Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Bogdan Zdrojewski zapowiada rewolucję w mediach. "Jest gotowa"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 04.01.2024 11:09

Bogdan Zdrojewski zapowiada rewolucję w mediach. "Jest gotowa"

Bogdan Zdrojewski
Piotr Molecki/East News

Szef sejmowej Komisji Kultury i Środków przekazu Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że jeszcze w marcu lub kwietniu tego roku w życie wejdzie ważna ustawa medialna. Rząd ma podjąć zdecydowane kroki ws. Rady Mediów Narodowych.

Zdrojewski zapowiada ważne zmiany w mediach publicznych

Bogdan Zdrojewski poinformował na antenie Radia ZET, że ustawa w sprawie likwidacji Rady Mediów Narodowych jest gotowa.

- Jest nawet w zamrażarce, bo wpakowała ją tam jeszcze marszałek Witek. Projekt przegłosowany przez Senat. Dobry projekt, w którym może trzeba dokonać drobnych korekt - mówił Zdrojewski i jednocześnie przypomniał, że pewne założenia tego projektu ustawy były dyskutowane jeszcze w 2023 roku. - Były dyskutowane w środowisku dziennikarskim, producentów, producentów telewizyjnych i filmowych. W założeniach jest gotowa - mówił.

Maciej Orłoś specjalnie dla Gońca: wracam do korzeni

Bogdan Zdrojewski zapowiada: ustawa jeszcze w pierwszej połowie roku

Szef sejmowej Komisji Kultury i Środków przekazu powiedział także o dużej ustawie medialnej, która ma wejść w życie prawdopodobnie w okolicach marca lub kwietnia.

- 2024 rok to ten czas, kiedy ustawa medialna wejdzie w życie. Pojawi się w pierwszej połowie tego roku. Bardziej w marcu-kwietniu, niż w czerwcu-lipcu. Jest obawa, że nie będzie specjalnej woli prezydenta Andrzeja Dudy, żeby się pod nią podpisać - zdradził Bogdan Zdrojewski. Wyraził jednak nadzieję, że będzie wola do dyskusji nad ustawą jak i samymi mediami publicznymi w Polsce.

TVP Info zmieni nazwę?

Prezydent Andrzej Duda w sobotę 23 grudnia 2023 roku zawetował ustawę okołobudżetową. Jej projekt zawierał zapis o finansowaniu mediów publicznych. W związku z decyzją prezydenta, minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz postawił spółki TVP, Polskiego Radia oraz PAP w stan likwidacji.

Bogdan Zdrojewski nie ukrywa, że decyzja prezydenta Dudy skutkuje koniecznością cięcia kosztów. - To są rozmaite aktywności, które muszą być podjęte, żeby media mogły wyjść na prostą. Będą potrzebne też ustawy, aby przywrócić ład prawny - zaznacza Zdrojewski.

Szef sejmowej Komisji Kultury i Środków przekazu uważa również, że zmieniona powinna zostać nazwa TVP Info. - Kojarzy się z wulgarną, agresywną propagandą, buduje złe skojarzenia. Ale to nie jest przesądzone - powiedział w Radiu ZET.

Tagi: TVP TVP Info