Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Donald Tusk zwrócił się do prezydenta. Chodzi o skandaliczne słowa Trumpa
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 11.02.2024 13:20

Donald Tusk zwrócił się do prezydenta. Chodzi o skandaliczne słowa Trumpa

donald tusk donald trump
NICOLAS MAETERLINCK/AFP/East News, JULIA NIKHINSON/AFP/East News

Premier Donald Tusk skomentował szokujące wystąpienie byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump mówił o „zachęcaniu” Rosji do ataku na kraje NATO, które “nie płacą”, czyli przeznaczają mniej niż 2 proc. PKB na obronność. Premier odwołał się także do słów Andrzeja Dudy i zaplanowanej przez niego Rady Gabinetowej.

"Zachęcałbym ich, by robili cokolwiek im się podoba"

Światowe media zawrzały po ostatniej wypowiedzi byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. W czasie wiecu w Conway w Karolinie Południowej Donald Trump zażarcie krytykował NATO, które określił jako “zepsute”. Opowiedział też o swojej rozmowie z jednym z szefów państw należących do Sojuszu, nie ujawniając jego nazwiska. Przywódca miał spytać go, czy jeśli nie będą przeznaczać określonych środków na wojsko, a zostaną zaatakowani przez Rosję, to prezydent USA stanie w ich obronie.

Nie, nie broniłbym was. W zasadzie zachęcałbym ich, by robili cokolwiek im się podoba. Musicie płacić. Musicie spłacić rachunki – powiedział Trump.

Kupiła w lumpeksie portret dziewczynki. Znalazła dziwną notatkę

Donald Tusk skomentował słowa Donalda Trumpa. Odwołał się także do Andrzeja Dudy

Premier zabrał głos w sprawie szokującej wypowiedzi Donalda Trumpa. Ponadto zwrócił się bezpośrednio do prezydenta Dudy, nawiązując do jego ostatniej wypowiedzi o byłym prezydencie Stanów Zjednoczonych i jego “dotrzymywaniu danego słowa”. Odwołał się także do nadchodzącej Rady Gabinetowej.

Prezydent Duda: „Prezydent Trump dotrzymuje danego słowa”. Prezydent Trump: „Będę zachęcał Rosję do atakowania państw NATO”. Może to jest właściwy temat na Radę Gabinetową, Panie Prezydencie? – napisał Donald Tusk w poście opublikowanym na platformie X.

Andrzej Duda: „Trump dotrzymuje danego słowa”

Donald Tusk odnosił się tym samym do niedawnej wypowiedzi Andrzeja Dudy. Podczas wizyty w Rwandzie prezydent został zapytany o to, na ile wiarygodna jest w jego ocenie zapowiedź Trumpa o “bardzo szybkim” rozwiązaniu wojny w Ukrainie.

Jeżeli ja jakąś obietnicę od prezydenta Donalda Trumpa otrzymałem, jeżeli mi prezydent Donald Trump coś obiecał, to było to dotrzymane. (...) Mogę powiedzieć tak, prezydent Trump dotrzymuje danego słowa. Jeżeli coś mówi, to traktuje to poważnie – powiedział Andrzej Duda.

Źródło: onet.pl