Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Jest stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy: "Sojusz musi być silny"
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 11.02.2024 15:10

Jest stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy: "Sojusz musi być silny"

andrzej duda donald trump
SIMON MAINA/AFP/East News, JULIA NIKHINSON/AFP/East News

Andrzej Duda za pomocą mediów społecznościowych zabrał głos w sprawie skandalicznej wypowiedzi byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump stwierdził, że NATO jest “zepsute”. Mówił także o „zachęcaniu” Rosji do ataku na kraje NATO, które “nie płacą”, czyli przeznaczają mniej niż 2 proc. PKB na obronność. Prezydent Polski przekonuje, że “sojusz polsko-amerykański musi być silny, niezależnie od tego kto aktualnie sprawuje władze w Polsce i w USA”.

Burza wokół Donalda Trumpa. "Zachęcałbym ich, by robili cokolwiek im się podoba"

Ostatnia wypowiedź byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych odbiła się szerokim echem w mediach. W czasie wiecu w Conway w Karolinie Południowej Donald Trump zażarcie krytykował NATO, które określił jako “zepsute”. Opowiedział też o swojej rozmowie z jednym z szefów państw należących do Sojuszu, nie ujawniając jego nazwiska. Przywódca miał spytać go, czy jeśli nie będą przeznaczać określonych środków na wojsko, a zostaną zaatakowani przez Rosję, to prezydent USA stanie w ich obronie.

Nie, nie broniłbym was. W zasadzie zachęcałbym ich, by robili cokolwiek im się podoba. Musicie płacić. Musicie spłacić rachunki – powiedział Trump.

Kupiła w lumpeksie portret dziewczynki. Znalazła dziwną notatkę

Andrzej Duda o wypowiedzi Donalda Trumpa. Mówi o "obrażaniu połowy amerykańskiej sceny politycznej"

Sprawę skomentował prezydent Andrzej Duda. W odpowiedzi na słowa Donalda Trumpa zaznaczył, że „sojusz polsko-amerykański musi być silny, niezależnie od tego kto aktualnie sprawuje władze w Polsce i w USA”. Zapowiedział, że będzie dalej szanował wszystkich partnerów w USA. Podkreślił także, że Polska przeznacza 4 proc. swojego PKB na cele obronności.

Sojusz polsko-amerykański musi być silny, niezależnie od tego kto aktualnie sprawuje władze w Polsce i w USA. Zawsze tak działałem i będę działał w tym duchu, szanując wszystkich naszych partnerów w USA. Obrażanie połowy amerykańskiej sceny politycznej nie służy ani naszym interesom gospodarczym, ani bezpieczeństwu Polski. Dzięki mądrej i dalekowzrocznej polityce ostatnich 8 lat, my wydajemy na obronność 4 proc. PKB. Dzięki temu Polska jest i będzie bezpieczna – napisał prezydent w poście opublikowanym na platformie X.

Tusk odpowiedział na słowa Donalda Trumpa. Zwrócił się do Andrzeja Dudy

Do skandalicznej wypowiedzi prezydenta Stanów Zjednoczonych odniósł się także wcześniej Donald Tusk. Ponadto zwrócił się bezpośrednio do prezydenta Dudy, nawiązując do jego ostatniej wypowiedzi o byłym prezydencie Stanów Zjednoczonych i jego “dotrzymywaniu danego słowa”. Odwołał się także do nadchodzącej Rady Gabinetowej.

Prezydent Duda: „Prezydent Trump dotrzymuje danego słowa”. Prezydent Trump: „Będę zachęcał Rosję do atakowania państw NATO”. Może to jest właściwy temat na Radę Gabinetową, Panie Prezydencie? – napisał Donald Tusk w poście opublikowanym na platformie X.

Donald Tusk odnosił się tym samym do niedawnej wypowiedzi Andrzeja Dudy. Podczas wizyty w Rwandzie prezydent został zapytany o to, na ile wiarygodna jest w jego ocenie zapowiedź Trumpa o „bardzo szybkim” rozwiązaniu wojny w Ukrainie. Odpowiedział wówczas, że “prezydent Trump dotrzymuje danego słowa”.

Źródło: onet.pl