Było wiele nadziei związanych z wczesnym etapem integracji Europejskiej i wiele z tych nadziei się spełniło. (…) Mimo, że w pewnych miejscach toczą się pewne rzeczy, jest to jedno z najlepszych społeczeństw utworzonych w historii – ocenił w wykładzie wygłoszonym w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika w Warszawie noblista prof. Paul Krugman.
Premier Donald Tusk po powrocie z trzydniowej wizyty w Brukseli i Luksemburgu wystąpił we wtorek podczas krótkiej konferencji prasowej. Szef rządu poinformował m.in. że rozmawiał z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem o incydencie przerzucenia rodziny migrantów na teren Polski. Zdradził szczegóły.
Ambasadorowie krajów członkowskich Unii Europejskiej zatwierdzili ramy negocjacyjne dla Ukrainy i Mołdawii, co otwiera drogę do rozpoczęcia formalnych negocjacji akcesyjnych. Rozmowy mają oficjalnie ruszyć pod koniec czerwca tego roku.
Niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 wyłoniły 53 posłów, którzy w najbliższej kadencji będą reprezentować nasz kraj w europarlamencie. Politycy zaciekle walczyli o mandaty, które gwarantują im nie tylko sporo nowych obowiązków, ale również bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Tyle będą zarabiać europosłowie.
Trwa ostatni dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego. Po godzinie 18:30 odbyła się trzecia dziś konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Poznaliśmy najnowsze dane dotyczące frekwencji wyborczej w Polsce.
Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Tuż po godz. 13.30 odbyła się druga, zaplanowana na niedzielę, konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Podano pierwsze wyniki dotyczące frekwencji. Do tej pory zagłosowało 11,66 proc. Polaków uprawnionych do głosowania. Wcześniej poinformowano, że wybory parlamentarne przebiegają wyjątkowo spokojnie.
Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Punktualnie o godz. 10 odbyła się pierwsza, zaplanowana na niedzielę, konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Nieoczekiwanie przewodniczący powiadomił o niespotykanej do tej pory sytuacji. ”Pierwszy raz się tak zdarzyło” – podkreślił Sylwester Marciniak.
Donald Tusk wystąpił we wtorek na wiecu Platformy Obywatelskiej w Warszawie. Premier, odwołując się rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku, zachęcał do wzięcia udział w nadchodzącym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego. ”Ten dzień – 9 czerwca, te wybory będą równie ważne”.
Poseł Suwerennej Polski Sebastian Kaleta, który już 9 czerwca powalczy o mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego, opublikował w mediach społecznościowych wyborcze nagranie, gdzie zadrwił z unijnych przepisów dotyczących plastikowych nakrętek od butelek. Z całą pewnością nie spodziewał się tak ciętej riposty ze strony posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej. Jej odpowiedź podbiła serca internautów.
W poniedziałek premier Donald Tusk poinformował, że zatwierdzono wynoszącą 300 milionów euro pożyczkę Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Cała kwota zostanie przeznaczona na polski komponent satelitarny do programu europejskiej tarczy antyrakietowej.
- Francja jawi się jako ten jastrząb w Unii Europejskiej i rzeczywiście ma nas po swojej stronie, więc mamy silnego sojusznika, ale to nie jest wygrana walka - mówi w rozmowie z Gońcem Anna Kalczyńska. Dziennikarka odniosła się także do bieżącej sytuacji politycznej, komentując najnowsze doniesienia ze Słowacji, gdzie doszło do zamachu na życie premiera Roberta Fico.
Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń ogłosił w Łodzi, ze jego partia będzie się starała, by z uciążliwą zmianą czasu skończyć w Europie już w 2025 roku. Zniesienie zmiany czasu popiera 80 proc. Polaków, podobne nastroje panują również w pozostałych państwach Unii.
Jestem patriotką i szczególnie ostatnio dużo myślę i rozmawiam z osobami ze Wschodu o tym, że nas nikt nigdy nie nauczył zdrowego patriotyzmu. Patriotyzmu, który nie jest tylko pokazywaniem flagi, byciu wielkim Polakiem, albo wyłącznie Polakiem-Europejczykiem, jakimś fanatykiem Zachodu – ocenia w rozmowie z Gońcem Dominika Lasota, aktywistka inicjatywy Wschód.
Jarosław Kaczyński wygłosił oświadczenie ws. Zielonego Ładu. Prezes PiS zaatakował w nim Donalda Tuska, zarzucając mu współpracę w forsowaniu znienawidzonych przez rolników przepisów z szefową KE Ursulą von der Leyen. Jednocześnie stwierdził, że projekt ma na celu cofnięcie naszej ojczyzny w rozwoju. - Myśmy wyciągnęli Polskę z trzeciego świata, bo kraj z głodnymi dziećmi to jest kraj trzeciego świata - wskazywał, komplementując rządy Zjednoczonej Prawicy.
Prawo i Sprawiedliwość powoli odkrywa karty przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. We wtorek poznaliśmy m.in. kandydatów z listy w woj. mazowieckim. Obyło się bez większych zaskoczeń, choć niektórych może dziwić dopiero drugie miejsce byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego. O miejsce w europarlamencie powalczą, jak zapowiadano, także Daniel Obajtek, Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński. Kto jeszcze znalazł się w gronie pretendentów?
