Wiadomosci.Goniec.pl > Polska > 300 mln euro trafi do Polski. Donald Tusk właśnie potwierdził
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 20.05.2024 14:48

300 mln euro trafi do Polski. Donald Tusk właśnie potwierdził

Donald Tusk
fot. Kapif

W poniedziałek premier Donald Tusk poinformował, że zatwierdzono wynoszącą 300 milionów euro pożyczkę Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Cała kwota zostanie przeznaczona na polski komponent satelitarny do programu europejskiej tarczy antyrakietowej.

W grupie siła

Pomysł zbudowania europejskiej tarczy antyrakietowej przedstawiły Niemcy w 2022 roku. W inicjatywę zaangażowało się pierwotnie piętnaście państw, obecnie jest ich już 21, w tym także neutralna Szwajcaria. Polska wstrzymywała się z dołączeniem do programu, samodzielnie realizując własne systemy obrony antyrakietowej – Wisła, Narew i Pilica. Uznano jednak, że nasz kraj mimo wszystko dołączy również do zbiorowego programu mającego gwarantować kontynentalne bezpieczeństwo.

Nie żyje prezydent Iranu. ”Wszyscy pasażerowie i załoga zginęli”

Donald Tusk przekazał nowe informacje

O tym, że uzyskano finansowanie polskiego komponentu satelitarnego do europejskiej tarczy antyrakietowej premier Donald Tusk poinformował w poniedziałek po spotkaniu z prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadią Calvino. 

Wielkie inwestycje w Polsce od czasu naszych początków w UE, te 100 mld euro, które przez Europejski Bank Inwestycyjny trafiły do naszego kraju, to był jeden z filarów tego wielkiego sukcesu cywilizacyjnego. Jesteśmy w Polsce świadomi jak dużo zawdzięczamy tej współpracy, jak bardzo widać w wielu miejscach naszej Ojczyzny pozytywne zmiany, które także dzięki naszej współpracy miały miejsce – mówił premier

Brak dużych graczy

W programie europejskiej tarczy antyrakietowej uczestniczą Niemcy (pomysłodawca), Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Bułgaria, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Rumunia, Bułgaria, Norwegia, Finlandia. W późniejszym czasie dołączyły też: Dania, Szwecja, Turcja i Grecja, Austria oraz neutralna Szwajcaria. W programie nie uczestniczą takie kraje jak Francja, Włochy czy Hiszpania. 

 

Źródło: Onet, Oko Press