Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Donald Tusk ostro o wyborcach PiS-u: "Patologia i Sitwa". Rzecznik rządu odpowiada
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 13.05.2023 10:50

Donald Tusk ostro o wyborcach PiS-u: "Patologia i Sitwa". Rzecznik rządu odpowiada

Donald Tusk
Platforma Obywatelska/Twitter (zrzut ekranu)

Donald Tusk skomentował deklaracje Mateusza Morawieckiego i Zbigniewa Ziobry odnośnie do ich poparcia dla kar śmierci wymierzanych bezwzględnym oprawcom osób najsłabszych. Przewodniczący PO uznał, że “patologia” i “chlejący i bijący swoje dzieci” są idealną klientelą PiS-u. Do słów Tuska odniósł się rzecznik rządu, Piotr Müller. 

Mateusz Morawiecki jest za karą śmierci dla najbardziej bestialskich oprawców

Cała Polska żyje skatowaniem 8-letniego Kamilka, który zmarł 8 maja. Kat dziecka, Dawid B., może spodziewać się surowszej kary. Prokuratura podjęła ostateczną decyzję ws. zmiany kwalifikacji czynu po opublikowaniu wyników sekcji zwłok Kamilka, o których poinformował zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak. Potwierdził, że dojdzie do formalnej zmiany zarzutów wobec ojczyma i matki skatowanego dziecka, którą zapowiedział wcześniej Zbigniew Ziobro. - Ustalenia i wnioski po sekcji zwłok jednoznacznie pozwalają na zmianę zarzutów podejrzanym: wobec ojczyma na zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, a wobec matki dziecka rozważany jest zarzut o pomocnictwo do zabójstwa - przekazał Sierak.

Głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu w ostrych słowach wypowiadał się na temat osób, które znęcają się nad innymi, zwłaszcza nad dzieci.  - W pierwszej kolejności chcę nazwać tę tragedię po imieniu i tych, którzy to zrobili, bo moim zdaniem tylko potwór potrafi wyrządzić taką krzywdę dziecku; niewinnemu, bezbronnemu dziecku. Miejsce takich bandytów, oprawców, zwyrodnialców jest w więzieniu. Zresztą ja swoje zdanie wyraziłem na ten temat, że dla przestępstw ze szczególnym okrucieństwem, przestępstw z taką premedytacją wobec tak niewinnych ofiar jestem zwolennikiem przywrócenia kary śmierci, ale ona dzisiaj została zniesiona w całej Europie - oznajmił Mateusz Morawiecki.

Premier apelował nawet do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. - Jednak w tych okolicznościach, w jakich działamy, powinniśmy zdecydowanie wzmocnić te zapisy kodeksu karnego, które mówią o znęcaniu się nad dziećmi, nad niewinnymi, po prostu nad drugim człowiekiem, a zwłaszcza o znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem. […] Polecam ministrowi sprawiedliwości bardzo pilne zajęcie się tym tematem - mówił.

Mateusz Morawiecki apelował też do wszystkich Polaków o czujność i upewnianie się, że osobom w naszym otoczeniu nie dzieje się krzywda. Prosił też, by nie pozostawać obojętnym na cierpienie innych.

Nagranie z polskiej komunii bije rekordy popularności. 9-latka zaczarowała swoim głosem

Donald Tusk: w Polsce nawołuje się do przemocy

Donald Tusk oświadczył wczoraj (13.05), że przez ostatnie dwa dni śledził konferencje prasowe, na których premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro rywalizują, kto jest bardziej popierający karę śmierci.

- Piekiełko rodzi się na skrzyżowaniu patologicznej rodziny i patologicznej władzy. Nie chodzi tutaj o to, żeby rządzący organizowali kolejne pięćdziesiąt konferencji prasowych, na których wyścigają się, kto jest bardziej za karą śmierci, a następnie w kolejnym zdaniu oświadczają, że nie będzie kary śmierci. Czy to pomoże przywrócić życie? Czy cokolwiek już zrobiliście, aby zapobiegać takim tragediom? Czy PiS, rządzący PiS, Kaczyński i Morawiecki zdają sobie sprawę, że ich zadaniem jako państwa jest działać w taki sposób, aby takie zdarzenia miały miejsce jak najrzadziej? - zapytał były premier.

Szef PO dodał, że ma zachowaną "całą teczkę cytatów o tym, jak minister oświaty lub rzecznik praw dziecka mówią, że jest dobrze bić dzieci i że brak bicia dzieci jest problemem wychowawczym". - Żyjemy teraz w kraju, gdzie władza nie tylko propaguje przemoc w różnych formach, ale także okazuje pogardę wobec słabszych. W Polsce coraz mniej miejsca pozostaje dla tych, którzy są w mniejszej pozycji społecznej, czy to osoby z niepełnosprawnością, kobiety odarte ze swoich praw, czy dzieci. Mamy w Polsce rząd, który popiera bicie dzieci, a jednocześnie chce wprowadzić karę śmierci dla tych, którzy to robią. Ten paradoks, ta sprzeczność, wiele mówi o ich mentalności i podejściu do tego problemu - myją ręce, nie organizują działań w odpowiedni sposób i uważają, że problem patologicznych rodzin ich nie dotyczy - podkreślił lider Platformy.

Według szefa PO "królami życia" w Polsce są "chlejący i bijący swoje dzieci"

Donald Tusk zauważył, że nie jest przypadkiem, że grupa społeczna określana mianem "marginesu" jest często utożsamiana z "patologią", czyli miejscem, gdzie najczęściej pojawia się alkohol, przemoc i cierpienie dzieci. Według niego ta sytuacja jest symbolem czasów rządów PiS w Polsce. Wskazał na konieczność przeprowadzenia wielkiej zmiany w Polsce, aby przywrócić normalność i stworzyć państwo, które wspiera ciężko pracujących ludzi. 

- Wszystko w Polsce od kilku lat jest postawione na głowie, tzn. królami życia są ci, którzy chleją, biją swoje dzieci, biją kobiety i pracą się nie zhańbili od wielu lat. Wymarzona klientela polityczna dla władzy, która sama sposób myślenia bardzo podobny do tej klienteli. Jeśli powiemy dzisiaj, że PiS to jest Patologia i Sitwa, nie wymaga to już żadnego uzasadnienia. To jest Patologia i Sitwa – oświadczył Tusk.

O komentarz w tej sprawie pokusił się rzecznik rządu, Piotr Müller. - Donald Tusk generalnie ma taką politykę, która opiera się na tym, co prezentują jego takie najbardziej radykalne bojówki pod hasłem Silni Razem. To znaczy, musi prowadzić ostry spór, bardzo taki krwisty i to powoduje, niestety, że ta jakość debaty publicznej spada. Ja jestem otwarty na to, aby Donald Tusk proponował konkretne propozycje, zderzał to z czasem, gdy sam miał możliwość rządzenia, ale to co prezentuje w tej chwili, to zwykła bijatyka polityczna, a nie dyskusja na argumenty - przekazał PAP.  Jak ocenił, Tusk "wie, że na tym porównaniu - rządy Donalda Tuska versus rządy Prawa i Sprawiedliwości - wypada blado", w związku z tym "nie ma innego wyboru niż iść tym torem".

Źródło: Spotkanie Donalda Tuska z mieszkańcami Sulechowa z dn. 12.05.2023, PAP