Wiadomosci.Goniec.pl > Świat > Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Putin wysłał specjalną jednostkę
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 01.03.2024 13:11

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego. Putin wysłał specjalną jednostkę

pogrzeb Nawalnego
-/AFP/East News

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Aleksieja Nawalnego. Rosyjskiego opozycjonistę żegna jego najbliższa rodzina i grupa zwolenników, których pilnie strzegą funkcjonariusze OMON-u. Panika rosyjskich władz jest tak ogromna, że w pobliżu cerkwi zaroiło się od policji i metalowych barierek. Niezależne media ostrzegają, że chętni pożegnać prawnika muszą liczyć się z ewentualnymi represjami.

Ostatnie pożegnanie Aleksieja Nawalnego

Pogrzeb Aleksieja Nawalnego zaplanowany został na piątek (1 marca) na godzinę 12:00 czasu polskiego. Uroczystość odbywa się w jednej z moskiewskich cerkwi w dzielnicy Maryino, w której kiedyś mieszkał rosyjski opozycjonista. Rosyjskie władze obawiają się, że ceremonia stanie się okazją do ogromnej manifestacji sprzeciwu wobec kremlowskiego reżimu. Właśnie dlatego rodzinie prawnika do końca utrudniano jego pożegnanie.

Jeszcze na kilka godzin przed pogrzebem dziennikarze niezależnych mediów ostrzegali zwolenników Nawalnego przed represjami, jakie mogą ich spotkać, jeśli zdecydują się uczestniczyć w wydarzeniu. Według ich relacji, wokół świątyni zgromadziły się policyjne pojazdy, pełne funkcjonariuszy OMON-u, gotowych, by w każdej chwili dokonać aresztowań. Legitymowani są także wszyscy pasażerowie metra, którzy mają w rękach kwiaty. Mediazona podaje, że w okolicy cerkwi są problemy z odbiorem internetu mobilnego.

Joe Lindsley: Zapomnijcie o Nawalnym. To Ukraińcy są prawdziwymi dysydentami

Rosyjskie władze utrudniają godne pochowanie Nawalnego

Portal RadioZET przypomina przy tej okazji doniesienia dziennikarzy The Insider, którzy informowali, iż obok świątyni zainstalowana została antena służąca do utrzymywania łączności przez struktury siłowe. Wyraźnie widać, że rosyjski aparat terroru dokłada wszelkich starań, by Nawalny nie był dla Rosjan, ale i świata symbolem oporu wobec Putina. Część miasta została nawet odgrodzona barierkami.

ZOBACZ: Jarosław Wolski dla Gońca: nie wylewałbym łez po Nawalnym

Wcześniej matka Aleksieja Nawalnego przekazywała, że została zaszantażowana przez władze więzienne, które nakazały jej organizację cichego pogrzebu na lokalnym cmentarzu, grożąc, że inaczej opozycjonista spocznie na terenie kolonii karnej.

Współpracownicy prawnika powiedzieli z kolei mediom, że żaden zakład pogrzebowy nie chciał wziąć na siebie odpowiedzialności wyprawienia publicznego pogrzebu. Niektóre instytucje przyznały wprost, że otrzymały odgórny zakaz przyjęcia zlecenia.

Tajemnica śmierci największego wroga Putina

Aleksiej Nawalny, według oficjalnie podawanych informacji, zmarł w piątek (16 lutego) w kolonii karnej za kołem podbiegunowym, gdzie odbywał karę 19 lat pozbawienia wolności. Początkowo władze kategorycznie odmawiały rodzinie wydania ciała prawnika, a nawet nie ujawniały, gdzie ono się znajduje.

W ostatnich dniach represje dosięgły także bliskiego współpracownika Nawalnego, mec. Wasilija Dubkowa. Adwokat został zatrzymany w Moskwie pod zarzutem zakłócenia porządku publicznego. Wypuszczono go dopiero po pewnym czasie.

W październiku 2023 r. trzech prawników Nawalnego zostało uwięzionych za rzekome tworzenie grup “ekstremistycznych”. Od tego czasu dwóch innych uciekło z Rosji na Zachód.

Źródło: Radio ZET, BI