Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Wojsko wyjedzie na ulice. Będą znaczne utrudnienia w ruchu
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 28.02.2024 10:34

Wojsko wyjedzie na ulice. Będą znaczne utrudnienia w ruchu

wojsko czołg
Pawel Wodzynski/East News

Na Polaków czekają duże utrudnienia w ruchu. W związku z prowadzonymi przez wojska NATO ćwiczeniami, na drogi w całym kraju wyjadą wojskowe kolumny. Niedogodności potrwają przez kilka najbliższych tygodni. W akcję zaangażowanych będzie łącznie ok. 20 tys. żołnierzy.

Ćwiczenia wojsk państw członkowskich NATO. Rozpoczęła się faza Dragon-24

Od 12 lutego na terenie Polski prowadzone są ćwiczenia wojskowe państw członkowskich NATO, którym nadano kryptonim Steadfast Defender-24. Z kolei od poniedziałku (26 lutego) wkroczyły one w kluczową fazę, nazwaną Dragon-24. W jej ramach na drogi w całym kraju wyjeżdżają kolumny wojska. Kierowcy muszą być gotowi na potężne utrudnienia w ruchu.

Jak przekazuje Wojsko Polskie w komunikacie, Polska, jako jeden z państw-gospodarzy, spodziewa się przyjęcia na swoim terytorium wielu żołnierzy NATO i sprzętu sojuszniczego. Prowadzone już ćwiczenia mają charakter wyłącznie defensywny. Nie są więc skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.

Polska wyśle wojsko na Ukrainę? Jest deklaracja Donalda Tuska

Kolumny wojskowe wyjadą na drogi. Kierowców czekają utrudnienia

W związku z działaniami wojsk NATO, komunikat wydała także polska policja. Ta poinformowała, że "w ćwiczenie DR-24 zaangażowane jest łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3 500 jednostek sprzętu z 9 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy z Sił Zbrojnych RP”.

DR-24 jest sprawdzianem współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, morzu, w powietrzu oraz w cyberprzestrzeni. Kluczowym przedsięwzięciem w czasie ćwiczenia p.k. DRAGON-24 będzie przeprowadzenie taktycznego marszu drogowego po drogach i w terenie przygodnym, w szczególności na terenie województw pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego - czytamy.

Funkcjonariusze mają za zadanie monitorować i zabezpieczać drogi przejazdu kolumn wojskowych tak, aby zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz stanowić ewentualne wsparcie wojsk biorących udział w ćwiczeniach.

Największe ćwiczenia wojsk NATO od 1999 r.

O tym, że rozpoczęła się polska część ćwiczenia Steadfast-Defender, przeczytać można również w mediach społecznościowych Ministerstwa Obrony Narodowej. Resort podaje, że obecna akcja jest największą od 1999 r. i stanowi ona “wielkie wyzwanie organizacyjne dla RP i Wojska Polskiego”.

W opublikowanym na portalu X (dawniej Twitter) minister Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdza, że poprzez swoje działania NATO “daje wyraźny sygnał, że jest gotowe do odstraszania i obrony”. Zdaje się, że teraz jest to bardziej potrzebne niż kiedykolwiek. Rosja umacnia się bowiem na ukraińskim froncie.

Źródło: X, Policja