Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński wezwani do prokuratury. Usłyszą zarzuty
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 16.04.2024 15:26

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński wezwani do prokuratury. Usłyszą zarzuty

Kamiński i Wąsik
fot. Paweł Wodziński, East News

Były poseł PiS Mariusz Kamiński, podczas zwołanej przez siebie konferencji prasowej, poinformował, że wraz z Maciejem Wąsikiem w najbliższy czwartek mają się stawić w prokuraturze. Chodzi o sytuację, kiedy po prawomocnym wyroku skazującym polityków na dwa lata więzienia, ci weszli do Sejmu i uczestniczyli w głosowaniach. 

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński wezwani do prokuratury

Podczas zwołanej we wtorek konferencji prasowej, były poseł PiS Mariusz Kamiński przedstawił swój punkt widzenia w sprawie otrzymanego wezwania do prokuratury. Na miejscu zarówno Maciejowi Wąsikowi, jak i Mariuszowi Kamińskiemu mają zostać „ogłoszone zarzuty nielegalnego udziału w głosowaniu w Sejmie”.  

Lider koalicji 13 grudnia, pan Donald Tusk, zapowiedział dalsze represje wobec mnie, wobec Macieja Wąsika. Stało się to dzień po naszym wyjściu z więzienia i te dalsze represje następują. Ta konferencja jest zwołana, żeby poinformować opinię publiczną o kolejnych represjach – powiedział Kamiński 

 

Traktujemy to wezwanie do prokuratury jako zemstę polityczną Donalda Tuska, którą zapowiadał. Te represje dotykają nie tylko nas. Wobec mojej żony, która pracuje w instytucji publicznej, wszczęto postępowanie dyscyplinarne – dodawał Wąsik

 

Niebywałe, co żona Kamińskiego zrobiła podczas ułaskawienia męża. Polacy są zbulwersowani

Nielegalne głosowanie polityków PiS

Chodzi o sytuację z końca ubiegłego roku. 21 grudnia 2023 roku byli już posłowie PiS – Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik byli po prawomocnym wyroku ogłoszonym dzień wcześniej. 

Obaj politycy przez warszawski sąd okręgowy zostali skazani na dwa lata więzienia i pięcioletni zakaz sprawowania funkcji publicznych za działania operacyjne w tak zwanej „aferze gruntowej”. Mimo to Wąsik i Kamiński pojawili się w Sejmie i uczestniczyli w głosowaniach. 

Donald Tusk komentuje

Wystąpienie Kamińskiego i Wąsika podczas własnej konferencji prasowej zdążył już skomentować premier Donald Tusk

Nie przyjmuję do wiadomości uwag tych pisowców, którzy twierdzą, że podsłuchiwanie, wynajmowanie firm detektywistycznych do inwigilowania posłów i posłanek opozycji, używanie aparatury podsłuchowej, że to było legalne i w porządku. Gdyby tak było, to od początku przyznali by się do tego, a nie zakłamywali, nie wypierali się tego z drżącymi rękoma przed kamerami. W każdym przypadku, w którym udowodnione zostanie nielegalne albo godzące w interesy konkretnego człowieka, w jego dobre imię, działanie tamtej władzy - to też będzie przedmiotem działania prokuratury. (…) Nie wiem w jakiej sprawie pan Wąsik i pan Kamiński są wzywani przed oblicze prokuratury, ale nie ma co robić histerycznych konferencji prasowych. To przecież są twardzi ludzie. Wiedzą dobrze co zrobili i wiedzą dobrze za co będą odpowiadali – skomentował premier

Ułaskawienie prezydenta

Zgodnie z wyrokiem sądu politycy trafili do zakładów karnych, jednak nie spędzili w nich wiele czasu. 11 stycznia 2024 roku prezydent Andrzej Duda wszczął bowiem postępowanie ułaskawiające. W konsekwencji tej procedury Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński zostali ułaskawieni 23 stycznia i odzyskali wolność.