Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > "Największy przelew w historii". Pieniądze z KPO trafiły do Polski
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 15.04.2024 13:00

"Największy przelew w historii". Pieniądze z KPO trafiły do Polski

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
fot. Kancelaria Senatu, Wikimedia Commons

Do Polski wpłynął pierwszy przelew w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Kwota 27 miliardów złotych jest największym wykonanym za jednym razem przelewem w historii członkostwa Polski w Unii Europejskiej. O tym, że środki dotarły, poinformowała ministra funduszy i polityki regionalnej – Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 

Pierwszy taki przelew od 20 lat

Otrzymana kwota pochodzi z pierwszego wniosku KPO. To dokładnie 26 mld 964 mln zł. W ciągu 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej nie zdarzył się dotąd przelew większy, lub równy takiej kwocie. Następną płatność z tytułu Krajowego Planu Odbudowy, Polska ma otrzymać jeszcze do końca bieżącego roku – w oparciu o drugi i trzeci wniosek o płatność. 

Do końca czerwca z tych pieniędzy 1,6 mld pójdzie na program "Czyste powietrze", 720 mln na program "Białe plamy w obszarze szerokopasmowego internetu. Takich plam po realizacji KPO już nie będzie – mówiła Pełczyńska-Nałęcz.

400 mln zł ba być zainwestowane w remonty i nowe drogi oraz w kolej, w tym bezpieczeństwo transportu, sygnalizacje świetlne i w modernizację. Według zapowiedzi ministry, 200 mln zł zostanie przeznaczone na żłobki, a na dywersyfikację i skracanie łańcuchów dostaw w rolnictwie kolejne 250 mln zł.

Donald Tusk spełnił obietnicę wyborczą? Nieoficjalnie: Jest przełom w sprawie KPO

Kamienie milowe KPO

Jak zauważyła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, otrzymanie przelewu oznacza, że Polska wywiązała się z tak zwanych kamieni milowych oraz wymagań niezbędnych do wypłacenia środków z UE. Pierwszy wniosek z Polski wypłynął 15 grudnia, a dokładnie cztery miesiące później pieniądze trafiły na konto. 

Ogromne pieniądze dla Polski

Otrzymane 27 miliardów złotych to tylko część dotacji, które Polska ma otrzymać w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W sumie wartość finansowania ma osiągnąć ponad 268 miliardów złotych. 

Dotacje osiągną poziom ponad 113 miliardów, natomiast pożyczki na preferencyjnych zasadach mają wynieść prawie 155 miliardów złotych. Znaczną część funduszy pochłoną cele klimatyczne, transformacja cyfrowa oraz reformy socjalne