Wiadomosci.Goniec.pl > Media > Festiwalowe lato filmowe 2023 w pełni. Tych wydarzeń kulturalnych nie można przegapić
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak 28.07.2023 10:33

Festiwalowe lato filmowe 2023 w pełni. Tych wydarzeń kulturalnych nie można przegapić

festiwal filmowy
unsplash.com

Lato w pełnej okazałości, a więc czas wakacji i urlopów. To doskonały moment, aby przy okazji wyjazdów i podróży po Polsce, wybrać się na jeden (lub oba) z festiwali filmowych, jakie wkrótce przed nami. Drogie czytelniczki i drodzy czytelnicy, polecamy Wam najciekawsze w najbliższym czasie wydarzenia filmowe! 

Gorący czas letnich festiwali filmowych

Festiwalowe lato filmowe to nie tylko wielkie festiwale, ale także te mniejsze, wcale nie gorsze od dużych i dobrze znanych. Chcemy zabrać Was na dwie zbliżające się imprezy – subiektywnie proponujemy wycieczkę do Kazimierza Dolnego na Dwa Brzegi i podróż na Roztocze, do Zwierzyńca na Letnią Akademię Filmową. 

Zachęcamy Was do praktykowania filmowej turystyki festiwalowej – rzecz jasna odpowiedzialnej, w dbałości o środowisko. Do miejsc, o których piszemy, z powodzeniem dotrzecie komunikacją zbiorową. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to opcja dla wszystkich, ale jako że natura jest ważna, podpowiadamy i namawiamy do wzięcia tego pomysłu pod rozwagę. Być może zaplanowaliście już urlop i będziecie akurat w okolicach, w których odbywają się wydarzenia? Warto urozmaicić sobie ten czas i wybrać się na jeden z eventów – obiecujemy, nie zabraknie ciekawych atrakcji i niezapomnianych momentów, do których w jesienne, pochmurne dni, powrócicie z sentymentem i uśmiechem na twarzy. 

Mamy nadzieję, że nasze propozycje, posłużą Wam jako podpowiedź przy planowaniu wakacyjnych wyjazdów, albo że odwiedzicie któryś z festiwali “po drodze” do wybranego przez siebie celu podróży. Widzimy się podczas festiwalowego lata filmowego – do miłego zobaczenia! 

Maratony filmowe, projekcje pod gołym niebem, retrospektywy mistrzów, odkrywanie młodych talentów i spotkania z najbardziej znanymi twórczyniami i twórcami filmowymi – to tylko część atrakcji, które przygotowali organizatorzy proponowanych przez nas festiwali. Do tego dochodzą liczne wydarzenia związane z teatrem, literaturą, muzyką oraz takie, które potrafią połączyć ze sobą wiele różnorodnych atrakcji szeroko pojętej kultury. 

Za nami filmowy weekend roku. Jak świat oszalał na punkcie Barbenheimera?

PNB Paribas Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym

Zacznijmy od dobrze znanego festiwalu Dwa Brzegi, odbywającego się w Kazimierzu Dolnym w dniach 29.07-6.08. Czasu zostało już niewiele, ale bilety na większość seansów i wydarzeń towarzyszących są jeszcze dostępne. Zobaczcie, co w tym roku będzie się działo w urokliwym miasteczku nad Wisłą. 

Festiwal Dwa Brzegi to przede wszystkim niestandardowe podejście do sztuki filmowej. Organizatorzy wydarzenia obrali za jeden z głównych celów stworzenie przestrzeni, gdzie formuje się więź między twórcami a odbiorcami. Jest to przede wszystkim propozycja dla miłośników kina oraz innych dziedzin sztuki, z których czerpie X Muza – czyli literatury, muzyki, sztuk wizualnych. Na wydarzeniu spotkacie zarówno znanych twórców, jak i tych dopiero debiutujących. 

Czym wyróżnia się festiwal Dwa Brzegi na tle innych festiwali filmowych? - BNP Paribas Dwa Brzegi wyróżnia się wyjątkowym miejscem, czyli pięknym Kazimierzem Dolnym i Janowcem nad Wisłą. To dwie urokliwe miejscowości, w których nie ma kina. My budujemy namiot filmowy z profesjonalnym sprzętem, co daje dobrą jakość projekcji i niepowtarzalną atmosferę letniego wydarzenia. Twórcy i twórczynie filmów są dostępni dla naszych widzów podczas spotkań, ale także unikalnych Lekcji Kina. W tym roku gośćmi będą m.in. Borys Szyc, Agnieszka Smoczyńska, Paweł Łoziński, Krzysztof Zanussi i Dorota Pomykała - zapowiada Marcin Radomski, rzecznik prasowy PNB Paribas Dwa Brzegi.

