Wiadomosci.Goniec.pl Polityka GONIEC UJAWNIA: niestety, w 2023 r. padł rekord prób samobójczych dzieci i młodzieży
fot. Unsplash, Volkan Olmez

GONIEC UJAWNIA: niestety, w 2023 r. padł rekord prób samobójczych dzieci i młodzieży

21 stycznia 2024
Autor tekstu: Janusz Schwertner

Choć nie dysponujemy jeszcze pełnymi danymi, już wiemy, że w 2023 r. padł niechlubny rekord prób samobójczych wśród polskich dzieci i nastolatków. Szczególnie alarmujące są dane dotyczące dziewcząt w wieku 13-18 lat.

Padł kolejny rekord

Według danych Komendy Głównej Policji tylko za okres styczeń - listopad 2023, w Polsce doszło do 1966 prób samobójczych dzieci i nastolatków. To oznacza, że średnio 6 młodych Polaków dziennie próbowało odebrać sobie życie.

KGP nie dysponuje jeszcze ogólnokrajowymi statystykami za grudzień; jednak przedstawiciele kilku komend wojewódzkich udostępnili nam grudniowe dane dotyczące ich regionów.

Wniosek? Nawet przy niepełnych danych okazuje się, że liczba prób samobójczych w 2023 r. jest większa niż rok wcześniej - a już 2022 r. był rekordowy. Wówczas policja odnotowała wśród młodzieży 2031 zamachów samobójczych. Teraz niestety statystyki wykażą kolejne, znaczące pogorszenie sytuacji.

aktualizacja: Potwierdzają to dane zaprezentowane w poniedziałek rano przez fundację GrowSPACE. Wynika z nich, że w 2023 r. miało miejsce 2139 prób samobójczych. Spadła natomiast liczba samobójstw (ze 150 w 2022 r. do 146 w 2023 r.).

Znajdujesz się w kryzysie psychicznym lub znasz kogoś, kto potrzebuje wsparcia? Na stronie mlodeglowy.pl znajdziesz niezbędne informacje i dowiesz się, jak możesz pomóc - sobie i innym.

Czas przełomu

Alarmujące dane

Analizując dane z okresu styczeń-listopad 2023 r. daje się zauważyć, że wśród młodzieży znacznie częściej próbę odebrania sobie życia podejmują dziewczęta. W ich przypadku policja odnotowała 1506 zamachów samobójczych; 61 z nich zakończyło się zgonem.

W przypadku chłopców doszło do 460 prób odebrania życia, natomiast tych, które zakończyły się śmiercią, było aż 71.

Spoglądając na statystykę wśród wszystkich grup wiekowych, zarówno jeśli chodzi o kobiety i mężczyzn, uwagę zwraca jeszcze jedno: dziewczęta w wieku 13-18 lat to grupa, w której do prób samobójczych dochodzi najczęściej.

Kryzys psychiatrii dziecięcej

Równoległe w Polsce trwa kryzys systemu psychiatrii dziecięcej. 1 grudnia, a więc w okresie, gdy liczba prób samobójczych zwykle znacząco wzrasta, jeden z największych szpitali w Polsce - gdański oddział na Srebrzysku - poinformował, że wstrzymuje przyjmowanie kolejnych pacjentów. Powodem było przeludnienie. Szpital, choć posiadał 46 miejsc, miał u siebie 76 osób. Przepełnione szpitale to jeden z palących problemów niedomagającego systemu.

Kluczowa jest profilaktyka zdrowia psychicznego. Więcej o tym, jak pomóc sobie bądź innym osobom znajdującym się w kryzysie psychicznym dowiesz się m.in. ze strony www.mlodeglowy.pl lub www.zwjr.pl .

TYLKO U NAS! Pierwszy wywiad Rzeczniczki Praw Dziecka. Oto czego żądają młodzi
Obserwuj nas w
autor
Janusz Schwertner

Redaktor naczelny Goniec.pl. Zdobywca "europejskiego Pulitzera" 2021. Trzykrotnie zdobywał Grand Press (2018, 2020, 2022), dwukrotnie Nagrodę im. Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby (2018, 2021) oraz także dwukrotnie Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Dwukrotny finalista Nagrody im. Woyciechowskiego, finalista Nagrody im. Torańskiej oraz Nagrody "Kryształowe Pióra". Pięciokrotnie zwyciężał w konkursie "People Awards" Ringier Axel Springer Polska. Zwycięzca plebiscytu "Dobry Dziennikarz 2019", laureat nagród "Zielona Gruszka", "Zielony Prus" i "Człowiek z pasją". Zdobywca Grand Video Award. Współautor książek "Smoleńsk. 96 wspomnień", "Antyterroryści. Polskie siły specjalne w akcji", "Szramy", "Zwierzak. Spowiedź policyjnego przykrywkowca" i "Wałęsa '80". 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
polityka polska świat media opinie