milczeć nie zamierzał m.in. przywódca Stanów Zjednoczonych Joe Biden, który potępił zbrodnicze działania Władimira Putina w stosunku do wrogów politycznych. 

Nawalny odważnie występował przeciwko korupcji, przemocy i wszystkiemu złemu, co czyni Putin. W odpowiedzi Putin go otruł, aresztował, wysłał do więzienia, trzymał w izolacji, a nawet to nie powstrzymało go od nazywania po imieniu kłamstw Putina. Nawet w więzieniu mówił prawdę - stwierdził.

Amerykański prezydent przypomniał ponadto heroiczną decyzję Nawalnego, by po próbie otrucia wrócić do Rosji, świadomy, że od razu zostanie tam aresztowany. W jego przypadku kara kolonii karnej równoznaczna była z wyrokiem śmierci.

Jarosław Wolski dla Gońca: nie wylewałbym łez po Nawalnym

Joe Biden nie owijał w bawełnę. "Jestem rozwścieczony"

Joe Biden podzielił się także prywatną refleksją, wyjawiając, że informacja o śmierci 47-letniego opozycjonisty “rozwścieczyła” go. Nie krył przy tym, że winą za tragedię obarcza właśnie Putina.

To Putin jest odpowiedzialny za śmierć Nawalnego. To, co się wydarzyło, jest kolejnym dowodem brutalności Putina. Putin nie tylko atakuje obywateli innych państw, co widzimy na Ukrainie, ale również powoduje straszne zbrodnie przeciwko własnym obywatelom, nie tylko w Rosji, ale w innych krajach świata - dodał.

Prezydent USA ocenił Nawalnego jako kompletne przeciwieństwo rosyjskiego dyktatora - jako człowieka oddanego praworządności, odważnego i gotowego umrzeć za prawdę. Jego heroiczny akt oddania życia za swoje idee skłonił Bidena do ponownego zaapelowania do Kongresu o przyjęcie ustawy gwarantującej pomoc finansową dla Ukrainy.

By Ukraina mogła się bronić i by zakończyć te straszne zbrodnie popełniane przez Putina - stwierdził Biden.

Reuters: Aleksiej Nawalny nie żyje

O śmierci Aleksieja Nawalnego jako pierwszy poinformował w piątkowe południe Reuters, który powołał się na doniesienia zarządu służby więziennej Rosji. Tamtejsi funkcjonariusze podają, że Nawalny zasłabł podczas spaceru. Mimo wezwania pogotowia ratunkowego i podjęcia się reanimacji, opozycjonista zmarł.

ZOBACZ: Ostatni wpis Nawalnego. “15 dni w celi karnej”

47-letni wróg Putina spędził w koloniach karnych ponad trzy lata. W styczniu 2021 r. wrócił do Rosji z Niemiec, gdzie odratowano go po próbie otrucia nowiczokiem. Rosyjskie sądy skazały go łącznie na ponad 30 lat pozbawienia wolności.

Źródło: WP