Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Doradca prezydenta ostrzega Jarosława Kaczyńskiego. "Panie prezesie, źle idzie"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 12.06.2023 12:46

Doradca prezydenta ostrzega Jarosława Kaczyńskiego. "Panie prezesie, źle idzie"

Jarosław Kaczyński
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W kolejnych badaniach opinii publicznej PiS utrzymuje przewagę, jednak niewiele wskazuje na to, że obecny obóz władzy będzie w stanie utrzymać samodzielne rządy w kolejnej kadencji. Ostatnio z apelem do Jarosława Kaczyńskiego zwrócił się Marcin Mastalerek, bliski doradca Andrzeja Dudy, zauważając, że partia jest obecnie w defensywie.

PiS niezmiennie na prowadzeniu

W najnowszym badaniu opinii publicznej przeprowadzonym przez pracownię Estymator dla DoRzeczy.pl ankietowani zostali poproszeni o wskazanie, na którą partię zagłosowaliby w przypadku wyborów do Sejmu, które miałyby odbyć się w najbliższą niedzielę.

Według sondażu Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na głosy 35,9 proc. badanych, Koalicja Obywatelska - na 29,6 proc. głosów, a Konfederacja - na  poparcie rzędu 13,9 proc. 11 proc. respondentów zadeklarowało poparcie dla Trzeciej Drogi (Polska2050 i PSL), 7,2 proc. - dla Nowej Lewicy, zaś 2,4 proc. wybrało opcję "inni". Przy takim rozkładzie głosów ani ZP, ani KO nie mogłyby liczyć na większość w Sejmie.

Skandal na Festiwalu w Opolu. "Uśmiercono" znaną artystkę

Będą problemy z samodzielnymi rządami?

Niektóre sondaże wskazują na dużo mniejszą różnicę między ZP a KO. Marcin Mastalerek, doradca społeczny Andrzeja Dudy, wprost przyznał, że PiS nie miało gotowego planu działania. Wypowiedział również, że sukces manifestacji 4 czerwca można przypisać Donaldowi Tuskowi.

Natomiast w poniedziałek (12.06) Mastalerek nie tylko skomentował aktualne wyniki sondaży na kilka miesięcy przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, lecz także zwrócił się bezpośrednio do Jarosława Kaczyńskiego.

Doradca Andrzeja Dudy zwrócił się do Jarosława Kaczyńskiego

- Niedługo Donald Tusk zbliży się albo już się zbliżył do wyniku Rafała Trzaskowskiego z wyborów 2020 roku - stwierdził Marcin Mastalerek w RMF FM.- Jak widzę ludzi, którzy zakładają sobie czapeczki, które się nosi na urodzinach, że dojechaliśmy do 30 proc., dzielimy już skórę na niedźwiedziu, to się zastanawiam czy coś ze mną jest nie tak, czy z takimi ludźmi - dodał.

Doradca prezydenta Dudy zauważył też, że pozostały "cztery miesiące do wyborów, a PiS jest w defensywie. - I PiS powinien sobie jasno powiedzieć: tak, popełniliśmy błędy, ale ciężko to się w PiS mówi. Panie prezesie, źle idzie, ale jeszcze cztery miesiące. Spokojnie, możecie wszystko zaplanować. Potrzeba dużo wiary w sukces, prostego planu i nie przejmować się, ale najważniejsze: niech pan nie daje sobie wmówić, że wszystko jest w porządku - powiedział.

Źródło: RMF, DoRzeczy.pl