Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Jakim premierem będzie Donald Tusk? Najnowszy sondaż IBRiS
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 08.12.2023 12:43

Jakim premierem będzie Donald Tusk? Najnowszy sondaż IBRiS

donald tusk
Piotr Molecki/East News

Polacy zostali zapytani o zdanie wobec nadchodzących rządów Donalda Tuska. Odpowiedzi mogą zaskakiwać. Większość ma negatywne oczekiwania. Nawet ci, którzy nie głosują na PiS.

Donald Tusk premierem już za kilka dni

Dokładnie we wtorek wieczorem został opublikowany harmonogram obrad Sejmu na dzień 11 grudnia. To właśnie wtedy na godzinę 15.00 zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Wedle zapowiedzi po nieuzyskaniu wotum ma zostać zarządzona półtoragodzinna przerwa, kiedy to składać będzie można kandydatury na Prezesa Rady Ministrów. Będzie to tzw. drugi krok konstytucyjny. Niemalże pewne jest w tym momencie przegłosowanie kandydatury Donalda Tuska. Jak zapewnił prezydencki minister, zaprzysiężenie nowego premiera mogłoby odbyć się już 14 grudnia.

Jakim premierem będzie Donald Tusk?

W najnowszym badaniu zleconym przez „Rzeczpospolitą” respondenci odpowiedzieli na pytania o przewidywania co do ponownego piastowania urzędu premiera przez Donalda Tuska. Aż 41,8 proc. respondentów odpowiedziało, że lider KO będzie premierem „złym” bądź „fatalnym”. Zaledwie 31,2 proc. miało odmienne zdanie, wedle którego będzie „dobrym” bądź „znakomitym” szefem rządu. Jak podejmuje IBRiS we wnioskach, liczba negatywnych opinii na temat przyszłego premiera wykracza poza elektorat Prawa i Sprawiedliwości.

Warto nadmienić, że wśród pozytywnych opinii 10,1 proc. badanych uważa, że Donald Tusk będzie premierem „znakomitym”, natomiast 21,1 proc. „dobrym”. Z kolei negatywne przekonanie o przywódcy nowego rządu rozkładają się następująco:

– będzie premierem przeciętnym 22,1 proc.;

– złym 11,4 proc.;

– fatalnym 30,4 proc.

Najgorsze zdanie o Tusku mają wyborcy Konfederacji i PiS

IBRiS udostępniło także informację, jakie zdanie mają Polacy na temat rządu Tuska, biorąc pod uwagę preferowaną przez nich partię. Wyniki zdają się nie wzbudzać zbytniego zaskoczenia. Zdaniem aż 93 proc. wyborców Konfederacji Tusk będzie fatalnym premierem. Jednocześnie żaden respondent z tej grupy nie wygłosił na ten temat pozytywnego zdania. Nie inaczej jest w przypadku wyborców Prawa i Sprawiedliwości – 57 proc. przewiduje, że Tusk będzie fatalnym premierem.

Co ciekawe, IBRiS podaje także, że wśród wyborców partii tworzących nową koalicję najgorsze zdanie o Donaldzie Tusku mają wyborcy PSL i Polski 2050, tworzących razem Trzecią Drogę. 65 proc. pytanych z tej grupy wróży, że lider KO będzie premierem przeciętnym.

Źródło: Interia, IBRiS.