Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Jest nowy sondaż wyborczy. Coraz większe kłopoty PiS-u
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 08.06.2023 11:28

Jest nowy sondaż wyborczy. Coraz większe kłopoty PiS-u

Sejm
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Mimo że Prawo i Sprawiedliwość nadal cieszy się największym poparciem Polaków, to po piętach depcze jej Koalicja Obywatelska, która w sondażu IBRiS dla Onetu przekroczyła poziom 30 proc. głosów. Niemniej, zarówno PiS, jak i zjednoczona opozycja, nie byłyby w stanie utworzyć rządu.

Nowy sondaż wyborczy. KO goni Zjednoczoną Prawicę

Według informacji podanych przez Onet, gdyby wybory parlamentarne odbyły się obecnie, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 33,9 proc. głosów, co stanowi wzrost o 1,9 pkt. proc. Tuż za nimi z wynikiem 30,1 proc. głosów znajduje się Koalicja Obywatelska, która odnotowała wzrost aż o 4,7 pkt. proc. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja, której poparcie wynosi 12,3 proc. respondentów, co stanowi wzrost o 2,3 pkt. proc. Poza podium znalazła się koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL-u Władysława Kosiniaka-Kamysza, która zdobyła 10,1 proc. poparcia ankietowanych, co jest spadkiem o 4,5 pkt. proc.

Wyniki sondażu wskazują, że Lewica również uzyskałaby miejsce w Sejmie, zdobywając poparcie na poziomie 8,8 proc., co stanowi spadek o 0,6 pkt. proc. Natomiast 4,8 proc. uczestników badania nie było w stanie określić, na kogo zagłosuje w nadchodzących wyborach.

Dziś zna go cała Polska. Poznajecie, kto jest na zdjęciu z młodości?

Zarówno Zjednoczona Prawica, jak i Koalicja Obywatelska bez szans na samodzielne rządy

Według obliczeń przeprowadzonych przez Onet, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby zdobyć 181 mandatów w Sejmie. Koalicja Obywatelska otrzymałaby 159 mandatów, Konfederacja - 50 mandatów, a Polska 2050 i PSL - 38 mandatów. Lewica zdobyłaby 31 mandatów, a mniejszość niemiecka - 1 mandat.

Takie rozkład wyników oznaczałby, że zarówno Zjednoczona Prawica, jak i zjednoczona opozycja nie byłyby w stanie utworzyć rządu. Ostateczny głos ws. utworzenia większości miałaby Konfederacja.

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne?

Wybory parlamentarne odbędą się jesienią, ale na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie. Wybory do Sejmu i Senatu zarządza prezydent w drodze postanowienia. Termin głosowania musi być ogłoszony nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu.

Głosowanie odbywa się zawsze w dzień wolny od pracy, w terminie 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu. Obecna trwa do 12 listopada 2023 roku, co oznacza, że możliwe są cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada 2023 roku.

Źródło: Onet