Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Najnowszy sondaż wyborczy. Tak na Polaków wpłynął Marsz Miliona Serc
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 03.10.2023 22:05

Najnowszy sondaż wyborczy. Tak na Polaków wpłynął Marsz Miliona Serc

Marsz Miliona Serc
Wojciech Olkusnik/East News

Marsz Miliona Serc zmienił zdanie wyborców przed głosowaniem, które zaplanowano na 15 października? Najnowszy sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" obnażył prawdę w tej kwestii.

Czy Marsz Miliona Serc zmienił przedwyborczy układ sił?

Marsz Miliona Serc przeszedł ulicami Warszawy w niedzielę 1 października. Zgromadził wyjątkowo dużą ilość osób. Chociaż początkowo stołeczna policja zapewniała, iż nie poda danych na temat frekwencji, to niespodziewanie zmieniła zdanie i podzieliła się liczbami.

Wiele osób zadaje jednak pytanie nie o frekwencję na Marszu Miliona Serc, a o to, czy inicjatywa opozycji na czele z Donaldem Tuskiem zmieniła sytuację na scenie politycznej. Pracownia United Surveys na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadziła specjalny sondaż.

Śmiertelny wypadek na A1. Rodzina chce zmiany kwalifikacji czynu

Sondaż po Marszu Miliona Serc

Dzień po tym, jak odbył się Marsz Miliona Serc, ankietowani usłyszeli konkretne pytania. “Czy zamierza Pani/Pan wziąć udział w głosowaniu w wyborach, które odbędą się 15 października?”. Drugim pytaniem w sondażu było: ”Na które z ugrupowań zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach do Sejmu?".

Sondaż ujawnił, że PiS nadal spodziewać się może zwycięstwa w wyborach parlamentarnych. 32 proc. ankietowanych zadeklarowało, że odda głos na partię Jarosława Kaczyńskiego. To o 0,4 pkt proc. więcej niż podczas ostatniego badania.

Trzecia Droga na trzecim miejscu podium wyborczego wyścigu

Nie tylko PiS zanotowało wzrost poparcia. Donald Tusk ma powody do zadowolenia, gdyż 28,2 proc. ankietowanych zaznaczyło w sondażu, iż oddałoby swój głos w wyborach na Koalicję Obywatelską. To więcej o 0,8 pkt proc. niż we wcześniejszym sondażu.

Trzecie miejsce w przedwyborczym sondażu zajęła Trzecia Droga. 11 proc. badanych zadeklarowało oddanie głosu na sojusz Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. To wzrost o 0,9 pkt proc. Lewica uzyskała w sondażu 10,2 proc. poparcia (wzrost o 0,4 pkt proc.), a Konfederację wybrało 10 proc. badanych (wzrost o 0,7 pkt proc.).

Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" został przeprowadzony w dniu 2 października na grupie 1000 osób metodą CATI & CAWI (ratio 75/25).

Źródło: RMF