Zobaczycie znane filmy polskie i zagraniczne: premiery i najważniejsze obrazy ubiegłego roku. Poza tym szykuje się mnóstwo spektakli teatralnych, wystaw i koncertów. To, co jeszcze wyróżnia Dwa Brzegi, to przede wszystkim luźna, pełna wzajemnej życzliwości atmosfera. Tutaj nie ma czerwonych dywanów - jeżeli zechcecie porozmawiać z ulubionym artystą, bez najmniejszych przeszkód zrobicie to w kawiarni festiwalowej. Organizatorzy wydarzenia mocno stawiają na bezpośredni kontakt widzów z kinem i innymi dziedzinami sztuki – liczy się przede wszystkim spotkanie z reżyserem, aktorem, artystą, niespieszna rozmowa o odczuciach i refleksjach wywołanych filmem, wystawą czy koncertem. 

Program filmowy zawiera propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie. Realizowane są pokazy filmów nagrodzonych w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Varach, San Sebastian, Rotterdamie. 

- BNP Paribas Dwa Brzegi to festiwal dla wszystkich kochających kino, ale i tych, którzy chcą je dopiero poznać. Warto się wybrać, aby zobaczyć najlepsze filmy z Cannes, Wenecji, Berlina, interesujące filmy dokumentalne o muzyce czy sztuce. Mamy bardzo bogaty program filmowy, poza tym koncerty, wystawy, warsztaty, wielu interesujących gości i przyjemną atmosferę - zachęca do udziału w wydarzeniu Marcin Radomski. 

Na Dwóch Brzegach swoją sztukę prezentują twórcy popularni w regionie, a także ci o sławie światowej – wszystko to tworzy jeden wspólny, żywy organizm. Program jest tworzony tak, aby widz po kontakcie z konkretnym dziełem sztuki, miał szansę dowiedzieć się czegoś więcej o jego kontekście historycznym, kulturowym, literackim czy plastycznym. 

Jeżeli chodzi o film, w tegorocznym programie zwracają uwagę przede wszystkim takie obrazy jak: “Edward Hopper. Amerykańska Love Story” (reż.Phil Grabsky), “Królowie Świata” (reż. Laura Mora Ortega), “Opadające liście” (reż. Aki Kaurismäki), “Pierwszy dzień mojego życia” (reż. Paolo Genovese), “Lynch/Oz. Filmowa lekcja kina” (reż. Alexandre O. Philippe), “Chleb i sól” (reż. Damian Kocur), “Roving Woman” (reż. Michał Chmielewski), “Wszystko wszędzie naraz” (reż. Daniel Kwan, Daniel Scheinert), “Alcarras” (reż. Carla Simon), “Aftersun” (reż. Charlotte Wells), “Całe to piękno i krew” (reż. Laura Poitras), “Filip” (reż. Michał Kwieciński), “Kobieta na dachu” (reż. Anna Jadowska), “Dla Leslie” (reż. Michael Morris), “Silent Twins” (reż. Agnieszka Smoczyńska), “Reality” (reż. Tina Satter), “Cicha dziewczyna” (reż. Colm Bairéad), “Blisko” (reż. Lucas Dhont), “La Chimera” (reż. Alice Rohrwacher), “Bezmiar” (reż. Emanuele Crialese), “Monster” (reż. Hirokazu Koreeda). 

Bez wątpienia warto się wybrać na Galę Otwarcia i seans “Opadających liści” z 2023 roku w reżyserii Akiego Kaurismäkiego – to propozycja szczególnie wyróżniająca się na tle przebogatego repertuaru filmowego. Dla najbardziej ciekawych przytaczamy w tym miejscu krótki opis. Ansa, pracująca na umowie śmieciowej w supermarkecie i Holappa, robotnik budowlany, przypadkowo spotykają się pewnej nocy w Helsinkach w barze karaoke. Niespodziewanie rodzi się pomiędzy nimi uczucie. “Opadające liście” to znakomicie przyjęta przez krytykę i publiczność na całym świecie tragikomedia z ogromną czułością poruszająca wątki społeczne i klasowe. Do tej pory dzieło fińskiego reżysera zdobyło nominację do Złotej Palmy za najlepszy film oraz nagrodę jury w Cannes dla najlepszego reżysera. 

