Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Europosłanki relacjonują spotkanie z Przemysławem Czarnkiem. Padły mocne słowa
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 19.05.2023 17:43

Europosłanki relacjonują spotkanie z Przemysławem Czarnkiem. Padły mocne słowa

Przemysław Czarnek
Piotr Molecki/East News

Siedmioosobowa delegacja Parlamentu Europejskiego postanowiła zbadać kwestię wolności mediów i edukacji w Polsce. Jej członkowie rozmawiali m.in. z Przemysławem Czarnkiem. Europosłanki z Niemiec i Francji zrelacjonowały, jak wyglądało spotkanie z ministrem. Są zdegustowane i zszokowane.

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego zrelacjonowali spotkanie z ministrem Czarnkiem

Siedmioro członków Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego postanowiło osobiście zapoznać się z sytuacją dotyczącą swobody mediów, instytucji kulturalnych i artystycznych oraz edukacji w Polsce. Przez trzy dni odbyli spotkania z przedstawicielami rządu, włączając w to ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz Macieja Świrskiego z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także z przedstawicielami mediów i organizacji pozarządowych.

Omawiali różne kwestie, takie jak sprawa profesor Barbary Engelking oraz przyznawanie koncesji dla radia TOK FM. Przewodnicząca delegacji Sabine Verheyen i europosłanka Ilana Cicurel mówiły o swoim zdumieniu, że polscy ministrowie tak otwarcie przyznają się do łamania zasad pluralizmu i różnych wolności.

Klienci będą walić do Biedronki drzwiami i oknami. Same hity, trzeba się spieszyć

Europosłanki zaniepokoiły się stanem wolności mediów i wolności akademickiej w Polsce

Europosłanki były również zaskoczone arogancją i wyniosłością polityków oraz urzędników związanych z PiS-em. Sabine Verheyen bez ogródek przyznała, że postawa członków polskiego rządu wywołała w delegacji "dość negatywne" wrażenie i uświadomiła jej członkom, "jak pilne są działania na poziomie europejskim". Jednym z takich działań ma być wprowadzenie Europejskiego Aktu o Wolności Mediów.

- Są powody do niepokoju. Swoboda akademicka, swoboda artystyczna, a przede wszystkim wolność mediów są atakowane przez polski rząd. Unia Europejska nie może tego akceptować. Niestety dowiedzieliśmy się o działaniach, których nie da się pogodzić z naszym rozumieniem demokracji i podstawowych wartości z artykułu 2 traktatu o Unii Europejskiej - opowiadała Sabine Verheyen w rozmowie z dziennikarzami OKO.press.

Skandaliczne zachowania Przemysława Czarnka

Największe “wrażenie” na delegacji wywarło spotkanie z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Ilana Cicurel, europosłanka z grupy Renew z Francji, wyraziła swoje zdziwienie, mówiąc: “Jego brutalność była szokująca”.

- Do jednej z moich koleżanek krzyknął: »Przestań się śmiać!«. Choć wcale się nie śmiała - opowiada Cicurel. Do przewodniczącej delegacji, która jest Niemką, Czarnek się zwrócił: "Twoi przodkowie zabili mnóstwo ludzi, my jesteśmy potomkami bohaterów". Wypominanie niemieckiej polityczce jej pochodzenia, przypominanie o ofiarach nazizmu powtarzało się podczas innych spotkań delegacji PE, m.in. z Maciejem Świrskim.

Ilana Cicurel poruszyła też temat wojny w Ukrainie: "Powiedziałam, że to jest wojna cywilizacji, a my jesteśmy po stronie wolności". Czarnek odpowiedział na to, że w Polsce Solidarność wywalczyła wolność, a dziś to we Francji wolność stoi pod znakiem zapytania. - Dobrze, że spotkanie z ministrem w ogóle się odbyło. Choć nie był zainteresowany prawdziwą rozmową na konkretne tematy. Zadaliśmy wiele pytań, nie dostaliśmy konkretnych odpowiedzi. To spotkanie potwierdziło, jak polski rząd oddalił się od standardów unijnych - podsumowała europosłanka.

Źródło: OKO.press