Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Incydent przy polsko-białoruskiej granicy. Dwaj żołnierze w szpitalu
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 31.05.2024 12:27

Incydent przy polsko-białoruskiej granicy. Dwaj żołnierze w szpitalu

straż graniczna
Fot. X/Straż Graniczna

Kolejny niepokojący incydent na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna przekazała w piątek (31 maja), że dwaj służący na pograniczu żołnierze zostali ranni i trafili do szpitala. Mężczyzn zaatakować miała grupa agresywnych migrantów. Zaledwie kilka dni temu inny żołnierz został ugodzony nożem i walczy o życie.

Polscy żołnierze zaatakowani na granicy polsko-białoruskiej

Polska Agencja Prasowa, która rozmawiała z Michałem Burą z zespołu prasowego Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, przekazuje, że znajdujący się za techniczną barierą agresywni cudzoziemcy kilkukrotnie zaatakowali polskie służby.

W wyniku agresywnych zachowań poszkodowanych zostało dwóch żołnierzy, których przewieziono do szpitala - czytamy.

Jak podano, migranci wyposażeni byli w niebezpieczne przedmioty i narzędzia, którymi rzucali w kierunku naszych żołnierzy. Dwóch z nich doznało urazu twarzy.

Goniec ujawnia: Prokuratura podejrzewa defraudację 700 tys. zł. w fundacji Filipa Chajzera. Dyrektor wykonawczy usłyszał zarzuty

Rośnie presja migracyjna na granicy z Białorusią

We wcześniejszych komunikatach Straży Granicznej podawano, że w ciągu ostatnich dwóch dni nielegalni migranci próbowali przedostać się na polską stronę granicy ponad 310 razy. Cztery osoby zostały zatrzymane pod zarzutem “pomocnictwa”, czterem cudzoziemcom udzielono natomiast pomocy.

W szpitalu w Hajnówce wciąż przebywa w krytycznym stanie inny żołnierz, który został we wtorek ugodzony nożem. Tego samego dnia do ataków doszło jeszcze dwukrotnie - jednego wojskowego uderzono butelką w głowę, a drugiego zaatakowano nożem przytwierdzonym do długiego kija.

Rząd przywraca strefę buforową

W związku z zaostrzaniem się kryzysu na granicy polsko-białoruskiej premier Donald Tusk ogłosił przywrócenie strefy buforowej. Czasowy zakaz przebywania objąć ma 26 obrębów ewidencyjnych w powiecie hajnowskim i jeden w powiecie białostockim. W gminie Czeremcha aż 11 miejscowości znajdzie się w strefie buforowej.

Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa zakaz. Na tę chwilę ma obowiązywać od 4 czerwca przez 90 dni. Strefa buforowa wprowadzona zostanie rozporządzeniem szefa MSWiA. Ma mieć szerokość ok. 200 metrów.

Źródło: PAP