- W programie 17. BNP Paribas Dwa Brzegi znajdą się najważniejsze filmy z historii kina. We współpracy z Warner Bros., z okazji 100-lecia istnienia studia, pokazane zostaną klasyki kina. Bohaterem zagranicznej retrospektywy reżyserskiej będzie twórca amerykańskiego kina niezależnego John Cassavetes, a polskiej jeden z najbardziej oryginalnych reżyserów - Wojciech Jerzy Has oraz mistrz współczesnego dokumentu - Paweł Łoziński - uzupełnia Marcin Radomski.

Z kolei jeżeli chodzi o wystawy, koncerty i spotkania na pewno warto zobaczyć wystawę prac malarskich Marii Urban-Mieszkowskiej, Franciszka Frączka czy wystawę pt. “Bruno Schulz i jego arka wyobraźni”. Odbędą się także spotkania z twórcami – m.in. z Hubertem Miłkowskim i Bartoszem Glińskim ("Norwegian Dream"), Anną Maliszewską ("Tata"), Borysem i Sonią Szycami ("Miało cię nie być"), Pawłem Łozińskim ("Film Balkonowy"), Michałem Chmielewskim ("Roving Woman"), Michałem Kwiecińskim ("Filip"), Dorotą Pomykałą ("Kobieta na dachu"), Agnieszką Smoczyńską ("Silent Twins"). 

- Będzie się wiele działo. Poza filmami mamy szereg wydarzeń innych dziedzin sztuki: wystawy, koncerty, spotkania z artystami, warsztaty, wycieczki z przewodnikiem czy oprowadzania kuratorskie. Łącznie w programie wydarzeń pozafilmowych widzowie znajdą blisko 100 wydarzeń. 30 lipca odbędzie się 2. Mały Festiwal Sztuki na Lubelskiej, czyli inicjatywa kilkunastu galerii zlokalizowanych właśnie na ulicy Lubelskiej w Kazimierzu Dolnym. Prezentują one malarstwo, rzeźbę, ceramikę, grafikę — sztukę która zdobywa serca odbiorców na całym świecie. Lokalni przewodnicy zaproszą widzów na wycieczki — 30 lipca odbędzie się spacer z Danutą Borzecką “Kazimierz poniekąd filmowy”, a 2 sierpnia rejs po Wiśle z dr. Andrzejem Pawłowskim “Wiślano-krajobrazowy szlak filmowy”. W programie koncertów m.in. kolejna odsłona w ramach Jazznowiec Festiwal. 5 sierpnia na Zamku w Janowcu wystąpią Trio 4 Chet oraz Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz. A w dniach od 30 lipca do 5 sierpnia na kazimierskim Rynku, na scenie plenerowej, będzie można posłuchać takich artystów jak: Hania i Kuba Derej, Ptaszkowie Śpiewali, Sviatyj, Moriah Woods czy Miss God - zachęca do przyjazdu na Dwa Brzegi rzecznik prasowy wydarzenia.

- Kazimierz Dolny to urokliwe miasto położone nad Wisłą, słynące z malowniczych krajobrazów, zabytkowej architektury oraz bogatej historii m.in. Rynek - centralny plac w Kazimierzu Dolnym, otoczony kolorowymi kamienicami. To serce miasta, gdzie znajdują się liczne kawiarnie, restauracje, galerie i sklepiki z rękodziełem czy Bulwary nad Wisłą - długi deptak nad brzegiem Wisły, gdzie można spacerować, podziwiać widoki na rzekę i odpocząć na ławce. Okolice Kazimierza Dolnego również oferują wiele atrakcji np. Janowiec - urokliwa miejscowość z zamkiem - wylicza dodatkowe atrakcje Marcin Radomski.

Wszystkie wydarzenia Dwóch Brzegów będą odbywały się w Kazimierzu Dolnym, Janowcu nad Wisłą i w okolicach, np. w wiosce Mięćmierz. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do uczestnictwa w festiwalu i że zajrzycie tam choćby na chwilę – a kto wie, może Dwa Brzegi zagoszczą w Waszym letnim festiwalowym kalendarzu na stałe? Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym! 

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

Z Kazimierza Dolnego przenosimy się na Roztocze, do Zwierzyńca na Letnią Akademię Filmową – odbywającą się w dniach 7-15.08. Tutaj również nie zastaniecie czerwonych dywanów – zamiast tego okazałe lasy i urzekające jeziora Roztocza. LAF to najlepsze kino i długie kameralne rozmowy z najbardziej znanymi twórcami filmowymi z całej Polski. 

