Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Mariusz Błaszczak wszedł w konflikt z polską armią? Szef BBN-u zabrał głos
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 18.05.2023 21:24

Mariusz Błaszczak wszedł w konflikt z polską armią? Szef BBN-u zabrał głos

Mariusz Błaszczak, Jacek Siewiera
Wojciech Olkusnik/East News, Piotr Molecki/East News

Dzisiaj (18.05) z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Jego szef, Jacek Siewiera, przekazał, o czym rozmawiano. Odniósł się także do konfliktu w polskiej armii po odnalezieniu pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety.

Wczoraj odbyła się narada w BBN-u

Wczoraj (17.05) Andrzej Duda zwołał naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent przed szczytem NATO chciał porozmawiać z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, szefem MSZ Zbigniewem Rau, szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmundem Andrzejczakiem i Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomaszem Piotrowskim. Zaproszone osoby wcześniej zabierały głos na temat rakiety, którą odnaleziono w okolicach Bydgoszczy.

11 maja szef MON Mariusz Błaszczak wydał oświadczenie dotyczące odnalezienia rakiety. Wynikało z niego, że rakieta 16 grudnia spadła w Zamościu pod Bydgoszczą i została odnaleziona w kwietniu bieżącego roku. Poinformował również o planowanej kontroli w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Zgodnie z ustaleniami kontroli Dowódca Operacyjny zaniechał swoich instrukcyjnych obowiązków, nie informując mnie o obiekcie, który pojawił się w polskiej przestrzeni powietrznej, ani nie informując Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i innych przewidzianych w procedurach służb - oświadczył minister obrony narodowej, mając na myśli właśnie Tomasza Piotrowskiego.

Nie żyje Kacper Tekieli. Mąż Justyny Kowalczyk zginął w górach

Jak wygląda atmosfera w armii po znalezieniu rosyjskiej rakiety?

Co działo się na spotkaniu w BBN? - Bardzo szeroko omówione zostały wszystkie działania, które zostały zaplanowane do realizacji przed zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie. Są to działania skupione na kwestiach dotyczących planowania regionalnego, generacji sił, również struktury dowodzenia i adaptacji struktury dowodzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego do współczesnych wyzwań - powiedział Jacek Siewiera, szef BBN.

Został także zapytany o konflikt na linii szef MON-generałowie wokół upadku rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą. - Każdy z uczestników tej sytuacji zabierający głos mówił czy był informowany, czy nie, nie odnosząc się bezpośrednio do tego, o czym był informowany, bo był to element informacji klauzulowanej. Są to doświadczenia, które będą wykorzystywane w przyszłości również w obszarze komunikacji publicznej - odniósł się do sprawy Siewiera.

Szef BBN zabrał głos ws. Mariusza Błaszczaka

Szef BBN opowiedział także, jak wyglądała komunikacja między ministrem Błaszczakiem a generałami.  - Panowie w naszej obecności podjęli szereg różnych tematów, m.in. organizacji ćwiczeń jednej z brygad. Omówili kwestie poszukiwań, wykrywania, wychwytywania obiektów w polskiej przestrzeni powietrznej. Nie stwierdziliśmy żadnych trudności w komunikacji. Panowie przywitali się, współpracują ze sobą, są ze sobą w stałym kontakcie telefonicznym - powiedział.

Źródło: