Wiadomosci.Goniec.pl > Unia Europejska

Unia Europejska

Donald Tusk
20.05.2024 14:48 300 mln euro trafi do Polski. Donald Tusk właśnie potwierdził

W poniedziałek premier Donald Tusk poinformował, że zatwierdzono wynoszącą 300 milionów euro pożyczkę Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Cała kwota zostanie przeznaczona na polski komponent satelitarny do programu europejskiej tarczy antyrakietowej.

Anna Kalczyńska
15.05.2024 20:05 "Trwa wojna hybrydowa, która ma różne oblicza". Mocna ocena Anny Kalczyńskiej

- Francja jawi się jako ten jastrząb w Unii Europejskiej i rzeczywiście ma nas po swojej stronie, więc mamy silnego sojusznika, ale to nie jest wygrana walka - mówi w rozmowie z Gońcem Anna Kalczyńska. Dziennikarka odniosła się także do bieżącej sytuacji politycznej, komentując najnowsze doniesienia ze Słowacji, gdzie doszło do zamachu na życie premiera Roberta Fico.

zegar
11.05.2024 22:38 Koniec zmiany czasu już w przyszłym roku? Zaskakujące doniesienia

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń ogłosił w Łodzi, ze jego partia będzie się starała, by z uciążliwą zmianą czasu skończyć w Europie już w 2025 roku. Zniesienie zmiany czasu popiera 80 proc. Polaków, podobne nastroje panują również w pozostałych państwach Unii.

Dominika Lasota
11.05.2024 12:04 Dominika Lasota: nas nikt nigdy nie nauczył zdrowego patriotyzmu

Jestem patriotką i szczególnie ostatnio dużo myślę i rozmawiam z osobami ze Wschodu o tym, że nas nikt nigdy nie nauczył zdrowego patriotyzmu. Patriotyzmu, który nie jest tylko pokazywaniem flagi, byciu wielkim Polakiem, albo wyłącznie Polakiem-Europejczykiem, jakimś fanatykiem Zachodu – ocenia w rozmowie z Gońcem Dominika Lasota, aktywistka inicjatywy Wschód.

Jarosław Kaczyński
10.05.2024 14:45 Kaczyński wygłosił pilne oświadczenie. Uderzył w premiera

Jarosław Kaczyński wygłosił oświadczenie ws. Zielonego Ładu. Prezes PiS zaatakował w nim Donalda Tuska, zarzucając mu współpracę w forsowaniu znienawidzonych przez rolników przepisów z szefową KE Ursulą von der Leyen. Jednocześnie stwierdził, że projekt ma na celu cofnięcie naszej ojczyzny w rozwoju. - Myśmy wyciągnęli Polskę z trzeciego świata, bo kraj z głodnymi dziećmi to jest kraj trzeciego świata - wskazywał, komplementując rządy Zjednoczonej Prawicy.

Jacek Kurski
01.05.2024 10:36 Kolejni kandydaci PiS do PE. Wśród nich Obajtek, Kurski i Kamiński

Prawo i Sprawiedliwość powoli odkrywa karty przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. We wtorek poznaliśmy m.in. kandydatów z listy w woj. mazowieckim. Obyło się bez większych zaskoczeń, choć niektórych może dziwić dopiero drugie miejsce byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego. O miejsce w europarlamencie powalczą, jak zapowiadano, także Daniel Obajtek, Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński. Kto jeszcze znalazł się w gronie pretendentów?

Andrzej Duda
30.04.2024 20:12 Orędzie Andrzeja Dudy. "Nasza obecność w UE to polska racja stanu"

Trwają obchody kolejnej, tym razem okrągłej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja minie dokładnie 20 lat, od kiedy nasz kraj dołączył do europejskiej Wspólnoty i rozpoczął jeszcze bardziej zdecydowany kurs na Zachód. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wygłosił we wtorek (30 kwietnia) uroczyste orędzie. - Nasza obecność w Unii Europejskiej to polska racja stanu - usłyszeliśmy.

Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik
24.04.2024 16:49 Jarosław Kaczyński potwierdził. Chodzi o przyszłość Kamińskiego i Wąsika

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik już niedługo mogą zasiąść w Parlamencie Europejskim. Jarosław Kaczyński oficjalnie potwierdził, że popiera kandydatury na europosłów polityków Prawa i Sprawiedliwości skazanych prawomocnym wyrokiem sądu. - To są dobrzy kandydaci - stwierdził prezes PiS.

Borys Budka Marcin Kierwiński
24.04.2024 15:11 Wybory do Parlamentu Europejskiego. Oni otworzą listy Koalicji Obywatelskiej

W środę (24 kwietnia) o godzinie 14:00 Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zebrała się, by zatwierdzić oficjalne listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Tuż po obradach gremium głos zabrał premier Donald Tusk, który przedstawił polityków, mających w czerwcu ubiegać się o mandat w Europarlamencie. Choć część nazwisk znana była już wcześniej, nie brakowało także wielkich zaskoczeń. Na kogo więc będą mogli głosować Polki i Polacy? Przedstawiamy pełną listę tzw. “jedynek”.

Izabela Leszczyna, Donald Tusk
17.04.2024 17:35 Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. "Zielone światło"

Już niedługo w Polsce wprowadzony zostanie nowy zakaz. Premier Donald Tusk zgodził się na uniemożliwienie sprzedawania jednorazowych e-papierosów. Izabela Leszczyna zdradziła jednak, że nie jest to proste. - Ustawę mam gotową, ale jesteśmy przed podjęciem decyzji - powiedziała szefowa Ministerstwa Zdrowia.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
15.04.2024 13:00 "Największy przelew w historii". Pieniądze z KPO trafiły do Polski

Do Polski wpłynął pierwszy przelew w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Kwota 27 miliardów złotych jest największym wykonanym za jednym razem przelewem w historii członkostwa Polski w Unii Europejskiej. O tym, że środki dotarły, poinformowała ministra funduszy i polityki regionalnej – Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 

jacek kurski
13.03.2024 18:01 Kurski wraca do polityki? Zaskakujące doniesienia

Jacek Kurski ma zamiar wrócić do polityki? Nieoficjalnie mówi się o tym, że stanie się to w ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Jego kandydatura miała spotkać się ze znacznym sprzeciwem polityków Prawa i Sprawiedliwości. Okazuje się jednak, że Jarosław Kaczyński prawdopodobnie podjął decyzję już kilka dni temu.

Marek Jakubiak Sejm
08.03.2024 15:46 Afera w Sejmie. "Siedź tam wielkoludzie i nie odzywaj się"

W trakcie trwającej dyskusji na temat Zielonego Ładu w Sejmie Marek Jakubiak mocno krytykował działania premiera Donalda Tuska, co nie podobało się wszystkim zebranym na sali plenarnej. Na koniec swojego wystąpienia poseł Kukiz'15 zwrócił się do jednego z polityków, który próbował go zagłuszyć. Padły bardzo niecodzienne słowa. Wszystko od razu podsumował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia. 

flagi ue
29.02.2024 13:33 Jest decyzja KE w sprawie pieniędzy z KPO. Polska otrzyma fortunę

Wspaniałe wieści dla Polski napływają z Brukseli. Komisja Europejska w końcu zadecydowała o wypłacie rządowi nad Wisłą pieniędzy pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy i funduszy spójności. W związku z tym, do naszego kraju łącznie powędrować ma aż 600 mld złotych. Problemem może być jednak fakt, że czas na wydanie pieniędzy jest mocno ograniczony.

zegarek
27.02.2024 11:26 To koniec zmiany czasu? Komisja Europejska podała kluczową datę

Przed nami kolejne przestawienie zegarków. Tym razem wskazówki popchniemy o jedną do przodu, dokonując zmiany czasu z zimowego na letni. W tym roku stanie się to w wyjątkowym dla wielu osób dniu, a mianowicie w Wielkanocną Niedzielę. A co z osobami, które będą wówczas w pracy? Wyjaśniamy, jakie prawa mają osoby zatrudnione na noce.

Przemysław Czarnek
25.02.2024 11:41 Przemysław Czarnek uderzył w szefową KE. "Nie obiecuj głupot"

Przemysław Czarnek udowadnia, że wciąż jest w formie. Poseł Prawa i Sprawiedliwości, wraz z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem, gościł ostatnio w Lublinie, gdzie spotkał się z wyborcami partii. Podczas jego przemówienia nie zabrakło oskarżeń pod adresem obecnego rządu i krytyki ostatnich działań władz Ukrainy, związanych z protestami rolników. Ponadto, po raz kolejny oberwało się także szefowej Komisji Europejskiej, której polityk zarzucił, że "obiecuje głupoty”. 

Alexander De Croo  Donald Tusk Ursula von der Leyen
23.02.2024 13:52 Uwolnienie miliardów euro dla Polski. Jest deklaracja szefowej KE

Już w przyszły tygodniu zapadną kolejne, kluczowe decyzje dla przekazania Polsce miliardów euro z funduszy europejskich. Mowa o 137 mld euro, które dotychczas były dla naszego kraju zablokowane. Informacje przekazała szefowa Komisji Europejskiej. Zapowiedziała również, że 1,4 mld euro trafi bezpośrednio do polskich rolników. „Mamy to” – komentował premier Polski.

donald tusk
30.01.2024 15:20 Donald Tusk wycofuje wniosek Mateusza Morawieckiego. Chodzi o Konwencję Stambulską

Donald Tusk przekazał informację o podpisaniu dokumentu, który wycofuje wniosek złożony przez byłego premiera. Mateusz Morawiecki skierował go do Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczył Konwencji Stambulskiej.

Jarosław Kaczyński Parlament Europejski
29.01.2024 15:19 PiS szykuje się na wybory do Parlamentu Europejskiego. Jarosław Kaczyński znalazł zaskakującego kandydata

Rozpoczął się wyścig polityków o miejsca na listach do Parlamentu Europejskiego. Poważna walka zapowiada się m.in. w Prawie i Sprawiedliwości, gdzie chętnych jest o wiele więcej niż potencjalnych mandatów. Tradycyjnie, na największe poparcie kandydaci partii Jarosława Kaczyńskiego mogą liczyć na wschodzie kraju, w tym na Podkarpaciu. Właśnie stamtąd, jak dowiedziało się Radio ZET, ma wystartować były marszałek Sejmu Marek Kuchciński, ale nie tylko on. W spekulacjach coraz częściej pojawia się nazwisko jeszcze jednego, zaskakującego pretendenta. O kogo chodzi?

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
20.01.2024 18:59 Minister przedwcześnie ogłosiła sukces ws. funduszy z KPO. Bruksela czeka na konkrety

Wiele wskazuje na to, że optymizm ministry funduszy i polityki regionalnej był nieco na wyrost. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zdążyła już przekazać, że Polska odblokowała ogromne środki z KPO, tymczasem dwa z trzech warunków wciąż nie zostały spełnione. Oznacza to, że unijni urzędnicy cały czas oczekują konkretnych reform, które podlegać będą skrupulatnej ocenie. Bez nich rząd w Warszawie może zapomnieć o 76 mld euro na inwestycje.

Mateusz Morawiecki
14.01.2024 22:35 Mateusz Morawiecki udzielił mocnego wywiadu. Wprost oskarża Unię Europejską

Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu, który odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce. Były premier poruszył temat Brexitu i w rozmowie z "Daily Express" wyjaśnił, że “lepiej rozumie” decyzję Brytyjczyków dotyczącą wyjścia z Unii Europejskiej. Nie zbrakło zarzutów dużego kalibru.

sejm
05.01.2024 12:46 Zmiany w sejmowych ławach. Koalicja Obywatelska zyska nową posłankę

Sejm X kadencji dopiero co rozpoczął swoje urzędowanie, a już musi zmierzyć się z niemałą zmianą. W ławach poselskich wkrótce zasiądzie nowa posłanka, Magdalena Łośko. W parlamencie zasili szeregi Koalicji Obywatelskiej, największego ugrupowania koalicji rządzącej. Wiemy, skąd takie roszady i czym zamierza zająć się polityczka.

flagi UE
28.12.2023 13:08 Ogromne pieniądze właśnie spłynęły do Polski. Mamy 5 mld euro w ramach KPO

Nie ma w Unii Europejskiej kraju, który dziś cieszyłby się bardziej niż Polska. Po długotrwałym zawieszeniu i niepewności, fundowanej nam przez rząd Zjednoczonej Prawicy, z Brukseli w końcu nadeszły pozytywne wiadomości. Jak poinformowano, w czwartek 28 grudnia nad Wisłę spłynęła wreszcie wynosząca 5 mld euro zaliczka, będąca częścią Krajowego Planu Odbudowy. Łącznie mamy z niego otrzymać aż blisko 60 mld euro, ale to dopiero po spełnieniu tzw. kamieni milowych.

Donald Tusk Ursula von der Leyen
15.12.2023 11:17 Donald Tusk dopiął swego. Pieniądze z KPO trafią do Polski, jest oficjalna decyzja

Pieniądze z Unii Europejskiej trafią do Polski. W piątek (15.12) pojawił się oficjalny komunikat ze strony Ursuli von der Leyen i Donalda Tuska. To już pewne, że 5 mld euro zaliczki w ramach Krajowego Planu Odbudowy zostało odblokowane. Kiedy środki trafią nad Wisłę?

Wołodymyr Zełenski
14.12.2023 19:54 Ukraina i Mołdawia bliżej Unii Europejskiej. Zapadła ważna decyzja

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w czwartek 14 grudnia w mediach społecznościowych, że podczas szczytu unijnych przywódców w Brukseli podjęta została przełomowa decyzja. Rozpoczną się negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią. Status kandydata do Unii Europejskiej otrzymał także inny kraj.

Tusk i von der Leyen
08.12.2023 16:14 Jest decyzja w sprawie pieniędzy z KPO dla Polski. Bruksela dała zielone światło

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Polska otrzyma tym samym pokaźną zaliczkę z KPO. Decyzję w tej sprawie podjęli w piątek 8 grudnia ministrowie finansów krajów UE. 

Donald Tusk
29.08.2023 12:24 "Donald Tusk blokuje pieniądze z KPO". Szef PO potwierdził zarzuty?

Polska nadal nie otrzymała środków z Krajowego Planu Odbudowy. Donald Tusk obiecał zaś, że pierwszego dnia po wybranych wyborach uda się do Brukseli i odblokuje fundusze. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński twierdzi, że to potwierdza zarzut, jakoby Tusk sam blokował tę wypłatę.