Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Fatalne wieści dla PiS. Jarosław Kaczyński może nie mieć wyjścia, najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń
Monika Majko
Monika Majko 29.06.2023 10:10

Fatalne wieści dla PiS. Jarosław Kaczyński może nie mieć wyjścia, najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

PiS
Wojciech Olkusnik/East News

PiS nie ma powodów do radości. W najnowszym sondażu dla Wirtualnej Polski ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zanotowało spory spadek poparcia na korzyść Konfederacji. Sojusz może być więc kołem ratunkowym dla partii rządzącej, który pozwoli jej zostać przy władzy na kolejną kadencję.

PiS wciąż z najwyższym poparciem w Polsce

Badanie przeprowadziła pracownia United Surveys, a wyniki opublikowała na swoich łamach Wirtualna Polska. Okazuje się, że wciąż najwyższym poparciem w Polsce cieszy się PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego i jej koalicjanci zanotowali 31,7 proc. głosów. Jest to jednak spory spadek, bowiem w porównaniu z badaniem z 12 czerwca, PiS stracił aż o 2,5 punktu procentowego poparcia.

Wyłowili wrak Titana. Służby poinformowały, co znajdowało się w środku

KO na drugim miejscu

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z poparciem 28,2 proc. ankietowanych. KO również zaliczyło spadek, jedna nieco mniejszy niż PiS, bo o 1,5 pkt proc. W najnowszym sondażu różnica między dwoma głównymi siłami politycznymi w Polce wynosi więc 3,5 pkt proc.

Na trzecim miejscu jest Konfederacja z wynikiem 14 proc. Skrajnie prawicowa formacja Sławomira Mentzena zanotowała wzrost o 2,5 pkt proc. Próg wyborczy przekroczyła także Trzecia droga, czyli koalicja  PSL i Polski 2050 z 12,1 proc. poparcia i wzrostem o 1,9 pkt proc. oraz Lewica, która otrzymała 8 proc. głosów ankietowanych, co oznacza spadek o 1,7 pkt proc. względem połowy czerwca. Z kolei pod progiem wyborczym wylądowała AGROunia z wynikiem 0,7 proc. i wzrostem o 0,6 pkt proc., a 5,3 proc. ankietowanych wybrało opcję "nie wiem/trudno powiedzieć".

Szykuje się koalicja PiS-Konfederacja?

Gdyby takim wynikiem zakończyły się jesienne wybory parlamentarne 2023, PiS nie osiągnąłby samodzielnej większości w Sejmie. Jak podaje radiozet.pl, z kalkulatora autorstwa prof. Jarosława Flisa wynika, że przy takim układzie głosów PiS zdobyłoby 169 mandatów, a Konfederacja 63. Partia Jarosława Kaczyńskiego może więc nie mieć wyboru, jeśli chce zostać przy władzy. Z prostej kalkulacji wynika, że jeśli ugrupowania te stworzyłyby koalicję, zyskałyby 232 mandaty, co oznacza, że mogłyby razem mieć większość sejmową. W najbliższym czasie podjęcie kluczowych decyzje ws. sojuszy prawdopodobnie czeka też opozycję.

 

Źródło: Wirtualna Polska/Radiozet.pl/Goniec.pl