Trwają obchody kolejnej, tym razem okrągłej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja minie dokładnie 20 lat, od kiedy nasz kraj dołączył do europejskiej Wspólnoty i rozpoczął jeszcze bardziej zdecydowany kurs na Zachód. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wygłosił we wtorek (30 kwietnia) uroczyste orędzie. - Nasza obecność w Unii Europejskiej to polska racja stanu - usłyszeliśmy.
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik już niedługo mogą zasiąść w Parlamencie Europejskim. Jarosław Kaczyński oficjalnie potwierdził, że popiera kandydatury na europosłów polityków Prawa i Sprawiedliwości skazanych prawomocnym wyrokiem sądu. - To są dobrzy kandydaci - stwierdził prezes PiS.
W środę (24 kwietnia) o godzinie 14:00 Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zebrała się, by zatwierdzić oficjalne listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Tuż po obradach gremium głos zabrał premier Donald Tusk, który przedstawił polityków, mających w czerwcu ubiegać się o mandat w Europarlamencie. Choć część nazwisk znana była już wcześniej, nie brakowało także wielkich zaskoczeń. Na kogo więc będą mogli głosować Polki i Polacy? Przedstawiamy pełną listę tzw. “jedynek”.
Już niedługo w Polsce wprowadzony zostanie nowy zakaz. Premier Donald Tusk zgodził się na uniemożliwienie sprzedawania jednorazowych e-papierosów. Izabela Leszczyna zdradziła jednak, że nie jest to proste. - Ustawę mam gotową, ale jesteśmy przed podjęciem decyzji - powiedziała szefowa Ministerstwa Zdrowia.
Do Polski wpłynął pierwszy przelew w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Kwota 27 miliardów złotych jest największym wykonanym za jednym razem przelewem w historii członkostwa Polski w Unii Europejskiej. O tym, że środki dotarły, poinformowała ministra funduszy i polityki regionalnej – Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Jacek Kurski ma zamiar wrócić do polityki? Nieoficjalnie mówi się o tym, że stanie się to w ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Jego kandydatura miała spotkać się ze znacznym sprzeciwem polityków Prawa i Sprawiedliwości. Okazuje się jednak, że Jarosław Kaczyński prawdopodobnie podjął decyzję już kilka dni temu.
W trakcie trwającej dyskusji na temat Zielonego Ładu w Sejmie Marek Jakubiak mocno krytykował działania premiera Donalda Tuska, co nie podobało się wszystkim zebranym na sali plenarnej. Na koniec swojego wystąpienia poseł Kukiz'15 zwrócił się do jednego z polityków, który próbował go zagłuszyć. Padły bardzo niecodzienne słowa. Wszystko od razu podsumował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Wspaniałe wieści dla Polski napływają z Brukseli. Komisja Europejska w końcu zadecydowała o wypłacie rządowi nad Wisłą pieniędzy pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy i funduszy spójności. W związku z tym, do naszego kraju łącznie powędrować ma aż 600 mld złotych. Problemem może być jednak fakt, że czas na wydanie pieniędzy jest mocno ograniczony.
Przed nami kolejne przestawienie zegarków. Tym razem wskazówki popchniemy o jedną do przodu, dokonując zmiany czasu z zimowego na letni. W tym roku stanie się to w wyjątkowym dla wielu osób dniu, a mianowicie w Wielkanocną Niedzielę. A co z osobami, które będą wówczas w pracy? Wyjaśniamy, jakie prawa mają osoby zatrudnione na noce.
Przemysław Czarnek udowadnia, że wciąż jest w formie. Poseł Prawa i Sprawiedliwości, wraz z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem, gościł ostatnio w Lublinie, gdzie spotkał się z wyborcami partii. Podczas jego przemówienia nie zabrakło oskarżeń pod adresem obecnego rządu i krytyki ostatnich działań władz Ukrainy, związanych z protestami rolników. Ponadto, po raz kolejny oberwało się także szefowej Komisji Europejskiej, której polityk zarzucił, że "obiecuje głupoty”.
Już w przyszły tygodniu zapadną kolejne, kluczowe decyzje dla przekazania Polsce miliardów euro z funduszy europejskich. Mowa o 137 mld euro, które dotychczas były dla naszego kraju zablokowane. Informacje przekazała szefowa Komisji Europejskiej. Zapowiedziała również, że 1,4 mld euro trafi bezpośrednio do polskich rolników. „Mamy to” – komentował premier Polski.
Donald Tusk przekazał informację o podpisaniu dokumentu, który wycofuje wniosek złożony przez byłego premiera. Mateusz Morawiecki skierował go do Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczył Konwencji Stambulskiej.
Rozpoczął się wyścig polityków o miejsca na listach do Parlamentu Europejskiego. Poważna walka zapowiada się m.in. w Prawie i Sprawiedliwości, gdzie chętnych jest o wiele więcej niż potencjalnych mandatów. Tradycyjnie, na największe poparcie kandydaci partii Jarosława Kaczyńskiego mogą liczyć na wschodzie kraju, w tym na Podkarpaciu. Właśnie stamtąd, jak dowiedziało się Radio ZET, ma wystartować były marszałek Sejmu Marek Kuchciński, ale nie tylko on. W spekulacjach coraz częściej pojawia się nazwisko jeszcze jednego, zaskakującego pretendenta. O kogo chodzi?