Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Decyzja ws. zapory na granicy z Białorusią. Jest zapowiedź Tuska
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 16.02.2024 12:34

Decyzja ws. zapory na granicy z Białorusią. Jest zapowiedź Tuska

Donald Tusk Petteri Orpo
Pawel Wodzynski/East News

Donald Tusk odniósł się do kwestii zapory na granicy z Białorusią podczas konferencji prasowej z premierem Finlandii, który przebywa z wizytą w Polsce. Podjęto decyzję o jej „szybkiej mordernizacji”. „Jesteśmy także zainteresowani reformą prawa azylowego, gdyż dzisiejsze środowisko prawne w UE jest nieadekwatne do zagrożeń, jakie wytworzyła polityka Rosji i Białorusi”– dodał premier.

Donald Tusk spotkał się z premierem Finlandii

W piątek 16 lutego doszło do spotkania Donalda Tuska z premierem Finlandii. Po rozmowie politycy wzięli udział w konferencji prasowej. Premier Finlandii zapewnił o bliskiej relacji obu państw i stwierdził, że rozmowy przebiegły wyśmienicie.

Nasze relacje są bliskie i chciałbym je jeszcze bardziej pogłębić – powiedział Petteri Orpo.

Pan premier Petteri Orpo jest bardzo sprawdzonym i lojalnym wobec europejskich interesów politykiem. Jestem szczęśliwy, że mogliśmy dziś porozmawiać. Jesteśmy w stałym kontakcie. Mamy wspólne interesy i niestety też wspólne problemy do rozwiązania – mówił Donald Tusk.

Seniorzy powinni uważać. Można stracić część emerytury, chodzi o limity

Donald Tusk i Petteri Orpo o bezpieczeństwie Europy

Problemem tym ma być przede wszystkim zabezpieczenie granicpaństw frontowych”. Jak zapewnił polski premier, rozmowy dotyczyły przede wszystkim zwiększenia bezpieczeństwa Polski i Finalandii. 

Petteri Orpo stwierdził, że Europejczycy powinni ponosić większą odpowiedzialność za te kwestie, o czym doskonale wiedzą państwa leżące w sąsiedztwie Rosji.

Europa musi posiadać narzędzia do tego, aby walczyć z sytuacjami, gdy dochodzi do wykorzystania obywateli państw trzecich do walki z nami – powiedział premier Finlandii.

Mamy do czynienia z podobnymi problemami. Nielegalna i organizowana przez państwa z nami sąsiadujące migracja. Mamy bardzo długie granice z Rosją, w naszym przypadku także z Białorusią. W jakimś sensie jesteśmy państwami frontowymi – mówił Donald Tusk.

ZOBACZ TAKŻE: Donald Tusk przyłapany. Co robił przed spotkaniem z wyborcami?

Premier o zaporze na granicy z Białorusią. Podjęto ważną decyzję

Nawiązując do tematu polskiego bezpieczeństwa Donald Tusk odniósł się do kwestii granicy z Białorusią. Jak zapewnił, zapora graniczna ma zostać poddana „szybkiej modernizacji”.

Podjęliśmy decyzję o szybkiej modernizacji naszej zapory granicznej z Białorusią. Przeznaczymy na to adekwatne środki – powiedział.

Premierzy rozmawiali także o pakcie w sprawie migracji i azylu. Tusk podkreślił, że w interesie rządu jest także reforma prawa azylowego w kontekście działań Rosji i Białorusi.

Jesteśmy także zainteresowani reformą prawa azylowego, gdyż dzisiejsze środowisko prawne w UE jest nieadekwatne do zagrożeń, jakie wytworzyła polityka Rosji i Białorusi – zapewnił Donald Tusk.

Źródło: onet.pl