Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Czy Adam Glapiński złamał prawo? Donald Tusk zapowiedział działania
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 12.02.2024 11:09

Czy Adam Glapiński złamał prawo? Donald Tusk zapowiedział działania

donald tusk adam glapiński
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, NICOLAS MAETERLINCK/AFP/East News

W czasie spotkania z wyborcami w Morągu, premier Donald Tusk odniósł się do prezesa Narodowego Banku Polskiego. “Na razie cały czas badamy, na ile działania Adama Glapińskiego były zgodne z prawem” – powiedział. 

Kredyty mieszkaniowe dla młodych. Tusk mówi jasno

Premier spotkał się w niedzielę z mieszkańcami Morąga. Jeden z uczestników zwrócił się do Donalda Tuska z pytaniem o perspektywy dla młodych ludzi, mając na uwadze wysokie ceny mieszkań, w związku z którymi większość decyduje się na wynajem. Szef rządu zgodził się i stwierdził, że ceny w Polsce „trochę wariują”, czego przykładem jest koszt metra kwadratowego w Warszawie, tak samo wysoki jak w najdroższych europejskich stolicach. Zapewnił, że rząd pracuje nad wprowadzeniem adekwatnego rozwiązania.

Wiecie, każda technika, jakiej staramy się użyć, np. obniżenia oprocentowania, albo ta idea zero procent, jeżeli chodzi o kredyty mieszkaniowe dla młodych, one przynoszą bardzo szybko - niestety - efekty też niepożądane, czyli wzrost cen mieszkania. Im więcej państwo stara się zainwestować pieniędzy np. w tanie kredyty mieszkaniowe, tym częściej deweloperzy korzystają, czy rynek tak reaguje - powiedział Tusk.

Ważny komunikat Sztabu Generalnego. Akcja zacznie się 12 lutego

Donald Tusk o badaniu działań Adama Glapińskiego

Premier odniósł się do głosów podnoszonych na sali w Morągu. Stwierdził, że „nie ma takiej wajchy w domu”, którą przełoży i WIBOR będzie niższy. Tłumaczył, że każdy, kto interesuje się trochę sytuacją na rynku, bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda struktura podejmowania decyzji. Odniósł się bezpośrednio do Adama Glapińskiego. Jak się okazuje, jego działalność w NBP ma być w trakcie sprawdzania.

Premier o konsekwencjach prawnych działań szefa NBP

Donald Tusk zapewnił, iż trwa sprawdzanie, czy działania prezesa NBP była zgodne z prawem. Podkreślił, że liczy na szybki finał sprawy.

Na razie cały czas badamy, na ile działania pana Adama Glapińskiego były zgodne z prawem. Poseł Cichoń będzie w to bezpośrednio zaangażowany, człowiek waszej ziemi i mam nadzieję, że dość szybko konsekwencje prawne niektórych działań znajdą swój finał, jeśli chodzi o prezesa Glapińskiego. No, ale w tej chwili przygotowujemy te kwestie, nie chcę wyprzedzać faktów – powiedział premier.

 

Źródło: wp.pl