Organizatorzy Festiwalu przygotowali aż 9 nowych sekcji, włączyli do programu najgorętsze premiery ostatniego czasu, a nawet przedpremiery. - Kino jak żadne inne medium określa charakter natury człowieka, nasze potrzeby, deficyty. Pozwala nam na rozwój. 24. edycja Letniej Akademii Filmowej przypomni o sile korzeni, jednocześnie prezentując drogę nieskrępowanego rozwoju - wyjaśnia Dagmara Molga, Dyrektorka Festiwalu. 

Tegoroczną edycję Festiwalu otworzy premiera filmu “Teściowie 2” w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej. Pierwsza część głośnej produkcji zdobyła duże uznanie zarówno wśród krytyków, jak i widzów. Na planie filmu ponownie spotkali się: Maja Ostaszewska, Izabela Kuna i Adam Woronowicz, a do obsady dołączył Eryk Kulm Jr. Pokaz odbędzie się już 7 sierpnia. 

Podczas festiwalu warto udać się na jedno ze spotkań z cyklu „Łukasz Maciejewski zaprasza”. Po projekcjach wybranych obrazów filmoznawca, krytyk i dziennikarz poprowadzi rozmowy ze znanymi reżyserami, aktorami i członkami ekip. W tym roku w programie znalazł się między innymi głośny debiut Damiana Kocura “Chleb i sól”, poruszająca “Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej i nostalgiczny debiut Marcina Filipowicza “Braty”. W ramach spotkań, będziemy mogli posłuchać rozmów m.in. z Dorotą Pomykałą i Krzysztofem Zanussim. 

Na LAF posłuchacie też o widzialności kobiet w branży filmowej - Alicja Myśliwiec porozmawia z kobietami, które przecierają ścieżki w świecie kina i przebijają szklany sufit. Gościniami sekcji “Widzialne” będą m.in. Marzena Majcher (kompozytorka), Kinga Dębska (reżyserka), Paulina Krajnik (reżyserka obsady), Dorota Roqueplo (kostiumografka), Marta Lewandowska (producentka). 

Jeżeli kochacie filmy Terenca Malicka, Giny Lollobrigidy i Jerzego Skolimowskiego, to macie spore szczęście – w ramach retrospektywy przypomnicie sobie największe dzieła tych twórców. 

Organizatorzy wydarzenia kładą też duży nacisk na prezentację kina niedostępnego masowemu odbiorcy. W tym roku w ramach sekcji “Zrozumieć Iran” będziecie mogli dowiedzieć się, co jest najciekawsze we współczesnej kinematografii tego kraju. 

Waszą największą uwagę mogą zaskarbić produkcje prosto z najważniejszych światowych festiwali filmowych, a zostaną zaprezentowane w ramach sekcji “Panorama”. Zobaczycie hity tegorocznego festiwalu w Cannes ("Monster" Hirokazu Koreedy z nagrodą za najlepszy scenariusz, “The Old Oak” Kena Loacha, a także uhonorowane Nagrodą Jury “Opadające liście” Aki Kaurismäkiego, nie mówiąc już o “Jaśniejszym jutrze” Nanniego Morettiego z Jerzym Stuhrem). W programie znalazły się również doceniane dzieła z MFF Wenecja, Sundance Film Festival, Berlinale, m.in. “Limbo” (reż. Ivan Sen), “Forever Young” (reż. Valeria Bruni Tedeschi) czy doceniane “Obietnice” (reż. Thomas Kruithof). Nie zabraknie też festiwalowych hitów takich jak “Granice miłości” Tomasza Wińskiego, “Chleb i Sól” Damiana Kocura czy “Rodeo” w reżyserii Loli Quivoron. 

Nie zabraknie też atrakcji dla fanów dokumentów, krótkich metraży i miłośników kina gatunkowego. 

LAF to też liczne koncerty pod gołym niebem. Mocne brzmienia zapewni zespół ANKH. Artyści tworzą rock progresywny i czerpią przy tym z muzyki improwizowanej. Waszą wyobraźnię rozbudzi Piotr Rościszewski (Master Flamaster, Piter Pol) wiolonczelista, kompozytor i DJ, który z sukcesami nagrywa muzykę do sztuk wizualnych, filmowych i teatralnych. Niezapomnianych muzycznych wrażeń dostarczą również Adam Chabiera i Lolo Ferari. 

Jeśli wyżej nie zdołaliśmy Was przekonać do wybrania się na Dwa Brzegi, mamy nadzieję, że program tegorocznej LAF rozwiał już wszelkie Wasze wątpliwości. Udanego filmowego lata! 

Tagi: Film